Vuokraustoiminnan tappio / voitto vuonna 2022

Anonyymi-ap

Tahtoisin tietää, kuinka muilla vuokranantajilla meni vuosi 2022. Nyt kun veroilmoitus on pitänyt antaa niin luvut varmaankin on muistissa.
Omistan tällä hetkellä 30 asuntoa. Vielä yhtenäkään vuonna , joita nyt on reilu kymmenkunta, ei ole näin huonoa vuotta ollut. Vuokraustoiminnan tappio - 7000e. Poistoja on ollut paljon. Vuokrat ovat keskitasoa, ei mitään överi hintoja. Kaikki asunnot opiskelija kaupungissa. Suurin osa asunnoista on ollut vuokralla koko vuoden. Tilanne siis ns hyvä. Aikasempina vuosina toiminta on ollut tuottoisaa. Selvästi tämä tarkoittaa sitä että suurin osa vuokralaisista tulee saamaan vuokrankorotus ilmoituksen tämän vuoden aikana.
Tänään olin yhden taloyhtiön ns hätäkokouksessa. Rahat loppu ja laskuja vino pino. Laskelman mukaan yhtiövastike nousee +200e , entiseen nähden 320e se korotus on paljon.
Mites teillä muilla? Kuinka pyyhkii vai alkaako pyyhe löytyä kehästä?

6

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskoisin, että muilla vuokranantajilla vuosi -22 meni hyvin. Kannattaa olla tarkkana kenelle vuokraa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­­­N­­­y­m­­f­­­o­­­m­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178132323

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Ei mitään hätää, mutta nyt tuotot laskee tilapäisesti, kohta palataan taas normaaliin. Velkoja ei itsellä ole asunnoista, taloyhtiölainatkin maltillisia remonttilainoja.

      Jos on ollut ahne, vivuttanut velalla ja setissä uudisasuntoja, joissa isot yhtiölainat, tilanne on hankalampi. Asuntokauppakaan ei nyt käy, pitää vain selvitä, minimoida tappiot ja mennä hankalasta ajasta yli.

      Lohdutukseksi voi sanoa, pörssiin sijoittaneet ovat nekin monet liemessä, eikä pankkitalletuksetkaan ole täysin turvassa, sielläkin epävarmuutta. Uskoisin, että rahat asunnoissa ovat turvassa pidemmällä aikajaksolla parhaiten, kunhan tietyt riskitekijät on osannut välttää.

    • Anonyymi

      "Tahtoisin tietää, kuinka muilla vuokranantajilla meni vuosi 2022"
      Miksi tahdot tietää, kyselyn ilosta arvaten ?

      • Anonyymi

        Ihan vaan keskustelun ilosta 😀 . Käsittääkseni tämä on keskustelupalsta jossa voi esittää kysymyksiä ja kertoa omia mielipiteitä. Mites sun sijoitukset? Kerro ihmeessä miten menee?


    • Anonyymi

      Kohtalaisesti meni kun velka asuntoihin on maltillinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe