Saako autisti olla opettajana?

Anonyymi-ap

Asun seinäjoella ja meidän opella on autismi. Hän väittää että hanelle ei olla todettu mitään, mutta hänellä on selvästi Aspergeri. Olen varma tästä koska hän on aika vammainen, ja hänen veljelläki on sama sairaus.

14

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autisti tuskin haluaa opettajaksi. Jos kuitenkin haluaisi, karsiutuu hakuvaiheessa kuitenkin.

      Ja entäs sinä sitten? Et taida olla lääkäri etkä voi asettaa diagnooseja.

    • Anonyymi

      Jos ap olisi pätevä diagnosoimaan autismin, niin hän varmasti myös osaisi itse etsiä vastauksen siihen, että saako autisti olla opettajana, jostain muualta kuin suoli24:ltä.

    • Anonyymi

      Aika erikoista jos olisi. Aineen opettajaksi saattaisi jopa päätyäkin, onhan niissä muutenkin enemmän niitä jotka ei alalle sovi. Jos multa kysyttäs, niin laittaisin kaikki peruskoulun opettajat samaan koulutukseen. Ja jokainen saisi siitä erikoistua luokanopettajaksi tai haluamaansa aineeseen. Moni aineen opettaja kun menee sinne opetushommaan kun ei muuta keksi, eikä siten ole niin motivoitunut kuin pitäisi.

    • Autismi taikka asbergeri eivät estä opettamasta, varsinkaan jos autismi taikka asbergeri todetaan valmistumisen ja virkaan palkkaamisen jälkeen Soveltuvuuskokeet pitää miettiä uudelleen, jos opettajaksi päätyy ihmisiä jotka eivät lähtökohtaisestikaan sovi alalle.

    • Anonyymi

      Autismin kirjolaisilla on usein mm. vaikeuksia lukea eleitä, viilaavat pilkkua sääntöjen kanssa, toimivat kaavamaisesti, jotka taas ei sovi ollenkaan opettajan työhön.

      Mulla on itsellä noussut open homma profiloinneissa ihmeenkin korkealle. Vähän yllättävää, mutta suvusta löytyy useampikin ope eli jospa vähän geneettistä. On myös paljon opelle sopivia nepsy-ominaisuuksia, kuten rauhallisuus ja kärsivällisyys, asiallinen ulosanti. Kyllä huomaa ihan arkisissa tilanteissa neuvomisisssa tai vaikka pienen konfliktin ratkaisussa, että on näitä kykyjä, toisin kuin monella muulla. Lähinä olisin noita voinut hyödyntää yrittäjänä, asiantuntijakonsultointia ja paljon siihen liittyvää asiakkaiden opastusta. Eipä noista mitään tullut muista syistä

      Että itse en oikein kannata, ja melkein aahdistaa, kyseisten toimivan opettajana kuin ehkä tietyillä aloilla korkeakouluissa.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Ja vielä, että näin jälkeenpäin miettiessä, on varmaan itselläkin ollut au-opeja. Vielä pahempaa, että ehkä myös kotona, mutta itsestä tullut pikemminki vastakohta, vaikka muuten sitä sun tätä ongelmaa on.

        Ja vielä tuosta opettamisesta eli eihän sitä tiedä vaikka pärjäisin hyvin opena, mutta ei mun terveydellä tarvi ajatellakaan moista. Ainakin opettaisin tyystin toiseen tapaan kuin jotkut opet ja vanhemmat.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

      🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    • Anonyymi

      Mutta voihan aloittajalla olla luonnehäiriö, joka estää muuhun luokkaan sopeutumisen. Ennen kun yhteiskunta oli järjissään hän olisi ollut tarkkailuluokalla ja ennen tarkkailululuokkasijoittelun ymmärtämistä hän olisi ollut koko elämänsä suljetussa laitoksessa.

    • Anonyymi

      Minulla on joskus vihjailtu, että minulla on Asperger, koska olen tarkka. Opetan luonnontieteitä ja yksi oppilas kiitti minua siitä, että ohjeistus on selkeää. Edellisen luovan opettajan opetuksesta hän ei ymmärtänyt yhtään mitään.

      Ennen kuin tuomitaan, niin muistetaan, että luokassa on useita erilaisia oppilaita. Kaikki eivät osaa edes kertoa, että mistä tykkää.

    • Anonyymi

      Itse sanoisin että se ei edesauta oppilaita jos opettajalla on autismi/ on autismin kirjoilla. Itsellä on tällähetkellä autisti yhteiskunta opin opettaja ja voin sanoa että hänen takia numero tippuu kahdeksasta varmaan kutoseen/ vitoseen. Opettaja on kovin päättäväinen ja luulee että kaikkien elämä pyörii koulun ympärillä. Hän tekee kaikkien elämästä helvettiä, jostain syystä häntä ei eroteta.

      • Anonyymi

        kaukana autismista. Hän on varmaankin luonteeltansa vaativa ja tiukka. Kuten opettajan pitääkin. Perinteisen koulukunnan opettaja. Ei koulu voi olla lepokoti jossa vain notkutaan ja annetaan hyviä numeroita makoilusta. Koulussa tasovaatimuksen pitääkin nousta vuosi vuodelta. Ruuvia kiristetään. Hän on hyvä opettaja. Hänen laisiansa lisää Suomen kouluihin, Ei mikään oppilaiden kyykyttämä räsynykke. Neuvo siis tässä. Lue ja opiskele enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kaukana autismista. Hän on varmaankin luonteeltansa vaativa ja tiukka. Kuten opettajan pitääkin. Perinteisen koulukunnan opettaja. Ei koulu voi olla lepokoti jossa vain notkutaan ja annetaan hyviä numeroita makoilusta. Koulussa tasovaatimuksen pitääkin nousta vuosi vuodelta. Ruuvia kiristetään. Hän on hyvä opettaja. Hänen laisiansa lisää Suomen kouluihin, Ei mikään oppilaiden kyykyttämä räsynykke. Neuvo siis tässä. Lue ja opiskele enemmän.

        Hänellä on diagnoosi😊


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hänellä on diagnoosi😊

        + hän huutaa oppilaille ei ole empaattinen ja muutenkin vaan en pidä hyvänä opettajana jos on autismi ku se ei vittu auta ketään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hänellä on diagnoosi😊

        tse olet fantasioinut asian.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe