Olkiluoto tulee säännöllisesti sähköä tuottaessaan vaikuttamaan sähkön hintaan. Pörssisähkön hinnassa nähtiin laskua jo laitoksen koekäytön aikana.
Sähköyhtiö Väre arvioi hiljattain, että verollinen pörssisähkön hinta laskisi Olkiluodon säännöllisen käyttöönoton myötä jopa 5 senttiä kilowattitunnilta.
Suomalainen kuluttaja voikin kenties huokaista helpotuksesta, sillä hinnat ovat asiantuntijoiden mukaan palaamassa entistä vastaavalle tasolle.
Korpelan tarjoama hinta on kolminkertainen. Onko kusetusta?
Korpelan Voima tarjoaa uutta sopimusta
15
940
Vastaukset
- Anonyymi
Kusetuksen makua on.
- Anonyymi
Kannattaa maksaa Korpelasta enemmän kun se on lähisähköö.. Ja vähän laadukkaanpaankin. Saunakin lämpene paljon nopeammin kun esim, helenin sähköllä. Kokemusta on...
- Anonyymi
Korpelan kannattas varmaan siirtyä Pörssisähköön ja myydä sitä?
- Anonyymi
Korpela myy myös pörssisähkösopimusta. Vaihtakaa siihen ja rikastukaa!
- Anonyymi
Tehty, mitäs nyt kun rahaa on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehty, mitäs nyt kun rahaa on?
Kannuksesta ei rahamiehiä löydy.
- Anonyymi
Miten sitä Mutkalammin tuulisähköä saa töpseliin tulemaan kyselee epätietoinen Innasen Saria äänestänyt keskusta valtuutettu.
- Anonyymi
Kaikki sähkö on pörssisähköä.
- Anonyymi
Joo ei muuta kuin pörssisähköön vain, sehän onnistuu helposti. Silloin riskin saa kantaa itse siitä jos sattuu hinnar nouseen. Eihän sitä Korpelan toistaseks voinasa olevalla ole kenenkään pakko olla.
- Anonyymi
70 senttiä kilowatti voi olla pörssisähkön hinta ensi talvena.
- Anonyymi
Millainen ennustuspallo näyttää 70 sentin hintoja? Parin viikon kulutus voi olla 35-47,11 senttiä talven aikana, matalat noin 5 sentin hinnat kompensoivat kalliit vuorokaudet. Pörssisähkö tulee edulliseksi hetken huippuhinnoista huolimatta.
Sitoisin sopimukseni noin 6-8,5 sentin sähköön. Omakoti asukkaana sähkön kulutuksella ei ole suurta merkitystä taloudessa osa osa lämmöstä tuotetaan puulla ja ym. aurinkokerääjillä.
Kilovattien säästäminen on tärkeää kansantalouden kannalta.
- Anonyymi
70 senttiä, ennustajaeukko, ettei vaan Korpelan tummu.
- Anonyymi
Pörssisähkö tulee olemaan kallista, jotta johtajille voidaan jatkossakin jakaa bonuksia ja Saksaa voidaan toimittaa halpaa sähköä.
- Anonyymi
Minä paskannan housuihini pari kertaa päivässä sekä kusen, paska lämmittää kauemmin ja kusi nopeammin. Näin pystyn laskemaan makuuhuoneeni lämpöä parilla asteella ja äiti joka sähkölaskun maksaa kiittää. Tämä on sitä vihreää siirtymää. Näin Kokoomuksessa päätimme
- Anonyymi
Tuo on vanhaa tietoa sillä Manoliitto on nykyisin persu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561318
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1601260Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu561173Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601125Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1041091Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä58887Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56873KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin76812- 51807
Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54795