Maalaus teline puhtaaksi? + Vinkkejä pyydetään

Hei!
Olen maalari, jolla on kokemusta puolen vuoden takaa itse opiskelusta. Maalaan pääasiassa akrylleillä, mutta öljyvärit houkuttelevat kovasti, muttei hyvää tilaa siihen ilmanvaihdon kannalta ole. Mutta onko öljyihin jotain tosi hyviä vinkkejä ensikertalaiselle sitten kun pääsen vain niitä kokeilemaan?
Olen "erikoistunut" lintuihin, mutta muotokuvat (ihmisten) ovat minulle äärimmäisen haastavia.. Vinkkejä siihen? Miten varjostatte, ja mihin keskitytte kasvoissa? Miten teette silmät? Minkälaista sivellintä suosittelemme kasvoihin? Maalaatteko te kasvot kerrosten?
Sitten siihen "oikeaan" kysymykseen, että miten saatte maalaustelineenne puhtaaksi? Olen lähdössä matkalle telineen kanssa ja jotenkin olisi mukava edes saada sitä vähän puhdistettua.. onko mitään vinkkejä, vai annanko asian vain olla?
Kiitos kaikille vastauksille, ja muistetaan se ystävällisyys. Se ei maksa mitään olla ystävällinen toisille ✨

Alma

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja vinkeillä tarkoitan käytännön kokemuksen tuomaa tietoa mitä ei todennäköisesti googlesta löydä, sillä olen lukenut aika monta artikkelia asiaan liittyen.
      Mikä on just sun kokemus, ja minkä just sä koet toimivaksi? Sen tahtoisin kuulla 😘☺️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6328
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      79
      4396
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      48
      3955
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      21
      3296
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      197
      3000
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2722
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2599
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2576
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      153
      1556
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1508
    Aihe