Maailman onnellisin maa

Anonyymi-ap

Joku ruikuttaa pahoinvoinnista, vaikka meillä on maailman onnellisin maa.

18

709

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin perustuu?

    • Anonyymi

      Hyvä Suomi

    • Anonyymi

      Se onnellisuustutkimus on pelkkä vitsi. Suomalaiset ei uskalla vastata rehellisesti, vaan väittävät olevansa onnellisia. Ja yhteiskunta on pullollaan pahoinvointia.

    • Anonyymi

      Tuo sun postaus vasta vitsi onkin. Olen niin onnellinen.

      • Anonyymi

        Mistä nyt niin onnellinen ? Heh ?


    • Anonyymi

      Paljosta

    • Anonyymi

      Yksinkertainen voi olla onnellinen vähään Kannuksessa, kun ei tiedä paremmasta elämästä muualla.

    • Anonyymi

      Olen niin Onnellinen kun Kannuksessa on taas nämä kuoppapäivät.

    • Anonyymi

      Tylsä paikka, tylsiä ihmisiä.

    • Anonyymi

      Hautaustoimisto josta saa kaiken ostettua. Ruumiit ilmaiseksi!

    • Anonyymi

      Missä ja keneltä on tätä kysytty . Onko kysytty mailmanonnelimman maan leipäjonossa olevilta , Eläkeläisiltä joilla ei ole varaa ostaa lääkkeitä ja ravitsevaa ruokaa. Uutisissa hehkutetaan olemme mailman onnellisn maa ja seraavassa kerrotaan kuinka paljon ihmisiä on ollut tässäkin kuussa leipäjonossa. Ja nyt kun tulossa on porvarihallitus niin varmasti leipäjonot kasvavat ja aina enemmän ja enemmän on sossunluukulla ihmisiä jotka ei enään tule toimeen tuloillaan . Asuntokorot nousee ja sähköyhtiöi senkun porskuttaa ja kerää valtavia voittoja.

      • Anonyymi

        Otos on ollut vain 1000 ihmistä. Osuminen tuohon otokseen on aika epätodennäköistä. Mutta se on poimittu kuitenkin siten, että se on edustava eli kuvaa yleensäkin suomalaisia. Otoksen edustavuudesta huolimatta tulos voi olla huonosti todellisuutta kuvaava, jos vastaajat eivät jostain syystä vastaa rehellisesti tms.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Otos on ollut vain 1000 ihmistä. Osuminen tuohon otokseen on aika epätodennäköistä. Mutta se on poimittu kuitenkin siten, että se on edustava eli kuvaa yleensäkin suomalaisia. Otoksen edustavuudesta huolimatta tulos voi olla huonosti todellisuutta kuvaava, jos vastaajat eivät jostain syystä vastaa rehellisesti tms.

        On valkattu ensin 1000 hyvätuloista ja menestynyttä ihmistä, ja kysytty sitten niiltä ovatko onnellisia. Niin sen täytyy olla.
        Olisivat ottaneet ne 1000 ihmistä leipäjonoista, niin olisi tulos saattanut olla toinen.


    • Anonyymi

      Pohjois koreakin on suomea parempi maa.Siellä telotetaan reilusti suomessa pidetään köyhiä löysässä hirressä kunnes kuolevat.

    • Anonyymi

      Maailman onnellisin maa, jossa asuu onneton, masentunut ja köyhäksi verotettu kansa, joka on itsemurhatilastojen kärkipäässä.
      Keneltä tätä onnellisuutta on kysytty? Ei minulta ainakaan. Kyllä minä olisin kertonut rehellisesti, että onnetonta on.

      • Anonyymi

        tuossa paljasuikin syy miksi toi tutkimus oltiin julkaistu.


      • Anonyymi

        Tämä onkin maan ironia: Miksi ollaan noissa tilastoissa ihan kärkipäässä ja kuitenkin väitetään olevan onnellisin maa?

        Täällä lisäksi vanhemmilla sukupolvilla ollut lisäksi paljon alkoholismia (joka on perittyä tai johtuu sodan jälkeisten perheiden tukahdetusta ilmapiiristä), nyt rehottaa nuorilla huumausaineongelmat, jengiytyminen ja jaksaminen koulussa ja työelämässä.

        Tehtäisiin oman maan ongelmille jotain, mutta aina uutisissa toitotetaan mm. lähi-idän kriiseistä ja Ukrainasta. Mitä tuolle perus kansalainen voi ja täytyy sanoa, ettei minua ainakaan vähempää kiinnosta? Halutaan ilmeisestikin viljellä ankeaa ajatusmaailmaa jo aamu uutisissa ja sama odottaa illan uutislähetyksissä ja muissa ajankohtaisohjelmissa.

        Miksi suomalaiset ovat niin vakavaa, tylsää ja katkeraa kansaa? Jos on jossain asiassa surku, niin kyllä siinä sitten vellotaan ja mediat tekevät uutisia ja juttuja ja dokumentteja AINA sairauksista, ongelmista ja rikoksista. Ei todellakaan niistä asioista, jotka tässä maassa on hyvin. Muutenkin ihmiset aina valittavat ja märisevät Suomessa.


    • Anonyymi

      Juurikin tämä ..sydäntä särkee, jos vaikka eläkeläiset, työkyvyttömät ja pienituloisempien perheiden jäsenet joutuvat olemaan leipäjonossa. Rikkaat taas saavat ties mitä poliittisia siirtoja edukseen. Osittain yhteiskunnan hyvinvoinnin mittarina voidaan pitää sitä, miten huolehditaan kansalaisista, jotka eivät "tuota mitään". Vaikka yksi mittari olisi BKT tai kansan tyytyväisyyskyselyt.

      Aina on julkisessa taloudessa voimavarojen niukkuutta (eli tarpeita enemmän kuin rahaa niihin). Suomessa on iso julkinen sektori, joka kyllä työllistää ja hoitaa kansalaisia eri tilanteissa, mutta se syö myös varoja ja ei toimi aina tyydyttävästi.
      Suomi on kohtuullisen hyvä maa, puhdas luonto, sosiaaliturva ja hyvä koulutusjärjestelmä.

      Suomi on mennyt alamäkeen turvallisuudessa, nuorten jaksamisessa koulussa, työläisten jaksamisessa työelämässä ja hintakehityksellään (kaikki kallistunut perus kuluttajalle). Jotain kun tehtäisiin näille asioille, voitaisiin kyllä tehdä myös sille, että oikeasti onnellisuuden kulmakivet täyttyisivät. Tietysti Suomi on sekä kallis, että kylmä maa. Palkkoja ylös ja vakavammin ihmisten terveysasiat on otettava, perheiden pärjääminen (kasvattavat tulevaisuuden veronmaksajia) ja se, että ihmisillä säilyy ostovoima tavallisilla markkinoilla (valtio saa myös kulutuksesta verotuloa: on kiikun kaakun saako enemmän nostetusta alvista, jos ihmiset hillitsevät ostamistaan).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1318
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      56
      1173
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1091
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      887
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      76
      812
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      807
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe