Ensin tyyppi kehtaa väittää itseään kalastajaksi, mutta ei ole sitä. Kysessä on kalan kiusaaja. Ensin vapaaksiuuvutetaan kala puolikuolleeksi ja otetaan valokuva, jotta voidaan levennellä kavereille. Sitten kuisattu kala päästetään tämän kidutuksen jälkeen vapaaksi.
Kalaa ei pitäisi enää päästää vapaaksi, vaan se tulisi syödä. Liian moni harrastaa kalakiusaamista. Heillä on tarkoitus vain leveilä kavereille. He eivät välitä siitä, että kalaan sattuu. Älkää kutsuko näitä kalakiusaajia kalastajiksi. Sitä he eivät todellakaan ole.
Oikea kalastaja valmistaa kalastamastaan kalasta ruokaa. Hän ei harrasta moraalisesti väärää kyseenalaista toimintaa.
Tässä järkyttävä esimerkki kalakiusaajasta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009510558.html
Kalojen kiusaajat pois kalastamasta
3
235
Vastaukset
- Anonyymi
Olen samaa mieltä. Pyydystä ja rääkkää kalastus on noussut siinä ajassa huimaan suosioon, kun muuten eläinlajien hyvinvointi on noussut suuresti esille.
Kyse on siitä, että kalaa ei olla inhimillistetty nisäkkään ja linnun tasolle. Kun nostat väsytetyn kalan ylös, kuvaat, lasket takaisin niin vedessä kala on ikäänkuin poissa silmistä poissa mielestä, vaikka se onkin kohta maha pystyssä seuraavan lahden pohjukassa. Nisäkäs ja lintu jää näkyville kitumaan jolloin rääkkäys on näkyvämpää siksi se myös on enemmistön mielestä heti tuomittavampaa kuin kalojen kohtelu.
Normaali kalastaja syö saaliinsa. Mikäli tarvetta kalalle ei ole, niin kalavehkeet pysykööt naulassa. Metsästäjäkin metsästää ruokariistaa syödäkseen eikä ammu vain säkäosumia, kuvaa ja taputa matkoihinsa. C&R kiellettävä!!! - Anonyymi
Joillekin kalalajeille on säädetty minimikoko jonka kokoisen tai ylittävän voi ottaa saaliiksi. Alamitta, pyydyksessä kuollutkin, tulee päästää takaisin vesistöön.
Tämäkin vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247