Tietysti samat vanhat moitteet kuin Toyotissa yleensä, moottori huutaa ja on meluisa sekä vanhanaikainen. Navikaattori ei toimi kunnolla, infotainment on kuin jälkiasennettu, kovamuoviset nappulat ääntävät clack clack, tuota ääntä testaajat eivät olleet kuulleet pitkään aikaan.
Renault Austral on paljon sivistyneempi, mutta kumpikaan ei yllä lähellekään Tiguan, X1 & Co tasoa.
https://www.24auto.de/tests/duell-auto-japan-frankreich-suv-plug-in-hybrid-fahrvergleich-toyota-corolla-cross-renault-austral-zr-91837605.html
Renault Austral on paljon sivistyneempi, mutta kumpikaan ei yllä lähellekään Tiguan, X1 & Co tasoa.
https://www.24auto.de/tests/duell-auto-japan-frankreich-suv-plug-in-hybrid-fahrvergleich-toyota-corolla-cross-renault-austral-zr-91837605.html
Vastaukset 32
Vanhimmat
Muakii ärsytää tojon ainainen ykköstila !
Muakin ärsyttää Tojon jumbotila.
Toyota on aina vertailujen ensimmäinen jos aletaan laskemaan pohjilta ylöspäin.
Ja tietysti maantiellä jonon keulilla on aina Toyota ja pappakuski.
Toyota Corolla Cross on Toyotan tapaan eläkeläisille tarkoitettu auto:
"Suomalainen eläkeläinen kaipaa korkean istuma-asennon taloudellisen Toyotan, jonka muotoilu ei saisi olla liian jännittävä. Juuri sellainen täsmätuote Toyota Corolla Cross on."
Navigattorikaan ei Toyotan tapaan toimi:
Valitettavasti navigaattori ei toiminut käytännössä ollenkaan emmekä saaneet sitä toimimaan edes uudelleenkäynnistyksellä tai puhekomennoilla, vaikka itse oire oli sama kuin Toyota bZ4X -koeajossamme.
Vetoautoksi tästtäkään Toyotasta ei ole:
"Eikä jarrullista vetomassaa riitä. Se saattaa olla monelle tätä harkitsevalle ongelma."
Tavaratilakin on pieni:
"Sen sijaan alle 400 litraa vetävä tavaratila on yllättävän pieni."
Penkit ovat Toyotan tyyliin huonot:
"Etuistuinten istuinosa on tosin jo keskimittaiselle suomalaismiehelle lyhyt ja näin ollen reisituki jää laihahkoksi."
äänieristys on heikko:
"Sointi ei ole erityisen karkea tai ruma, mutta ei toki miellyttäväkään.
En muista yhtä voimakasta reaktiota Corollan koeajolta, joten äänieristys voisi olla konehuoneesta kabiiniin parempikin."
Ohjauskin on huono:
"Ohjaus on ainakin kitkarenkailla kevyt ja tunnoton"
Ohjaamon yleisilme on vanhanaikainen:
"Yleisilme näyttää silti hieman vanhanaikaiselta, joka lienee tavoitellun ostajakunnan mieleen."
https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/d622e5ba-3a5c-4ba8-b30e-f659119b860d
Tojossa on mielenkiintoinen navi. "Valitettavasti Toyotan valmistama navigointijärjestelmä ei ole aivan ajan tasalla. Grafiikka jää jäljessä reaaliajassa, minkä vuoksi käännyt usein väärin." Eikös tuo ole jopa hengenvaarallista?
Halpuutus jo huipussaan, navi kertoo jälkikäteen mihin olisi pitänyt kääntyä, hihii!
Oli yllätys että maailmalla iso brändi ja auto oikeasti aika perus hajuton ja mauton.
Vanhaa teknologiaa ei yllätä meluisuuus kyllä no joillekin on kuulemma pakko ajaa nastoilla ja edelleen joku keksi sanoa ja väittää typeriään,
ettei voi vaihtaa nastarenkaita kesärenkaisiin kun on yöpakkasia,
yöpakkasia!
Ne on ihan parasta kun tiet kuivaa ja on kovaa jäätä, paras pito kitkoillekin,,,,,,
Kyllä harmittaa taas kun Toyota ei koskaan onnistu tekemään sellaista auto mikä ei aiheuta naurua ja omistajalle kurjuutta ja katkeruutta.
3498 kpl.
1967 kpl.
Toyotan ohjaus on vanhahtava:
"Jos nouset suoraan Australiin, ajattelet olevasi toisella vuosisadalla, kun katsot ohjaamoa."
Ja Suomessa ihan järkyttävän kallis.
Joku vaari ostaa.
Toyota näkyi voittavan tuonkin vertailun, danke schön.
Toyotan surkeus paljastuu kun sitä verrataan kilpailijaan, näin se on aina ollut.
Toyotan hyvyys paljastuu kun sitä verrataan kilpailijaan, näin se on aina ollut.
Toyota se napsii jumbosijoja vähän väliä.
Juu, Toyota ei ole vertailuissa menestynyt juuri koskaan ja viimeisin menestys on jostain 80-luvulta, paitsi joku talvivertailu "menestys" on ollut, mutta siinähän vertaillaan vain kyseisen vuoden uusia autoja, eivätkä ne ole kilpailijoita keskenään.
Hyvin menestyy ja kauppa käy!
autobild suomi taas kertoi että viisi*****
Siinäpä vasta pappamobiili.
Autohan on täysi lelu 36 litran tankilla. Kukaan ei aja tankkia tyhjäksi ja tyhjäksi ajamisesta varoitellaan jo käyttöohjekirjassakin. Toimintasäde 500 km. Naurettavaa.
Toyotan täyshybridillä ajaa tankillisella 800 km kevyesti jotta se siitä sitten, disinformaatiosta.
Ajatko tankkisi rutikuivaksi vai 3,75 litran keskikulutuksella?
Saksalaiset koittaa mollata Toyotaa, koska sen markkina osuus on kovassa nousussa. Todellisuudessa Toyota on paras tuossa koko luokassa.
Ja höpöhöpö nousussa!
Heinäkuussa Saksassa rekisteröitiin autoja 18,1% enemmän kuin edellisenä vuonna. Toyotia rekisteröitiin vain 7,2% enemmän, joten sen markkinaosuus oli laskussa, ei nousussa!
Saksalaiset ostaa Saksalaisen auton. Ne suosii kotimaisia tuotteita. Saksassa ajetaan keskimäärin vähemmän kuin Suomessa ja autot menee nuorempana kierrätykseen. Täällä auton täytyy kestää pitkään. Toyotan tekniikka on lähes ikuista ja ne eivät ruostu lainkaan. Lisäksi niissä ei ole vikoja. Suomessa on miltei pakko ostaa kestäviä ja pitkäikäisiä autoja. Niitä ei tee muut kuin Toyota.
Suomalaiset suosivat kaukoidän tuotteita eivätkä Kotimaisia tai Eu:n tuotteita. Siitä syystä Euroopalla menee huonosi tällä hetkellä, ja työllisyys laskee.
Suomalainen tuulipukukansa tyytyy Kelan toimeentulotukeen ja 30 vuotta vanhaa Tojotaan.
Suomalaisilla ei ole varaa ajaa Eurooppalaisilla autoilla. Ne ovat jo uutena romuja. Toyota on parempi ja vähävikaisempi kymmen vuotiaana kuin Euro räppänä uutena. Euroräppänöitä saa viedä alvariinsa korjaamolle Toyota viedä vain huoltoihin. Niissä ei koskaan ole vikoja.
Ai ei vai ? jostain kumman syystä Eurooppalaisia autoja on kuitenkin myyty tänä vuonna yli 2 x enemmän kuin Japanilaisia, Korealaisia , ja Kiinalaisia romuja.
Jos Toyota on niin hyvä että kelpaa ylivoimaisesti eniten maailmassa niin olisiko se ihan kriisin paikka euvostoliitossa?
Sinun pitää katsoa peiliin / lompakkoosi ja kysyä sitä itseltäsi. Lähetätko rahasi kaukoitään vai jätätko eurosi Eurooppaan.
Kannattaisi muuttaa hevon vitt&&uun täältä jos vihaat omaa valuuttaasi !
Toyota on kiistatta maailman paras autonvalmistaja. Toyotaa käytetään yleisesti laadun mittapuuna, sillä Toyotissa ei ole vikoja. Ne ovat parasta mitä ihminen pystyy tekemään. Toyotat ovat kaikissa ominaisuuksissa paljon edellä muita. Ne esimerkkejä muille autonvalmistajille.