Metsätaloudesta tulee enemmän verotuloja valtiolle, koska kustapuolue sai korotukset puunhintaan. Metsähakkuita valtio verottaa, joten nyt kovasti lisää hakkaamaan metsiä, jotta puunkasvut kääntyvät laskuun Suomessa ja valtio rikastuu.
Metsäverot
Anonyymi-ap
17137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
1 000 kiintokuutiota tukkia nurin yksityismetsästä ja siitä verot valtion kassaan. Korkeat puunhinnat tuovat paljon enemmän veroja valtion kassaan nykyään. Kaikki motot metsiin äkkiä. Venäläinen ei tule puuta, niin senkin verran Täytyy hakata lisää kotimaisia metsiä. Uusi valtava sellutehdas vasta rakenteilla, sitä varten voi alkaa myydä 60-80-vuotiaita tukkimetsiä selluksi.
Metsähakkuita lisättävä kymmeniä miljoonia kuutioita vuodessa, jotta Suomen metsäteollisuus saa osansa puutarpeistaan metsistä. Metsä kasvaa hakkuuaukealla 60 vuodessa uudelleen hakattavaksi metsäksi, tehometsänhoidolla.
Vihreiden jatkuvan kasvatuksen metsät ovat, kun hakkuaukealla alkaa metsätaimettua, sitten raivataan, harvennetaa, väljennetään ja päätehakataan. Sitten sama aloitetaan alusta eli suoritetaan jatkuvaa kasvatusta 60-80 vuoden sykleissä, tehometsätalous. Linnunpöntöt voi tehdä ja asentaa puihin.
Motolla tekee tiliä metsänomistaja ja valtio verotuloina. Pörssimetsäyhtiöstä osingot osakkeisiin ja osakkeiden myyntituloja pääomasijoittajille. Liikevaihdot ovat todella korkeita metsäyhtiöissä. Pörssimetsäyhtiöt tekevät tuloksiaan ulkomailla, kuten upm, jolle ei enää paljon hetkauta kotimainen metsäteollisuus.
Asiaa.
Motolla metsissä, niin koko Suomi vaurastuu.
Hakataan kaikki metsät vihreiltä pois.
Kolmen vuoden myynti lakko nostaa hintaa kummasti voi pyytää 140 eur kuutio hintaa
Käykö moottorisaha?
Asvaltille pitäs vetää kaikki metät
Raha kasvaa puussa, sanoi metsänomistaja.
Ajattelin tehdä koivuhalkoja myyntiin, paremmin tienaan niillä.
Hyvä että verotetaan. Positiivista. Valtiolle rahaa niin Sannan sotkut saadaan maksettua.
Kannot, havut ja latviksetkin kerätä hakkeeksi, niin metsään ei jää yhtään puuta käyttämättä ja hukkaan.
Suomen metsäteollisuus jaksaa syödä puuta, nälkäisiä tehtaita.
Vielä niitä honkia humisee? Kelot vähissä, mutta kasvatusmetsiä on.
Myydäkö metsää vai ei? Rahaa ainakin saa hyvin.