Otettiin pakasta vedetty i9-prossulla varustettu Windows 11 -kone, jonon laitettiin paketista käyttämätön M.2-SSD ja siihen linuks.
Lopputulos: kone tahmaa, tahmaa hirmuisesti.
Korjaus: laitettiin alkuperäinen levy missä tehdasasennettu Windows takaisin. Nyt kone toimii nopeasti eikä tahmaa.
Kamala kurttaus tuo linuks.
Lopputulos: kone tahmaa, tahmaa hirmuisesti.
Korjaus: laitettiin alkuperäinen levy missä tehdasasennettu Windows takaisin. Nyt kone toimii nopeasti eikä tahmaa.
Kamala kurttaus tuo linuks.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joku tuntuu aiheuttavan pakonomaista valehtelua osaamattomille trolleille.
Tosi juttu aloitus. Tuon kaltaisia kokemuksia on meillä kaikilla, jotka ovat edes kokeilleet linuksia!
Aloitus lienee tyypillisin kokemus linuksin asentajille. Kevyt pitäisi olla, mutta käytännössä erittäin raskas ja tahmaaminen yleistä.
Windows toimii mallikkaasti!
EI OLE valhe vaan totta. Marko repairs youtubessa teki siitä videonkin, joka nauratti kovasti.
Kannataa asentaa GNU/Linux Microsoftin Linuks 11 sijaan :) Sen pitäisi toimia?
Linuks ei tue uusinta hardwarea. Taitaa olla i5 uusin prossu jolle on kernel-tuki.
Aloitus on oikein malliesimerkki siitä, mikä ero on Windowsilla ja tubuttimella. Ero on huikea!
Ja siksipä tämä viestiketjukin on jäänyt perin lyhyeksi, koska tubutinpojatkin ymmärsivät ihan oikein aloituksen, sillä sehän oli totta!
JA paskanmarjat se mitään totta on, pelkkää trollausta vain! Ja vain windows on tubutin, linuxit ovat erinomaisia käyttöjärjestelmiä, kelpaa myös kriittisiin järjestelmiin ja supertietokoneisiin mihin windows ei kelpaa!
Niin on:( Tulee jatkuvasti BSoD:(
Linuxin asentaminen on kertaluontoinen juttu - mitään järkeä sitä lähteä optimoimaan liikaa. Kokeile ennemmin laskea vaikkapa scilab:lla windows vs. linux versiolla - voit yllättyä!
Linuksin asenaminenko kertaluontoinen? Oma kokemukseni oli ihan toisenlainen - piti asentaa tuon tuostakin uudelleen, kun aina vaan tuli uusia ongelmia!
Ei pidä paikkaansa, windowsia joutuu asentamaan tämän tästä mutta linux asennetaan kerran ja se toimii kuin junan vessa sen asennuksen jälkeen!
Totta, käyttäjän tyhmyydelle kun ei mitään voi. Asentaa sitten uudetaan jos niin paljon tykkää siitä - viime kerran taisin asentaa 14 vuotta sitten ja sen jälkeen olen painanut upgrade-namiskaa.
Ei inakaan Ubuntu tahmaa! Turha yleistää tuhatta eri linux jakelua!
aloittaja puhui linuks=windows järjestelmästä, joka tahmaa.