Minnekkä on hävinnyt netistä hautakivien kuvat. Suomessa on kuulemma semmoinen seura, jonka korkeasti koulutetut jäsenet haluavat julkaista netissä sinunkin vanhempien, mummun tai papan hautakiven kuvan.
Joku Gyne tai Gynegometrit nimisen korkeakulttuuriseuran jäsenet kuvailee hautuumailla ja tosiaan pistää nettiin ihan surutta kaikkien rakkaiden sukulaisten hautakivien kuvat. Niin ja saattaapa siellä joukossa olla sinunkin hautakivestä kuva.
Ai, että on nimittäin hemmetin mieltäylentävää, kun yläkoulun reksin etunimi sukunimi kaiman hautakivestä on heti ykkösenä netissä kuva. Saa muuten kuulla koulunkäytävillä kaikkea kalmanhajuista vitsailua.
Hautakivien tuijottelijat
4
403
Vastaukset
- Anonyymi
On ne kuvat siellä vieläkin vaan eihän ne kaikkein tyhmimmät osaa etsiä. Jotenkin vaikuttaa siltä, että pelkäät läheistesi nimien julkituloa ja sitä, että joku muistaa nimestä karmeita rikoksia, mihin ovat syyllistyneet.
Toinen asia sitten on, että miksi se kivi pitää laittaa sinne hautuumaalle julkisesti nähtäville, jos sitä ei saisi kukaan nähdä, kuvata tai jopa julkista. Onko sille muuta kuin se yksi syy?
Niin, ja mustilaisilla ne kalleimman näköiset kivet siellä on. Lukkunottamatta muutamia vielä enemmän kansalaisilta varastaneitten muistokiviä. - Anonyymi
Onneksi on yleistymässä suuntaus, että luovutaan koko hautakivistä. Ne ovat todella tarpeetonta luonnonvarojen tuhlausta ja jälkipolvien kiusaamista. Myös polttohautaus on tuhlausta, joten parasta on rivihauta ja siihen lahoava risti, jos kerran pakko on haudata ja merkitä jotain.
Kätevintä olisi kompostoida tai syöttää sellaisenaan villieläimille, niin hoituu nopeammin kuin hyönteisten ja bakteerien tuhoamana. - Anonyymi
Kikkeli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5662615Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671416Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831350- 981327
- 1371228
- 1051128
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1341004- 48910
- 74864
- 47861