Monttu, retroa

Anonyymi-ap

Hei! Kuinka moni muistaa Riksun"Montun"; legendaarisen discon, joka sijaitsi Rity-talon kellarissa/ alakerrassa?! Itsekin muistan käyneeni siellä 80-luvun alussa ollessani teini! Minkänimisiä tiskijukkia siellä oli? Kävikö flaksi?
Lisäksi. Mikä oli nimeltään se tupakkakauppa, (?) divari, joka sijaitsi siinä samassa rakennuksessa"sisäpihalla"? Muistan ostaneeni sarjiksia sieltä. Siitä on todella kauan.

10

1025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tupakkakaupan nimi oli Musta Pekka

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😋 ­­­N­­y­­m­­­f­­o­m­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17826499s

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Voi toki sen muistaa ja muistaa Rity-talon, kaikki ketkä asu 100 km säteellä. Riihimäen tuholaiset pistää siellä kaiken matalaksi. Keskusta kuollut, kevät kun tulee, kadut auki jne jne.. älkää helvetissä edes pysähtykö Riihimäen kohdalla, painakaa kaasua kohdalla. Koko, aikanaan kiva pikkukaupunki, jossa oli liikkeitä, menoa ja meininkiä, on täysin tuhottu.

    • Anonyymi

      Hurriganes esiintyi montussa joskus 70 luvun loppupuolella

    • Anonyymi

      Missä on isot firmat, jotka vielä 1980-luvulla olivat suuria työnantajia Riihimäellä?
      Lasitehdas, Paloheimon sähkölaitos, saha ja parkettitehdas. Omaa sanomalehteäkään ei ole, kaupungin keskusta on hiljainen kuin huopatossutehdas juhannuksena.

    • Anonyymi

      Nythän sen talon paikalla on oikeasti monttu.

      • Anonyymi

        Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.

        Rityn monttuun… Paras tuotto konsultin kanssa laskettiin on tehdä vuokra-asuntoja täynnä oleva talo, ottaa siihen turvapaikan hakijoita talo täyteen ja yhteiskunta maksaa vuokrat. Ulkomaisella lainarahalla riittää kun puolet jää kassaan 10v sektorilla. Siinä voittaa kaikki. Keskustaan elämää, kaupunki asukkaita ja talon omistajana ja rakennuttajana rahaa kassaan.
        Asukkaille on kauppa ja palvelut lähellä.


    • Anonyymi

      Pitää joko kunnostaa tai purkaa se keskustassa oleva kiinteistö, jossa oli K-supermarket ja urheiluvälinekauppa. Nythän se vaan homehtuu ja lahoaa päivä päivältä, eikä ole enää edes kelvollinen tila elintarvikeliikkeelle eikä muillekaan yrittäjille.

      • Anonyymi

        Sama sinne talo maahanmuuttajille. Raja auki niin asukkaita riittää tulemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      186
      2850
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2364
    3. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      160
      1101
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1095
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      69
      1030
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1002
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      928
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      111
      851
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      774
    10. Ja taas oli vappu. Ja jokavuotinen ulina siitä kuinka juhlinnasta syntyy roskaa.

      Pitäsköhän vaan juhliminen kieltää. Voitais kaikki viettää vaputkin vaan neljän seinän sisällä puhelimiamme hiplaten
      Maailman menoa
      138
      719
    Aihe