Millainen olisi unelmienne lastenvaatteiden kauppapaikka netissä?

Millainen olisi unelmienne lastenvaatteiden kauppapaikka netissä? Eli jos olisi tori.fi:n tapainen palvelu, joka olisi omistettu lastenvaatteille- ja tarvikkeille, niin millainen se olisi? Olen kehittämässä äppiä lastenvaatteiden hallintaan ja alla omia mietteitäni siitä, miten se voisi toimia.

Sovelluksella voisi ottaa kuvan hankitusta vaatteesta ja laittaa koon ylös heti vaatteen oston yhteydessä, jolloin voi milloin vain tarkistaa, kuinka paljon on minkäkin kokoisia vaatteita ja mitä. Kun kuva on otettu ja koko laitettu talteen, niin sovelluksesta saisi niillä tiedoilla laitettua vaatteen myyntiin parilla klikkauksella vaatteen jäädessä pieneksi. Sovellus myös kertoisi arvion, milloin vaate on jäämässä pieneksi huomioiden lapsen koon ja kasvukäyrän ja näyttäisi esimerkiksi, että parin kuukauden päästä on nykyinen koko jäämässä pieneksi ja seuraavaa kokoa olevia vaatteita puuttuu vielä.

Parin euron myynti-ilmoituksen takia ei välttämättä jaksa nähdä vaivaa ja pakata ja postitella mitään. Kätevämpää olisi, että samalla kertaa saisi myytyä isomman määrän. Ostajatkin mieluusti ostaisivat samoilla toimituskuluilla vaikka kaikki kyseisen koon vaatteet. Sovellus voisi yhdistää ostajia ja myyjiä keskenään, kun se tietää, mitä tarpeita toisilla käyttäjillä on ja mitä kyseisten käyttäjien tarvitsemia vaatteita on myynnissä esimerkiksi samalla postinumeroalueella. Hinnoittelun apuna sovellus voisi näyttää, mihin hintaan vastaavia tuotteita on palvelussa aikaisemmin myyty.

Kun vaatteet on sovelluksessa, niin ne voisi myös jakaa esimerkiksi isovanhemmille, niin he tietävät ostaa lahjaksi sen kokoisia vaatteita, joille on tarvetta. Kavereille ja kaverin kavereille, joilla on vähän pienempiä lapsia voisi myös helposti jakaa tiedon, mitä vaatteita on jäänyt tai jäämässä pieneksi, jos he haluaisivat vaikka niitä ostaa.

Olisiko tällaiselle sovellukselle tarvetta ja olisiko teillä hyviä ideoita, millaisia muita toiminnallisuuksia tällainen lastenvaatteiden äppi pitäisi sisällään?

1

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pari vuotta siihen meni, mutta nyt on pikkuvaate.fi livenä! Käykääs testaamassa ja antakaa kehitysehdotuksia :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2487
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1363
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1323
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      842
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      0
      750
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      25
      623
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe