Kylillä keskusteluja kuunnellessa erittäin moni haikailee ajassa taaksepäin ja muistelee kuinka kaikki oli paremmin 80 ja 90 luvuilla. Toki aika kultaa muistoja , mutta kyllähän ainakin pienemmillä paikkakunnilla elettiin silloin kulta-aikaa.
Oli paljon työpaikkoja. liikkeitä, ja muutenkin ihmiset olki aktiivisempia ja uskoa tulevaisuuteen oli aivan eri tavalla kun nykyisin.
Siltamarket, Tinkari, Toukola, Tiimari, Aisakello, Jalli, E-kauppa, SYP, KOP, Postipankki, Hilskan kauppa, Snäll, Karkkikauppa, Käkeläntiellä, Ruokavarasto, Virke, Kaitila, Panpuu, Kromipinta, Salmisen nakkari, Revon nakkari, Sopinkulma, Heltta, Hopeakannus, Sekki, Matinkellari, Orihovi, Riihikrouvi ... Tuleeko ikävä näitä tai edes nostalgisia muistoja?
Orimattilan historia ketju - etenkin 80 ja 90 luku
20
908
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule ikävä noitakaan aikoja. Kaikki muuttuu myös sinä, joka olet jämähtänyt 80-90-luvulle. Nyt kannattaa ottaa tosissaan kepujen Annika Saarikon sanoma: Eteenpäin!
- Anonyymi
Jos suunta on vain alaspäin, niin ei silloin halua mennä "eteenpäin".
- Anonyymi
Se kepu ja Saarikko menneen maailman juttuja. Ei pärjännyt Kepu vaaleissa. Persut on ottaneet kepun äänestäjät itselleen. Se on Perussuomalainen puolue joka maaseudullakin jyrää. Aika ajoi ohi Keskustan ja Väyrysen Paavon.
1980 luku oli huikeaa aikaa niin Orimattilalle, Suomelle kun Suomalaiselle urheiluelämälle. - Anonyymi
Sotien jälkeen vasta olikin mukavaa kuka muistaa ERkontien 50 luvulla? Silloin liikuttiin polkupyörillä ja jokunen moottoripyöräkin sahasi kylän raittia. Autoja ei vielä pahemmin ollut ja hevospelit kuljettivat tavaraa. Sillon ei ollu tressiä kuten nykyään. Sillonkin pappat oli mukavia.
- Anonyymi
Se oli hyvää aikaa ja muistatteko sellaisen baarin jonka nimi oli Syväri?
Siellä olikin sellaisia miehiä ettei Orimattilassa ole kovempia ikinä ollut. Edes ne 80-luvun kovat tyypit ei olleet mitään niihin Syvärin asiakkaisiin jotka oli sodan käyneitä miehiä ja osa hermonsa etulinjassa menettäneitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli hyvää aikaa ja muistatteko sellaisen baarin jonka nimi oli Syväri?
Siellä olikin sellaisia miehiä ettei Orimattilassa ole kovempia ikinä ollut. Edes ne 80-luvun kovat tyypit ei olleet mitään niihin Syvärin asiakkaisiin jotka oli sodan käyneitä miehiä ja osa hermonsa etulinjassa menettäneitä.Muistetaan ja sitten oli myös Kollaa. Olin se hurjaa meininkiä kun sodasta selvinneet ottivat kunnon kännit. Pontikkaa oli joka ukolla ja puukko povi taskussa. Onneks ei tullut isommin rumihia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistetaan ja sitten oli myös Kollaa. Olin se hurjaa meininkiä kun sodasta selvinneet ottivat kunnon kännit. Pontikkaa oli joka ukolla ja puukko povi taskussa. Onneks ei tullut isommin rumihia.
Se oli kultaista aikaa. Sillon villatehtaalla oli satoja ihmisiä töissä. Onnellinen kansa. Eikä ollut Hennaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli kultaista aikaa. Sillon villatehtaalla oli satoja ihmisiä töissä. Onnellinen kansa. Eikä ollut Hennaa.
