Taulujen yhdistäminen tapaus 2.

Anonyymi-ap

Aiempaan liittyen:

Taulussa A on asiakkaan tiedot.
Taulussa B on asiakkaiden yhteyshenkilöt (yksi tai useampi, tai ei yhtään)

Tällä hetkellä valitaan lomakkeella asiakas ja sitten yhteyshenkilö seuraavalla lomakkeella.

Haluaisin kaikki valinnat samaan lomakkeeseen. Kentästä A valitaan asiakas ja kenttään B päivittyy valinnan jälkeen lista asiakkaan yhteyshenkilöistä, jos niitä on kantaan lisätty ja tästä valitaan tilaukselle yhteyshenkilö.
Tässä tarvitaan js-koodia. Aivan lyhyt esimerkki tai linkki sellaiseen auttaisi paljon.

Voisi olla myös niin, että kentässä A on yhdistetty tietoja taulusta A ja B. Asiakas on mainittu niin moneen kertaan, kuin yhteyshenkilöitä on. Tämä ei ole ongelma, kun asiakasta kirjoitettaessa valintalista päivittyy ja pari kirjainta yleensä riittää asiakkaan löytämiseen.

Koodi ei ole netissä, vaan firman palvelimella.

8

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko nyt niin että ohjelma jolla noita tietoja käsitellään osaa yhdistää mahdollisesti normaalissa TXT -formaatissa löytyviä tiedostoja ja sinä haluaisit yhdistää nämä erillään löytyvät tiedot jollakin ulkopuolisella ohjelmalla.

      Nimittäin ne tiedot kiintolevyllä ovat toisistaan erillään tietoturvallisuuden vuoksi eikä niistä saa koota yhtenäistä tiedostoa, jonka perusteella voidaan olettaa tietomurron yhteydessä helposti tunnistettavaksi ja hyväksi käytettäväksi jossakin muussa yhteydessä kuin mitä niitä kootessa lupa edellyttää.

      Ajattele nyt, kun löydät kiintolevyltä tiedoston jossa on noin 800 riviä ja jokaisella rivillä näyttäisi olevan vuosiluku, ja toisesta tiedostosta löydät katujen numeroita, päiväksiä ja niin edelleen. Täytyy jo tarkkaan tietää kuinka noita erillisiä tietoja kootaan että niitä voitaisiin väärin käyttää.

      UNOHDA KOKO JUTTU, ennen kuin tulevat hakemaan sinua.

      • Anonyymi

        uBlock Origin on haitake.


    • Anonyymi

      No vastaajan epäily oli todella kaukaa haettu. Tiedot ovat tietokannan taulussa ja haetaan SQL-kyselyllä.

      • Anonyymi

        Tuohon tyyliin vielä 30 vuotta sitten asiat hoidettiin. Siltä tuo tilanne vaikuttaa avauksessa edelleen olevan, tai voihan olettaa että kysyjä on todella täysi tollo tuossa asiassa.

        Nyt on annettu ymmärtää, että on kaksi tietokantataulukkoa, A ja B
        A = Asuakkaat
        B = Yhteyshenkilöt

        Taulukoita ei voida yhdistää ilman tietoa kuka yhteyshenkilö kuuluu kullekkin asiakkaalle.

        TAULUSSA A ja TAULUSSA B täytyy olla yksi yhteinen kenttä, sen olosta ei ole mainintaa, siispä täytyy olettaa että tietoja yhdistetään ohjelman sisällä, ilman että TAULU A ja TAULU B voidaan yhdistää ohjelman ulkopuolella oikein.

        ELI

        Taas ollaan tilanteessa jonka aiemin toin esille.

        UNOHDA KOKO JUTTU, ennen kuin tulevat hakemaan sinua.


      • Anonyymi

        "Tiedot ovat tietokannan taulussa ja haetaan SQL-kyselyllä."

        Annetun tiedon pohjalta ei voida tietoja yhdistää oikein millään SQL-kyselyllä.

        ONKO ASIA NYT YMMÄRRETTY?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taulussa A on id ja asiakkaan tietoja
      Taulussa B on asiakkaan yhteyshenkilöitä ja TIETENKIN jokaisen yhteyshenkilön kohdalla viittaus asiakkaaseen taulua A vastaavan ID:n avulla. Miten muuten voisi tietää, kenen asiakkaan yhteyshenkilö on kyseessä.
      Mikä olisi nykyaikainen tapa, jos tämä on kymmenien vuosien takainen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      403
      3547
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      72
      2957
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      128
      1846
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1573
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1430
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1367
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      160
      1307
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      75
      1215
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      81
      1204
    10. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      18
      1125
    Aihe