Sain arpajaisvoiton miten pimitan

Kävi tuuri sain arpajaisvoiton mutta nyt tuli ongelma kun olen ulosotto ja toimeentuloasiakas ..jos käyn lunastamassa arvan tilille niin ulosottomies ja kela iskee väliin heti ja rahat menee kaikki heti...en halua antaa ulosottomiehelle arpajaisvoittoa kun tämän kokoinen voitto maksetaan vain tilille...miten menettelen etta rahat jää vain omaan käyttöön....en. Ole uskaltanut vielä Lunastaa arpaa .
14245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ehdotan että annat arvan kavereillesi ja tämä lunastaa voiton joka nostaa rahat käteisenä ja annat tästä vaivasta kaverille palkkion niin kaikki on tyytyväisiä.

Äänestä
  • Tulee eräs Columbon parhaista jaksoista mieleen.

    Äänestä

  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    💋 ­­N­y­­­m­f­­­o­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17804098H

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Etkö gerbiili voi nostaa sitä käteisellä?

Äänestä

Ota toinen tili tätä varten.

Äänestä

Et mitenkään. Sössit itse raha-asiasi, ja nyt kärsit omien mokiesi ja huonojen valintojesi seurauksista. Oikeus toteutuu.

Äänestä

Kaikki kannattaa ottaa käteisenä. Ei näy missään.

Äänestä
  • Kovin isoja arpajais- ym. voittoja ei voi enää lunastaa käteisenä. Kohta pitää jo lototessa tai arpaa ostaessa tunnistautua, joten eipä sitten enää pelasta, vaikka saisikin voitot käteisellä...

    Äänestä

Mitenkä muuten pääsee ulosottomieheksi...niillä on kuulemma kovat palkat reilu 5000 euroa kuukaudessa

Äänestä
  • Hanki minimissään pätevyys varanotaariksi ja hae ulosottomiehen virkaa.

    Äänestä

  • Ei ihme kerran on laillistettua kiskontaa velkojen perintä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ei ihme kerran on laillistettua kiskontaa velkojen perintä.

    Ulosottomies saa boonukset palkkaansa ulosottorahoista...?

    Siinä missä uhri maksaa ryöstökorkoa ja kuluja ulosotossa päätyy nämä ulosottoherrojen korkeisiin palkkoihin

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Hanki minimissään pätevyys varanotaariksi ja hae ulosottomiehen virkaa.

    Pelkkä peruskoulu riittää, joskus vaaditaan ylioppilastutkinto.

    Äänestä

joku sisaruksista voisi avata väliaikaisen tilin jonne tallettaa rahat ja käydä sitte nostamas ne pois ja sulkea tili kannattaa muistaa että ei laita sun käyttöoikeutta siihen tilihin että se ei jää pankin tietokantaan kummittelemaan rupeaa muuten kela kyselemään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kävi tuuri sain arpajaisvoiton mutta nyt tuli ongelma kun olen ulosotto ja toimeentuloasiakas ..jos käyn lunastamassa arvan tilille niin ulosottomies ja kela iskee väliin heti ja rahat menee kaikki heti...en halua antaa ulosottomiehelle arpajaisvoittoa kun tämän kokoinen voitto maksetaan vain tilille...miten menettelen etta rahat jää vain omaan käyttöön....en. Ole uskaltanut vielä Lunastaa arpaa .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu