Jo kolmannet lasit olen saanut mutta en näe näillä vieläkään kunnolla. Miten on mahdollista että aina menee näöntarkastus pieleen, optikkoakin vaihdettu mutta aina sama juttu.
En näe laseillakaan kunnolla
9
810
Vastaukset
- Anonyymi
Kuinka kauan olet totutellut uusiin laseihin? Aivojen näkökeskuksella voi mennä viikkojakin tottua uuteen näöntarkkuuteen.
Perussairauksia, lääkityksiä? Mm. verenpaineen tai verensokerin heittelyt saattavat vaikuttaa näkemiseen. Oletko ollut kunnossa näöntarkastuksessa käydessäsi - onko saatu em. syistä johtuen virheellisiä tuloksia?
Koska olet viimeksi käynyt silmälääkärillä? Optikko ei pysty havaitsemaan kaikkia mahdollisia näköön vaikuttavia silmäsairauksia.
Minkälaiset lasit? Jotkut eivät vain millään totu esim. moniteholaseihin. - Anonyymi
Aikoinaan isäni meni optikolle uusimaan silmälaseja kun ei nähnyt enää kunnolla television tekstityksiä. Tarkastuksen jälkeen optikko totesi ettei uusista laseista ole apua, siirrä tuolia lähemmäs televisiota, koska sinulla on harmaakaihi.
- Anonyymi
Jos sulla on miinuslinssit, niin uudet lasit heikentävät näön nopeasti uudelleen ja joudut jatkuvasti hankkimaan uudet lasit. Vaadi sellaiset linssit, jotka on hiottu niin etteivät ne heikennä näköä. Tälläisiä on olemassa, mutta jostain syystä niitä ei asiakkaille tarjota.
- Anonyymi
Höpö höpö. Silmälasit eivät heikennä näköä. Silmät voivat toki väsyä vääränlaisia laseja käytettäessä, mutta eivät lasit aiheuta taittovirheitä tai silmäsairauksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö. Silmälasit eivät heikennä näköä. Silmät voivat toki väsyä vääränlaisia laseja käytettäessä, mutta eivät lasit aiheuta taittovirheitä tai silmäsairauksia.
Liian vahvat miinuslasit kylläkin lisäävät vain likitaitteisuutta.
- Anonyymi
Väsymystilakin, siis yleinen väsymystilakin vaikuttaa näkökykyyn, jos on erittäin väsynyt niin ei näe kunnolla. Tai on niin nälkäkin jo että näköä haittaa.
- Anonyymi
Optikon sijaan pitäisi ehkä mennä silmälääkärille.
- Anonyymi
On tässä nyt vuosi yritetty ja silmälääkärilläkin käyty, Ei mitään ihmeellistä löytynyt silmistä mutta joka kerta jo aitorefraktio näyttää ihan eri vahvuuksia.
- Anonyymi
Onkohan linssit puhtaat?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain627552Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1191487Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691439- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774