Olen loppukesästä lähdössä Japaniin. Saako sieltä halvemmalla kuin euroopasta? Ehtiiköhän hinta laskea yhtään siihen mennessä?
Japanista canon digijärkkäri?
10
2573
Vastaukset
- jassu
Aikanaan kun kävin Tokiossa,hintataso oli sama kuin Suomessa.Singaporessa samalla reisulla oli halvempaa.
Muista että manuaalit on paikallista! - PJN
...huomattavasti halvemmalla. Kävin muutamia vuosia sitten ja ostin silloin juuri suomeen tulleen canonin powershot S45 kameran. Maksoin Euroissa 470, kun sama kamera maksoi täällä keskihinnaltaan 780 euroa halvimmillaan muistaakseni jokin 600 alkava luku, lähempänä kuitenkin 700. Jos lähdet Japaniin, printtaa mbnetistä hinnat mukaan niin on helppo seurata hintatasoa eri kameroilla. Nimittäin tarjontaa siellä riittää. Kamerani ostin Osakasta (tax free).
- varoittava nimimerkki
Siis varokaa ostamasta tällaisia, ei ole takuuta, ei ohjetta, ei kuluttajansuojaa. Nämä laitteet hajoavat kuitenkin silloin tällöin.
- halvempaa
On selkeästi halvempia. Omani ostin juuri Tokiosta - 120 euroa halvempi siellä. Veron (5%) välttää näyttämällä passia ostettaessa. Manuaalit tosiaan japaniksi ja kalliimpaa ostaessa ehkä kannattaa harkita onko takuu tärkeä (voimassa yleensä vain Japanissa). Toisaalta jos haluaa uutta mallia siellä on myynnissä jo kameroita jotka saapuvat Suomeen myöhemmin.
- kamerakerholainen
Canonilla on takuu VAIN euroopassa, eli USA/Aasia kannattaa jättää väliin. Nykyään saa hyvään hintaan myös Suomesta, katso esim MBnet.fi/hintaseuranta. Silloin ei ole mitään takuu/vero/kieli/maksuongelmia ja voit viestiä myyjän kanssa suomeksi. Idiotti se on, joka turhia ongelmia itselleen manaa.
- ....
Voiko suomen/ruotsin/espanjan/englannin-kielisiä manuaaleja ostaa/tilata jostain?
- kamerasurffaaja
.... kirjoitti:
Voiko suomen/ruotsin/espanjan/englannin-kielisiä manuaaleja ostaa/tilata jostain?
Netistä löytää aika paljon ainakin englanniksi. Suomeksi voi olla vaikeampaa.
- minä taas
kamerasurffaaja kirjoitti:
Netistä löytää aika paljon ainakin englanniksi. Suomeksi voi olla vaikeampaa.
-----
- toimii
minä taas kirjoitti:
-----
Voit joko Googlettaa tai esim. Canonilla löytyy niiden ulkomaisilta kotisivuilta.
- saa ostettua suomeksi
.... kirjoitti:
Voiko suomen/ruotsin/espanjan/englannin-kielisiä manuaaleja ostaa/tilata jostain?
hinta on 25e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332193- 1181866
- 771591
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671207- 1601202
- 611036
- 481033
- 641004
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t28900