Millainen olisi unelmienne lastenvaatteiden kauppapaikka netissä? Eli jos olisi tori.fi:n tapainen palvelu, joka olisi omistettu lastenvaatteille- ja tarvikkeille, niin millainen se olisi? Olen kehittämässä äppiä lastenvaatteiden hallintaan ja alla omia mietteitäni siitä, miten se voisi toimia.
Sovelluksella voisi ottaa kuvan hankitusta vaatteesta ja laittaa koon ylös heti vaatteen oston yhteydessä, jolloin voi milloin vain tarkistaa, kuinka paljon on minkäkin kokoisia vaatteita ja mitä. Kun kuva on otettu ja koko laitettu talteen, niin sovelluksesta saisi niillä tiedoilla laitettua vaatteen myyntiin parilla klikkauksella vaatteen jäädessä pieneksi. Sovellus myös kertoisi arvion, milloin vaate on jäämässä pieneksi huomioiden lapsen koon ja kasvukäyrän ja näyttäisi esimerkiksi, että parin kuukauden päästä on nykyinen koko jäämässä pieneksi ja seuraavaa kokoa olevia vaatteita puuttuu vielä.
Parin euron myynti-ilmoituksen takia ei välttämättä jaksa nähdä vaivaa ja pakata ja postitella mitään. Kätevämpää olisi, että samalla kertaa saisi myytyä isomman määrän. Ostajatkin mieluusti ostaisivat samoilla toimituskuluilla vaikka kaikki kyseisen koon vaatteet. Sovellus voisi yhdistää ostajia ja myyjiä keskenään, kun se tietää, mitä tarpeita toisilla käyttäjillä on ja mitä kyseisten käyttäjien tarvitsemia vaatteita on myynnissä esimerkiksi samalla postinumeroalueella. Hinnoittelun apuna sovellus voisi näyttää, mihin hintaan vastaavia tuotteita on palvelussa aikaisemmin myyty.
Kun vaatteet on sovelluksessa, niin ne voisi myös jakaa esimerkiksi isovanhemmille, niin he tietävät ostaa lahjaksi sen kokoisia vaatteita, joille on tarvetta. Kavereille ja kaverin kavereille, joilla on vähän pienempiä lapsia voisi myös helposti jakaa tiedon, mitä vaatteita on jäänyt tai jäämässä pieneksi, jos he haluaisivat vaikka niitä ostaa.
Olisiko tällaiselle sovellukselle tarvetta ja olisiko teillä hyviä ideoita, millaisia muita toiminnallisuuksia tällainen lastenvaatteiden äppi pitäisi sisällään?
Millainen olisi unelmienne lastenvaatteiden kauppapaikka netissä?
1
578
Vastaukset
- Anonyymi
Pari vuotta siihen meni, mutta nyt on pikkuvaate.fi livenä! Käykääs testaamassa ja antakaa kehitysehdotuksia :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843192
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1691204Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817