Hautakivien tuijottelijat

Anonyymi-ap

Minnekkä on hävinnyt netistä hautakivien kuvat. Suomessa on kuulemma semmoinen seura, jonka korkeasti koulutetut jäsenet haluavat julkaista netissä sinunkin vanhempien, mummun tai papan hautakiven kuvan.
Joku Gyne tai Gynegometrit nimisen korkeakulttuuriseuran jäsenet kuvailee hautuumailla ja tosiaan pistää nettiin ihan surutta kaikkien rakkaiden sukulaisten hautakivien kuvat. Niin ja saattaapa siellä joukossa olla sinunkin hautakivestä kuva.
Ai, että on nimittäin hemmetin mieltäylentävää, kun yläkoulun reksin etunimi sukunimi kaiman hautakivestä on heti ykkösenä netissä kuva. Saa muuten kuulla koulunkäytävillä kaikkea kalmanhajuista vitsailua.

4

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ne kuvat siellä vieläkin vaan eihän ne kaikkein tyhmimmät osaa etsiä. Jotenkin vaikuttaa siltä, että pelkäät läheistesi nimien julkituloa ja sitä, että joku muistaa nimestä karmeita rikoksia, mihin ovat syyllistyneet.
      Toinen asia sitten on, että miksi se kivi pitää laittaa sinne hautuumaalle julkisesti nähtäville, jos sitä ei saisi kukaan nähdä, kuvata tai jopa julkista. Onko sille muuta kuin se yksi syy?
      Niin, ja mustilaisilla ne kalleimman näköiset kivet siellä on. Lukkunottamatta muutamia vielä enemmän kansalaisilta varastaneitten muistokiviä.

    • Anonyymi

      Onneksi on yleistymässä suuntaus, että luovutaan koko hautakivistä. Ne ovat todella tarpeetonta luonnonvarojen tuhlausta ja jälkipolvien kiusaamista. Myös polttohautaus on tuhlausta, joten parasta on rivihauta ja siihen lahoava risti, jos kerran pakko on haudata ja merkitä jotain.
      Kätevintä olisi kompostoida tai syöttää sellaisenaan villieläimille, niin hoituu nopeammin kuin hyönteisten ja bakteerien tuhoamana.

    • Anonyymi

      Kikkeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe