Ketä laulajaa ette voi sietää?
Kenestä ette tykkää?
Anonyymi-ap
14784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aki Samuli
En inhoamalla inhoa ketään laulajaa, on vain sellaisia, joiden musiikki ja lauluääni yms. nappaa enemmän ja joiden vähemmän.
Tämä kommentti koski sitten kaikenlaisista genreistä ja ihan miltä tahansa aikakaudelta tulevaa laulajaa.
Iskelmäpuolelta suosikkeja ovat esim. Kari Tapio ja Kirka, mutta inhokkeja ei ole, mutta on vain sellaisia, joita en niin paljon kuuntele.
siis tio mun eka kommentti koski kaikenlaisista genreistä tulevia laulajia.
Antti tuiskulla on naismainen ääni. Se kyllä häiritsee, koska Tuisku lienee mies.
Anna Puu lienee jo lähes 50, mutta onko hyttysen vai lapsen äänen välillä?
Miehiä kai on ihan kirjaksi asti.
Miksi lapsen ääni sitten?
Kuuntele Ressu Redfordin uusin: Viilenee. Luulin eka kerran kuullessani, että Eini. Ei tuo Antti ole ainoa "kirkasääninen" miesartisti.
Ainakin poppipuolella nykylaulajat yleensä pilataan / pilaavat itsensä muotituotannoilla ja -maneereilla, joiden sekoituksena artistin koko epäpersoonallinen soundi sitten muodostuu.
Niitä ei voi sietää lainkaan - aidot äänet itsessään ja tyylillä käytettyinä saattaisivat jossain tapauksissa olla ihan kuunneltaviakin, jos niissä on vaikka jonkunlaista luonnetta, syvyyttä jne.
Aina ei ole kyse artistin tuotannosta, tai hänen ohjelmistostaan, vaan siitä, millainen persoona hän on. Jos laulaja "lääppii" yleisöä esiintyessään, saa hän yleisökseen esimmäkseen niitä, jotka ovat elämässään sen tarpeessa. Ihan sama mitä laulaa. Tällainen artisti on esimerkiksi Charles Plogman. On ollut aina, eikä näköjään pääse vieläkään tuosta epämiellyttävästä tavasta ottaa yleisöään. Mielestäni hän muistuttaa enemmän sirkuspelleä, kuin laulajaa. Koska laulaja itse alkaa olla jo seniori -ikäinen, on sitä hänen yleisönsäkin nykypäivänä. Ehkä kaikesta tekee vielä iljettävämpää, kun sen ikäiset ihmiset eivät osaa käyttäytyä ikänsä mukaisesti.
huutolaulajat elli haloo helsingistä ja lauri tähkä. Pahimmat tossa, mutta toki hekin ammattilaisia eli laulaa paremmin kuin yksikään amatööri&kotilaulaja. Mutta liikahuutamalla laulavat. Tähkä sentään osaa laulaa paremmin rauhallisemmat kohdat. Arja saijonmaa ei myöskään suosikkilaulajani sillä jotenkin kolkkoa sen tulkinta, mutta toki ihan ammattilainen hänkin.
ohoh mun moka koska tähkä ja elli haloo Helsingistä ei ole iskelmälaulajia.
Kyllä nää nykyajan piipittäjät ja huokailijat on sellaisia mitä en jaksa kuunnella, uusimpana tämä kehuttu mirella jonka uusinta en edes puoleenväliin jaksanut. Aki samuli kans sellainen että kanava vaihtuu heti
Tuolla homoakilla on kyllä miehekäs ääni, mutta aika selkeästi lauleskelee useasti NUOTIN VIERESTÄ.
Pepe Wilberg, en tykkää:(