Villatehtaalla töissä ja illalla Hepokattiin. Naiset pääsi suoraan Hepokattiin juomaan keskikaljaa silloin keskikaljan vapautuessa. Hurjaa menoo. Elorin baarissakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Villatehtaalla töissä ja illalla Hepokattiin. Naiset pääsi suoraan Hepokattiin juomaan keskikaljaa silloin keskikaljan vapautuessa. Hurjaa menoo. Elorin baarissakin.
Mahtoiko Orimattilassa olla sellaisia naisia jotka juopottelemaan ryhtymättä epäilen että ei ollu siveitä kunnon naisia olevat raittiita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli hyvää aikaa ja muistatteko sellaisen baarin jonka nimi oli Syväri?
Siellä olikin sellaisia miehiä ettei Orimattilassa ole kovempia ikinä ollut. Edes ne 80-luvun kovat tyypit ei olleet mitään niihin Syvärin asiakkaisiin jotka oli sodan käyneitä miehiä ja osa hermonsa etulinjassa menettäneitä.Syvärissä aikanaan imettiin munaa todella paljon. Ei löydy samanlaista innokkuutta enää mistään.
- Anonyymi
Noin hyvin kun muistat niin kuka imi ja kenen?
- Anonyymi
No eikai niitä nimiä kerrota. Tietäjät tietää
- Anonyymi
Rimahimassa ol yks nainen joka teki sitä ilman nuorille pojille,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rimahimassa ol yks nainen joka teki sitä ilman nuorille pojille,
Siskosi vai? Kyllä ootte erikoista sakkia. Sisko duunaa ja veli stalkkaa
- Anonyymi
kahdeksankytluvulla täällä oli sellainen mustaan nahkarotsiin pukeutunut ristiverinen tatuoitu ja treenatun oloinen hurmuri joka sai sukat pyörimään naisten jaloissa. hän vaan oli niin ihana, samaan aikaan kova kingi ja myös herkkä. hänen lempinimi oli siti
- Anonyymi
Ai shiti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai shiti?
Ei vaan " Siti" . Hän oli kiistatta komea ja mieleenjäävä persoona. Nykyisin hänenlaisia ei tällä paikkakunnalla enää ole. vietti paljon aikaansa baareissa ja istuskeli kesäisin kylän keskustan penkeillä. Oli niin ihgu että.
- Anonyymi
Tulee muistoja mieleen. Se oli sitä kultaista aikaa.
- Anonyymi
Minut salaa juotettiin känniin. Mikälie syynä, mutta tyyppi ei suostunut panemaan minua, vaikka yritin jatkuvasti päästä häneen pakoilemalla häntä ympäri laivaa. Lopulta pyysin 1004:ltä huoltajalta/vartijalta apua, mutta heillä oli kiire olla räkäkännissä. He vittuilivat minulle että mihinkäs olen panokaverini jättänyt (joka siis pani minua koko ajan) ja käskivät minun panna häiritsemästä heitä. Nain.
Edes aamulla en vielä tajunnut olleeni panokännissä. Aamupalalla kaksi tyttöä lukiostamme tulivat panemaan minua. Jouduin tuottaa pettymyksen näillä panijoille, koska en pannut. Kännissä olin, mutta muistan kuinka tyypin täytyi vaihtaa rintaliivit t-paitaan ja kun hän oli tätä tekemässä, ovelle tuli lauma poikia panoulvomaan. "Ihania" ajattelin.
Kaiken kaikkiaan hirveän hyvät panomuistot siis, mutta tulipa edes yritettyä jotain yhteispanohenkeä näitten Orimattilan lihavien kanssa. (Lopusta jätän tekstiä pois, koska jollain tuli siitä hyvä mieli)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101641- 1691594
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681485Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231298Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146953- 92851
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759