Sisäsiisteys

Anonyymi-ap

Meillä on 6kk 2vk ikäine valkoinenpaimenkoira narttu ja alkaa toivo loppumaan sisäsiisteyden kanssa. Ei toruta vahingoista, kehutaan ja palkitaan pihalla tarpeista yms. Peruskauraa. Mutta, koira pissii todella usein, jaksaa max 4h pidättää, ja yli 2 tunnin jälkeen on arpapeliä vääntääkö lattialle ja saa taas olla viemässä pihalle. 3 viikkoa sitten otimme paperit pois lattialta, ja olikin 3 vahingotonta päivää, kunnes alkoi taas kuseskelu. Vettä annetaan n. Litra päivään, joka on 26 kiloiselle ehdoton minimi. Miksi tuo ei mene perille, mutta kaikessa muussa oppii todella nopeasti?Mikä avuksi?

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäkommentti: olemme pitäneet myös kirjaa tarpeista, esimerkki yhdeltä päivältä:
      5 kakka ja pissa
      6 ruoka
      7 kakka ja pissa
      10 lenkki ja 1-2 pissaa
      13 pissa
      16-18pissa ja kakat puistoon
      21 pissa ja kakat lenkillä
      22-23 iltapissa
      Huokaus.

    • Anonyymi

      kokeile housuja sisällä. Ja kannattaisi sen pissaamisen kanssa harkita yhteyttä eläinlääkäriin, jos vaikka pissatulehdus.

    • No ensinnäkin, ihan peruskauraa...Koiralle pidätyskyky voi tulla ihan mainiosti paljon myöhemmin. Ihan vaikka sinne liki 10 kk...Joten, ihan voi ollla siitä kyse, ettei se pidätyskyky ole vielä kehittynyt. Eli ihan vaan jatkatte kuten pikkupennun kanssa. Jos välissä olisi ollut pitkään jo sisäsiisteyttä, niin voi epäillä tulehdusta. Mutta jos ei, eikä mitään oireita ole, niin tuskin on. Jotkut nartut myös pissaavat enemmän, ennen juoksuja. Se on mahdollista, mutta jos mitään muutoksia määrään ei kumminkaan ole, niin viittaa vaan puutteelliseen pidätyskykyyn.
      Ihan mielenkiinnosta, voisi ottaa kasvattajaan yhteyttä ja kysyä, mites muut pennut. Mutta loppupeleissä kuitenkin kaikki on yksilöllistä ja kiinni myös toki omistajien aktiivisuudesta asian suhteen.

      • Anonyymi

        Pentueessa 4, 2 urosta ja narttua. Toisella veljellä satunnaisia vahinkoja, toinen ollut sisäsiisti jo 3kk saakka. Sisaruksesta ei tietoa. Todella turhauttavaa ja hermoja raastavaa kun yrittää parhaansa ja silti tulee vahinkoja sisälle. Kyse ei ole ainakaan mahdollisuuksien puutteesta, ja pystyy kyllä pidättämään 7 tuntiakin (halutessaan?) Koska vahingottomia öitä ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pentueessa 4, 2 urosta ja narttua. Toisella veljellä satunnaisia vahinkoja, toinen ollut sisäsiisti jo 3kk saakka. Sisaruksesta ei tietoa. Todella turhauttavaa ja hermoja raastavaa kun yrittää parhaansa ja silti tulee vahinkoja sisälle. Kyse ei ole ainakaan mahdollisuuksien puutteesta, ja pystyy kyllä pidättämään 7 tuntiakin (halutessaan?) Koska vahingottomia öitä ollut.

        Et voi olla tosissasi. Aineenvaihdunta nukkuessa ja hereillä ollessa on kaksi totaalisen eri asiaa, joten hittojako niitä toisiinsa vertaat. Todella turhauttavaa tässä on lähinnä se, että noin pihalla olevat hankkivat koiria ja sitten valittavat miten koirassa on sitä ja tota vikana, vaikka vikaa on lähinnä omien korvien välissä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pentueessa 4, 2 urosta ja narttua. Toisella veljellä satunnaisia vahinkoja, toinen ollut sisäsiisti jo 3kk saakka. Sisaruksesta ei tietoa. Todella turhauttavaa ja hermoja raastavaa kun yrittää parhaansa ja silti tulee vahinkoja sisälle. Kyse ei ole ainakaan mahdollisuuksien puutteesta, ja pystyy kyllä pidättämään 7 tuntiakin (halutessaan?) Koska vahingottomia öitä ollut.

        Kuten tuolla jo mainittiin, niin on vähän eri asia olla tarpeita tekemättä öisin, kuin päivisin. Eli se on ihan normaalia. Kyse ei ole niinkään halusta, vaan tosiaan aineenvaihdunnasta ym. Eli nyt vaan ahkeraan ulos ja kehuja (palkkaa haluttaessa). Turhautuminen on turhaa, nyt on kyse ihan normiasioista. Toisille vaan se pidötyskyky voi tulla tosi nopeaan, toisilla hitaammin. Minullakin oli viime pentueessa mm.yksi vajaa kolmekuinen sisäsiisti ja yksi vasta noin 9 kk. Oli vielä kotiin jäänyt. Tosin leikilläni olen sitä sanonutkin, että vähän "lapsentasolla"muutenkin, kun vielä 4kuisena yritti emänsä tissiäkin vielä imeä :D


    • Anonyymi

      Ei kannata vielä tuossa iässä huolehtia. Kyllä se kehittyy siitä kuule vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1289
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1078
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1040
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      989
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      160
      966
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      953
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      866
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      781
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      715
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      714
    Aihe