Kuuskymppisten aiheita

Tuolta yhdestä ketjusta huomasin ihmeekseni ihmettelyn,
>> kuusikymppisille sopiva,
6-kymppisten tasoinen aihe?

Mikä aihe ei olis kuusikymppisen "tasoinen" aihe?
Ihan uteliaisuuttani mielenkiinnosta mietin tällaista ;))

27

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tule mieleeni sellaista aihetta, mistä 6-kymppiset eivät voisi keskustella.
      Paljon tärkeämpää on se, että keskusteltaisiin asiallisesti, eikä sorruttaisi toisten keskustelijoiden mollaamiseen.

      kylmätotuus

    • Anonyymi

      Kuukautiskivut ja synnytys, Sivuutaan oitis jutun olivatpa missä lehdessä tahansa. Meinasin laittaa intohimo, mutta ehkä jollakin vielä on. Minulla ei pitkään aikaan enää sellaista kiihkoa mitä oli nuorena vaikka parisuhde onkin. Lämmintä yhdessäoloa, meinasin laittaa vaan mutta en laita. Se yhdessäolo on jo iso ja lämmin plussaa.

    • Anonyymi

      Aika nopsaa on kuusikymppisten aiheet käsitelty; sairauksia sairauksien perään! Vetää hiljaseks, kun isommalla porukalla kokoonnutaan.

    • Anonyymi

      luulisi sinun jo tietävän palstalla kauan oltuasi.

      • Jos minulle esitit kommenttisi, väärin meni. Ihan pieleen ja metsään!


    • Anonyymi

      En tienyt on erikseen plus 60v. Aiheet. Ihan kaikesta maan ja taivaan välillä me plus 60v. Puhumme oikeassa elämässä.Mutta ei sairauksista,ei panetella ketään. Eikä Raha kulje välissä!

      • Anonyymi

        Me yli 60v voidaan kertoa miten ollaan työtä tekemällä saatu Suomi hyvinvointi maaksi, katsokaa vaan että miten teillä nuorilla menee, teistä se on kiinni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Me yli 60v voidaan kertoa miten ollaan työtä tekemällä saatu Suomi hyvinvointi maaksi, katsokaa vaan että miten teillä nuorilla menee, teistä se on kiinni.

        Mun kyllä täytyy sanoa, etten ole koskaan työtä tehnyt!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mun kyllä täytyy sanoa, etten ole koskaan työtä tehnyt!

        Työtäkin on niin monen sorttista, on sun ollu pakko jotain työtä tehnyt =)) väkisinkii.
        Ei elämästä selviä työtä tekemättä! =)) Eihän =D


      • Anonyymi
        WelcomeToMyWorld kirjoitti:

        Työtäkin on niin monen sorttista, on sun ollu pakko jotain työtä tehnyt =)) väkisinkii.
        Ei elämästä selviä työtä tekemättä! =)) Eihän =D

        Työ! Työn tekeminen ja elämästä selviäminen työtä tekemättä. Minä selvisin! Niin ainakin muistan. Jipii!


    • Anonyymi

      Ei aihe ole iästä kiinni vaan älykkyydestä.

      • Anonyymi

        Ehkä myös kiinnostuksesta. Haluaako täällä he jotka jo ovat eläkkeellä, keskustella ammattiliittojen ja työpaikkojen käminöistä ja kähminnöistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä myös kiinnostuksesta. Haluaako täällä he jotka jo ovat eläkkeellä, keskustella ammattiliittojen ja työpaikkojen käminöistä ja kähminnöistä.

        Kuka mistäkin. Älykkäät on yleensä kaikesta kiinnostuneita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä myös kiinnostuksesta. Haluaako täällä he jotka jo ovat eläkkeellä, keskustella ammattiliittojen ja työpaikkojen käminöistä ja kähminnöistä.

        AY-asiat on nekin kiinnostavia. Oikeisto yrittää murtaa AY-liikkeen.


      • WelcomeToMyWorld

        Ikä onkin rajaus, kysymys! On kivempi jutella saman ikäisten kanssa, erilaisista kokemuksista samasta tai liki samankaltaisesta aiheesta!


    • Keskustelen mielelläni kaukaisista maista joissa olen käynyt, asunut ja työskennellyt.
      Juttelen tosi mielelläni metsästyksestä, hirvistä, peuroista, linnuista, paikoista, varusteista ja kaikesta siihen liittyvästä.
      Keskustelen perheestä ja ihmisistä.
      Tykkään kuunnella eri ihmisten kertomia kokemuksia.

      Eli eikö meillä 6-kymppisillä ole ihan samat jutut kuin muillakin poislukien ensiviikon työstressi ja lasten kouluhuolet.

      • Anonyymi

        No tämä ei ole sinun paikkasi.Täällä revitään toisiaan hiuksista yms.(kuvaannollisesti)
        ja naisoletetut riivaavat toisiaan loputtomiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tämä ei ole sinun paikkasi.Täällä revitään toisiaan hiuksista yms.(kuvaannollisesti)
        ja naisoletetut riivaavat toisiaan loputtomiin.

        Minä olen säästynyt moiselta, ehkäpä luen oikeat kommentit ja aiheet.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No tämä ei ole sinun paikkasi.Täällä revitään toisiaan hiuksista yms.(kuvaannollisesti)
        ja naisoletetut riivaavat toisiaan loputtomiin.

        Nämä tilanteet varmaan voisi rauhallisen kylmästi ohittaa =) Eikös vain!?!


    • Anonyymi

      Kyllä myös työelämän asiat kiinnostaa, onhan meistä moni vielä mukana työelämässä, tosin en ainakaan minä ehdi täällä piipahtaa läheskään joka päivä.
      Kiinnostaa isovanhemmuus ja omien lasten elämän haasteet sekä ilot.
      Kiinnostaa teatteri ja monet erilaiset näyttelyt sekä messut. Jonkun verran on TV-ohjelmiakin joita seuraan ja joista mielelläni keskustelen.
      Puutarhan hoito ja eilaiset kasvit kiinnostaa, paljon olen jo kylvänyt siemeniä, osa jo itääkin, kohta sitten vuorossa kouliminen ja sen jälkeen pihalle hommiin heti kun säät sallivat.
      Luonnossa liikkuminen kiinnostaa, marjat ja sienet on hyvä ilmainen lisä ruokavalioon, samoin kuin itse kalastetut kalat.
      Nyt on nuppi aika täynnä politiikkaa ja vaaleja, niistä ei enää jaksa keskustella, kun aihe näyttää olevan niin monelle suurten tunteiden, enimmäkseen negatiivisten mielipiteiden purkamista, harvemmin rakentavaa keskustelua aiheesta näiltä keskustelupalstoilta löytyy.
      Ikäisillämme on niin paljon erilaisia kiinnostuksen kohteita, että jonkun avauksen yleensä aina löytää mihin voi mielipiteensä ilmaista tai kysymyksensä kysäistä.

    • Anonyymi

      No, onhan noita erilaisia ikäluokkaan liittyviä asioita, kuten vaikkapa se miten suhtautuu ja diilaa vanhenemisen ja kuoleman kanssa, kun alkaa kuitenkin olla biologisella loppusuoralla, sillä enempi aikaa takana kuin edessä.

      Tai jo eläkkeelle siirtyneille varsin tyypilliset fiilikset ns. hyödyllisyyden / hyödyttömyyden tunteista, aktiivisuudesta, ajankäytöstä jne. .... eli hieman eri 'kulma' kuin vaikkapa nuorilla, joilla elämä kaikkineen on vasta edessä tai ns. ruuhkavuosiaan lapsineen elävillä.

      Muutoinhan aihepiirit ovat kiinni henkilöiden mielenkiinnon kohteista, hankitusta tietopohjasta, kokemuksista, älykkyydestä ja älyllisestä uteliaisuudesta.

      • Anonyymi

        Vastahan me ollaan eletty 2/3 elämästä ja yksi kolmannes on vielä jäljellä, joten ei tässä ihan vielä olla hautajaisia järjestämässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastahan me ollaan eletty 2/3 elämästä ja yksi kolmannes on vielä jäljellä, joten ei tässä ihan vielä olla hautajaisia järjestämässä.

        "Vastahan me ollaan eletty 2/3 elämästä ja yksi kolmannes on vielä jäljellä, joten ei tässä ihan vielä olla hautajaisia järjestämässä."

        Kysymys on psykologisen loppusuoran lisäksi myös elämänlaadusta, sillä kuuden kympin lukemilla ihminen ei enää ole vastaavissa virroissa ja energiassa kuin puolta nuorempana ja suuntaa on hiljalleen laskeva, eli ne parhaat vuodet ovat takana.

        Myös yllättävien terveysmurheiden riskin varjo on suurempi vaikka olisikin viettänyt teveellistä, tasapainoista ja liikunnalista elämää.

        "Hoida 5 paperi­asiaa kuntoon viimeistään eläkkeelle jäädessä – tai jopa heti"

        "Harva ajattelee, että juuri minulle voisi sattua jotakin. Muutama tärkeä asia kannattaa kuitenkin hoitaa ajoissa kuntoon."

        - https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008722947.html

        "Säästä läheisiäsi ja tee ainakin nämä asiat ennen kuolemaasi"

        "Kuolleen henkilön sitoumuksien selvittäminen voi olla melkoinen projekti. Jokaisen olisi valmiiksi hyvä tehdä lista pankeista, vakuutusyhtiöistä, rahoituslaitoksista, joissa on tilejä tai sopimuksia."

        - https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009392937.html


    • Anonyymi

      Katsoin Tarja Halosta Perjantai-ohjelmassa. Hänellä on tosi hyvä iho, onkohan luonnostaan vai hyvien kosmetologien jäljiltä. Puhui valtavan paljon, toki viisaita. Olipa mukava katsoa, kiinnosti todella sekä hänen persoonansa että juttunsa.

      • Ylipäätään Ihmiset on kiinnostavia, ajatuksineen. Eikös vain =))

        Tai mulle etenkin naiset on etusijalla =))
        Presidentti Tarja Halonen on hyvä esimerkki.


    • Anonyymi

      Kun ketjujen avauksien aiheita katselee, niin herää kysymys siitä, että mihin näitä ikäryhmä-palstoja edes taarvitaan, sillä aivan samoille aiheille on jo olemssa omat palstansa.

      Lisäksi, asioiden käsittelytavoissa ja reaktioissa ei useinkaan ole havaittavissa sitä oletettua / kuviteltua iän ja kokemuksen mukanaan tuomaa sivistystä, malttia, kypsyyttä, tasapainoisuutta ja viisautta.

      • Hyvä kommentti ja ihmettelyn aihe! Mihin tarvitaan ikäryhmiä!

        ....Mutt jos on ikäryhmittäin rajattu, niin se on se tarve, syy ja tarkoitus. Onhan tuolla sitten aihealuettain palstoja johon voi käydä ikään katsomatta kommentoimassa.

        60+ vanhuus ja viisaus,
        ah niin Kultainen nuoruus takana


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      245
      2290
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1521
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1426
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1285
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      1004
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      891
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      826
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      772
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      58
      755
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      745
    Aihe