Nyt on saatava Keski Suomeen oikea ministeri, Sinuhe Wallinheimo. Varsinkin nyt kun olemme päässeet eroon hyvin vasemmistolaisesta hallitukses t a, joka vaon tuhlasi verorahoja ja sotki kaikki terveys ym palvelut. Honkonen ei vasemmistohallituksessa meidän asioita hoitanut. Persuistakin voisi tulla hyvä ministeri. Emme kaipaa juoppoja, valehtelijoita emmekä pettureita. Vanhan hallituksen viisikkoministerit pakenevat velkataakkoja ja kieltäytyvät puoluidensa johdosta, kun saivat rökäletappiot. Mutta kansa on puhunut, demokratia on puhunut. Ei kahta hyvää ilman kolmatta, Nato, Onnistuneet vaalit...varmaankin voitan lotossa seuraavaksi.
Keski_Suomeen oma ministeri
Anonyymi-ap
32174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei tule egyptiläisestä misisteriä.
Sellainen ministeri, joka toisi ja loisi tänne yrityksiä ja työpaikkoja, eikä vain käyttäisi toisten verorahoja kuten aikaisemmin.
Lisää loisijoita juu juu
Kärsikää nahoissanne äänestäjät sitä saa mitä tilaa....
Ei ole kärsimistä. Saatiin, mitä tilattiin, oikeisto ja yrittäjyys voitti. Kunhan ei taas vassarikepu tunge väkisin ministeriksi. Oli niin mukava istua lihavana mustan auton takapenkillä.
On se hyvä ettei tule kepuliministeriä, Lintilää sun muuta.
kärkisten sillan jälkeen edustajat eivät ole saaneet keksisuomeen juuri mitään konkreettista
Jännää ihanko totta
Sinuhesta liikenneministeri jakamaan rahaa Vaajakosken ohitustielle! Kukaan ei halua ajaa Vaajakosken läpi. Se sumppu on kansallinen häpeä.
Sama tie veisi demarikepulaisen Jyväskylänkin ohi.
Sinuhe egyptiläinen on kekittynyt kattohommiin.
Jännää ihanko totta hoonaa sinä viemäriputkia
Se on hoonaajan ongelma se.
Jyväskylän Maalaiskunta on pautettava itsenäiseksi kunnaksi. Muuten demareilta loppuvat suojatyöpaikat.
Vain unelmissas onneton
Vain unelmissas onneton
Kepulla ne suojatyöpaikat on sote järjestelmässä.
Vain unelmissas jalaton.
Syö perunoita, kalaton!
Lisää miljoonien Urheiluhalleja Jyväskylään keskiluokan penskojen harrastuksiin ei muuta!
Keskiluokka alkaa olla jo niin syvällä köyhyysloukussa, etteivät niiden lapset voi harrastaa enää muuta kuin pikkurikollisuutta.
Mikä se keskiluokka on. Joka saa 1800 e kk se on hirmu hyvä palkka, täällä pohjoisessa keski suomessa on useita kuntia joissa on vai alta kymmenen henkilöä jotka saavat tuon palkkasumman. on paljon eläkeläisiä jotka saavat vain 1000 e kk. koska eläke ei ole karttunut - 40 -50,eikä vielä osin 60 luvullakaan. vaikka kuinka kovasti teit töitä. Kovin tietämättömiä näkyi oleva tämän illan A- studion ministerit tosiasioista.
2000 euron kuukausituloilla kuuluu jo ökyluokkaan.
Ei tule urheiluhallia, ei koko Hippos hanketta. Hyvä niin.
Kyllä 16000 lypsykarja navetala olisi poikaa,joissa Romaniassa valmistetuut
Robotit hoitelevisivat karjaa. Wallinheimo vain puhumaan Keskustalle.kyllä siitä uusi hallitus syntyy. Ainakin syntyisi uusis Pääsiäiskokko.Onneksi Lomautusten ja Irtisanottojujen Robottejen määrä ei olis Suomen Työmarkkinoiden rasite.
Suu säkkiä myöten! Paljon rahaa takaa paljon kulutusta, vähän rahaa tekee vähän kulutusta. Yksinkertaista.
Et ole oikein aktiivinen ollut työelämässä jos saat vain 1000 e kk,
Alle rippikoulu ikäisenä metsätöissä isän kanssa, kun hän palasi huonokuntoisena sodasta.
Sen jälkeen metsäojan kaivua lapiopelillä, sen jälkeen rakennus töissä, kaivinkoneen kuljettajana. Sen jälkeen armmeijaan, kaivinkoneen kuljettajaksi samalle työn antajalle ,jolla olin ennen armejjaa . Maansiirtoliike konkurssiin, ei maksettuja eläke maksuja,
Rekkakuskina pitkälinja. Koskaan en ole ollut työttömänä, koskaan en ole nostanut työttömyys korvausta, Sellainen työhistoria.
Takavuosina, = kauan sitten, äijät painoivat kuutamohommia ja pimeää seteliä oli taskut täynnä. Elettiin leveästi.
Nyt sitten naristaan kun eläke on älle tonnin /kk.
Mitä ovat ne kuutamohommat ,jos työnantajan ei tarvinnut maksaa työeläkemaksuja 40 -50 eikä vielä osin -60 luvullakaan. Silloin ei eläke voi olla häävi. Täällä Jyväskylässä on sellaisia eläkeläisiä jotka saavat kymmenenkertaa suuremman eläkkeen. Mutta täällä onkin maailman onnenlisin kansa.
raha ja siitä saatava hyöty on suhteellista. Toinen maksaa miljuunan, että saa hilavitkuttimen ja tekee sen eteen vuosia töitä. Toinen pärjää vähemmällä, ottaa rennommin, kun tietää tuon hilavitkuttimen olevan laaduton romu.
Suhteellisuusteoria.
Juu, en ole nähnyt krematoriossa yhtään hilavitkutinta mukaan uuniin menossa, vaikka olen aika usein sinne vitkuttimien omistajia vienyt.
Ne on varmaan jätettävä ulkopuolelle!