Saako autisti olla opettajana?

Anonyymi-ap

Asun seinäjoella ja meidän opella on autismi. Hän väittää että hanelle ei olla todettu mitään, mutta hänellä on selvästi Aspergeri. Olen varma tästä koska hän on aika vammainen, ja hänen veljelläki on sama sairaus.

14

1577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autisti tuskin haluaa opettajaksi. Jos kuitenkin haluaisi, karsiutuu hakuvaiheessa kuitenkin.

      Ja entäs sinä sitten? Et taida olla lääkäri etkä voi asettaa diagnooseja.

    • Anonyymi

      Jos ap olisi pätevä diagnosoimaan autismin, niin hän varmasti myös osaisi itse etsiä vastauksen siihen, että saako autisti olla opettajana, jostain muualta kuin suoli24:ltä.

    • Anonyymi

      Aika erikoista jos olisi. Aineen opettajaksi saattaisi jopa päätyäkin, onhan niissä muutenkin enemmän niitä jotka ei alalle sovi. Jos multa kysyttäs, niin laittaisin kaikki peruskoulun opettajat samaan koulutukseen. Ja jokainen saisi siitä erikoistua luokanopettajaksi tai haluamaansa aineeseen. Moni aineen opettaja kun menee sinne opetushommaan kun ei muuta keksi, eikä siten ole niin motivoitunut kuin pitäisi.

    • Autismi taikka asbergeri eivät estä opettamasta, varsinkaan jos autismi taikka asbergeri todetaan valmistumisen ja virkaan palkkaamisen jälkeen Soveltuvuuskokeet pitää miettiä uudelleen, jos opettajaksi päätyy ihmisiä jotka eivät lähtökohtaisestikaan sovi alalle.

    • Anonyymi

      Autismin kirjolaisilla on usein mm. vaikeuksia lukea eleitä, viilaavat pilkkua sääntöjen kanssa, toimivat kaavamaisesti, jotka taas ei sovi ollenkaan opettajan työhön.

      Mulla on itsellä noussut open homma profiloinneissa ihmeenkin korkealle. Vähän yllättävää, mutta suvusta löytyy useampikin ope eli jospa vähän geneettistä. On myös paljon opelle sopivia nepsy-ominaisuuksia, kuten rauhallisuus ja kärsivällisyys, asiallinen ulosanti. Kyllä huomaa ihan arkisissa tilanteissa neuvomisisssa tai vaikka pienen konfliktin ratkaisussa, että on näitä kykyjä, toisin kuin monella muulla. Lähinä olisin noita voinut hyödyntää yrittäjänä, asiantuntijakonsultointia ja paljon siihen liittyvää asiakkaiden opastusta. Eipä noista mitään tullut muista syistä

      Että itse en oikein kannata, ja melkein aahdistaa, kyseisten toimivan opettajana kuin ehkä tietyillä aloilla korkeakouluissa.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Ja vielä, että näin jälkeenpäin miettiessä, on varmaan itselläkin ollut au-opeja. Vielä pahempaa, että ehkä myös kotona, mutta itsestä tullut pikemminki vastakohta, vaikka muuten sitä sun tätä ongelmaa on.

        Ja vielä tuosta opettamisesta eli eihän sitä tiedä vaikka pärjäisin hyvin opena, mutta ei mun terveydellä tarvi ajatellakaan moista. Ainakin opettaisin tyystin toiseen tapaan kuin jotkut opet ja vanhemmat.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

      🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    • Anonyymi

      Mutta voihan aloittajalla olla luonnehäiriö, joka estää muuhun luokkaan sopeutumisen. Ennen kun yhteiskunta oli järjissään hän olisi ollut tarkkailuluokalla ja ennen tarkkailululuokkasijoittelun ymmärtämistä hän olisi ollut koko elämänsä suljetussa laitoksessa.

    • Anonyymi

      Minulla on joskus vihjailtu, että minulla on Asperger, koska olen tarkka. Opetan luonnontieteitä ja yksi oppilas kiitti minua siitä, että ohjeistus on selkeää. Edellisen luovan opettajan opetuksesta hän ei ymmärtänyt yhtään mitään.

      Ennen kuin tuomitaan, niin muistetaan, että luokassa on useita erilaisia oppilaita. Kaikki eivät osaa edes kertoa, että mistä tykkää.

    • Anonyymi

      Itse sanoisin että se ei edesauta oppilaita jos opettajalla on autismi/ on autismin kirjoilla. Itsellä on tällähetkellä autisti yhteiskunta opin opettaja ja voin sanoa että hänen takia numero tippuu kahdeksasta varmaan kutoseen/ vitoseen. Opettaja on kovin päättäväinen ja luulee että kaikkien elämä pyörii koulun ympärillä. Hän tekee kaikkien elämästä helvettiä, jostain syystä häntä ei eroteta.

      • Anonyymi

        kaukana autismista. Hän on varmaankin luonteeltansa vaativa ja tiukka. Kuten opettajan pitääkin. Perinteisen koulukunnan opettaja. Ei koulu voi olla lepokoti jossa vain notkutaan ja annetaan hyviä numeroita makoilusta. Koulussa tasovaatimuksen pitääkin nousta vuosi vuodelta. Ruuvia kiristetään. Hän on hyvä opettaja. Hänen laisiansa lisää Suomen kouluihin, Ei mikään oppilaiden kyykyttämä räsynykke. Neuvo siis tässä. Lue ja opiskele enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kaukana autismista. Hän on varmaankin luonteeltansa vaativa ja tiukka. Kuten opettajan pitääkin. Perinteisen koulukunnan opettaja. Ei koulu voi olla lepokoti jossa vain notkutaan ja annetaan hyviä numeroita makoilusta. Koulussa tasovaatimuksen pitääkin nousta vuosi vuodelta. Ruuvia kiristetään. Hän on hyvä opettaja. Hänen laisiansa lisää Suomen kouluihin, Ei mikään oppilaiden kyykyttämä räsynykke. Neuvo siis tässä. Lue ja opiskele enemmän.

        Hänellä on diagnoosi😊


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hänellä on diagnoosi😊

        + hän huutaa oppilaille ei ole empaattinen ja muutenkin vaan en pidä hyvänä opettajana jos on autismi ku se ei vittu auta ketään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hänellä on diagnoosi😊

        tse olet fantasioinut asian.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      75
      2026
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1788
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1283
    4. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      117
      1217
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      135
      1195
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      796
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      175
      761
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      425
      694
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe