Heippa,
Uuden valkoisen bokseriuroksen omistajana kysyisin neuvoa silmien rähmimisestä. Onko normaalia, että bokserien silmät valuvat jatkuvasti hiukan? Valkoisella koirallani on punaiset, paksut "purot" silmien alla. Kertokaa kokemuksistanne, tarvitaanko tässä lääkäriä, vai onko tämä normaalia!?
Silmien vuotaminen
6
982
Vastaukset
- lösajkklöas
Että sillä on jokin tulehdus. Näytä lekurilla ja tarvittaessa se antaa silmätipat jolla asia korjaantuu.
- Ombbu(koiran omistaja)
Ei sen pitäisi olla vakavaa, koska boxerillahan on aika ulkonevat silmät. Itselläni on cockeri ja niillä on ulkonevat silmät ja sillä on ruskeat purot silmien alla.
Kysyimme eläinlääkäriltä ja meillä se ei ollut vakavaa. Voithan sinäkin tosin kysäistä varmuudeksi... ;)- Teemu
Koirilla on niin sanottu kolmas vilkkuluomi joka pyyhkii silmää kuin "tuulilasin" pyyhkijä.Terveen koiran silmät ovat sen vuoksi kosteat.Koska koirasi on valkoinen "silmävuoto" näkyy selvästi. Jos koiran maski on musta tai ruskea niilläkin vuotaa, mutta sitä ei erota. Jokus kyynelkanava on niin ahdas ja vuoto niin runsasta että se joudutaan avaamaan kirurgisesti.Mutta onneksi harvoin. Silmätulehduksessa silmät punottavat ja vuotavat rähmää, kyllä pahan tulehduksen erottaa.
- bokserityttö
Meillä oli myös bokseri vuosi sitten ja sillä vuosi silmät melkein koko ajan, on vissii aika normaalia boksereilla. Kannattaa putsata niitä poimuja vaikka keitetyllä jäähdytetyllä vedellä, jotta ne poimut eivät tulehdu.
- bokseri
Meilläkin on 7-vuotias valkoinen bokseri. Sen silmät ovat vuotaneet ruskeina puroina aina. Joskus iho on sierettynyt ja olemme hoitaneet sitä kuivaamalla painelemalla ja levittäneet Basibact-voidetta. On auttanut. On enemmänkin ulkonäköhaitta. Aikaisemmin meillä oli valk. villakoira ja sillä oli täsmälleen sama haitta.
- zelivm
ota koira jolla ei oo rotuvikoja, ainakaan tollasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370