Taas saan kehitysvamman saaneena kuulla

Miksi Kehitysvamma puolella ohjaajat heti väittää miten osaan yksin hoitaa Kela hakemus paperit ilman niiden apua ne sanoo, että on varautunut siihen, että lähtee minun kaveriksi hoitaa Kela hakemus paperit, koska Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena ei pitäisi osata yksin hoitaa paperi asioita.

Ei ole kivaa kuulla kehitysvamma puolella tästä jatkuvasti ohjaajilta.

Voisiko joku taho tehdä laajemman tutkimus työn voiko Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena osaa yksin hoitaa Kela hakemus paperit ilman ohjaajien tai terveiden ihmisten apua?

Jos ei pitäisi älyllisen kehitysvamman saaneena osaa hoitaa Kela hakemus paperit miksi Suomessa ei pureta väärin laitettua Lievää älyllistä kehitysvammaa?

Voiko Lievä älyllinen kehitysvamma olla jos on Asosiaalisuus eli ihmissuhde taidot ja ryhmässä ohjatusti asuminen ei onnistunut josta syystä on muka älyllinen kehitysvamma.

Minun kohdallani Vammaissosiaali työntekijät eivät suostu selvittää asuntola yksikköön kun sanoo että minun osaamisen taidot ovat yli Lievän älyllisen kehitysvamman eli olen muka kehitysvamman väliin jäänyt.

1

265

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        116
        2406
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        38
        1471
      3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        642
        1004
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        993
      5. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        962
      6. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        97
        888
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        875
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        700
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        696
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        686
      Aihe