Muotovalioon tarvitaan 3 sertiä, joista yksi saatu yli 2 vuotiaana (ja tietenkin kaikki kolme sertiä eri tuomareilta). Onko väliä, mistä luokista sertit on saatu, että oikeuttaa muotovalioon? Eli voiko yksi kolmesta serteistä olla junnuserti. Vai saako junnuserteillä vaan junnumva? Eli täytyykö Suomen muotovalioon oikeutetut sertit olla nuortenluokasta ylöspäin saatuja?
Sitten toinen kysymys. Jos koirani on 15kk niin mihin luokkaan kannattaa koira ilmoittaa junnu, nuorten vai avoin?
Olen vasta aloittamassa koiranäyttelyitä siksi kyselen. Kiitos vastauksista!
Sertit ja muotovalio
1
2597
Vastaukset 1
- Anonyymi
Junnuserti jaetaan sen normaalin sertin lisäksi, eli sitä ei lasketa muotovalion arvoon vaadittaviin serteihin, sillä voi tavoitella vain tosiaan juniorimuotovalion arvoa (eli jo junnuna niitä kolme oikeuttaa siihen junnu MVA-arvoon, ei muuhun. Suomen muotovalioon voi olla kuitenkin kaksikin sertiä hankittuna jo juniori-ikäisenä muttei vain junnusertejä, ja se viimeinen sertikin on sitten yli kaksivuotiaana saatu (ja kaikki eri tuomareilta).
Koiran rodusta ja kehityksestä riippuen valitaan se luokkakin. Jotkut saattavat luokan valinnalla myös taktikoida, minä en niistä koirieni kanssa tiedä, mutta jos koirasi on vielä kovin keskenkasvuisen oloinen, junnu- ja nuorten luokassa pitäytyisin. Vasta aikuisena ja kunnolla kehittyneinä ja rotevoituneina ollaan meillä menty avo-luokkaan. Rotu ja koiran koko varmasti vaikuttaa noissa. Mitään kehätähtiä ei ole osunut kohdalleni, varasertiä parhaimmillaan, kun satunnaisesti on näyttelyissä käyty, mutta toisessa rodussa junnuna on oltu jo aikuisen mitoissa, toisessa taas vasta aikuisena on vastattu paremmin rotytyyppiä ja pärjätty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342017
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601174- 201015
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706- 38699
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa202600- 51455
- 38438
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42422