Korpelan Voima tarjoaa uutta sopimusta

Olkiluoto tulee säännöllisesti sähköä tuottaessaan vaikuttamaan sähkön hintaan. Pörssisähkön hinnassa nähtiin laskua jo laitoksen koekäytön aikana.

Sähköyhtiö Väre arvioi hiljattain, että verollinen pörssisähkön hinta laskisi Olkiluodon säännöllisen käyttöönoton myötä jopa 5 senttiä kilowattitunnilta.

Suomalainen kuluttaja voikin kenties huokaista helpotuksesta, sillä hinnat ovat asiantuntijoiden mukaan palaamassa entistä vastaavalle tasolle.
Korpelan tarjoama hinta on kolminkertainen. Onko kusetusta?
151032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kusetuksen makua on.

Äänestä

Kannattaa maksaa Korpelasta enemmän kun se on lähisähköö.. Ja vähän laadukkaanpaankin. Saunakin lämpene paljon nopeammin kun esim, helenin sähköllä. Kokemusta on...

Äänestä

Korpelan kannattas varmaan siirtyä Pörssisähköön ja myydä sitä?

Äänestä

Korpela myy myös pörssisähkösopimusta. Vaihtakaa siihen ja rikastukaa!

Äänestä
  • Tehty, mitäs nyt kun rahaa on?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tehty, mitäs nyt kun rahaa on?

    Kannuksesta ei rahamiehiä löydy.

    Äänestä

Miten sitä Mutkalammin tuulisähköä saa töpseliin tulemaan kyselee epätietoinen Innasen Saria äänestänyt keskusta valtuutettu.

Äänestä

Kaikki sähkö on pörssisähköä.

Äänestä

Joo ei muuta kuin pörssisähköön vain, sehän onnistuu helposti. Silloin riskin saa kantaa itse siitä jos sattuu hinnar nouseen. Eihän sitä Korpelan toistaseks voinasa olevalla ole kenenkään pakko olla.

Äänestä

70 senttiä kilowatti voi olla pörssisähkön hinta ensi talvena.

Äänestä
  • Millainen ennustuspallo näyttää 70 sentin hintoja? Parin viikon kulutus voi olla 35-47,11 senttiä talven aikana, matalat noin 5 sentin hinnat kompensoivat kalliit vuorokaudet. Pörssisähkö tulee edulliseksi hetken huippuhinnoista huolimatta.
    Sitoisin sopimukseni noin 6-8,5 sentin sähköön. Omakoti asukkaana sähkön kulutuksella ei ole suurta merkitystä taloudessa osa osa lämmöstä tuotetaan puulla ja ym. aurinkokerääjillä.
    Kilovattien säästäminen on tärkeää kansantalouden kannalta.

    Äänestä

70 senttiä, ennustajaeukko, ettei vaan Korpelan tummu.

Äänestä

Pörssisähkö tulee olemaan kallista, jotta johtajille voidaan jatkossakin jakaa bonuksia ja Saksaa voidaan toimittaa halpaa sähköä.

Äänestä

Minä paskannan housuihini pari kertaa päivässä sekä kusen, paska lämmittää kauemmin ja kusi nopeammin. Näin pystyn laskemaan makuuhuoneeni lämpöä parilla asteella ja äiti joka sähkölaskun maksaa kiittää. Tämä on sitä vihreää siirtymää. Näin Kokoomuksessa päätimme

Äänestä

Tuo on vanhaa tietoa sillä Manoliitto on nykyisin persu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olkiluoto tulee säännöllisesti sähköä tuottaessaan vaikuttamaan sähkön hintaan. Pörssisähkön hinnassa nähtiin laskua jo laitoksen koekäytön aikana.

Sähköyhtiö Väre arvioi hiljattain, että verollinen pörssisähkön hinta laskisi Olkiluodon säännöllisen käyttöönoton myötä jopa 5 senttiä kilowattitunnilta.

Suomalainen kuluttaja voikin kenties huokaista helpotuksesta, sillä hinnat ovat asiantuntijoiden mukaan palaamassa entistä vastaavalle tasolle.
Korpelan tarjoama hinta on kolminkertainen. Onko kusetusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu