Hei! Kuinka moni muistaa Riksun"Montun"; legendaarisen discon, joka sijaitsi Rity-talon kellarissa/ alakerrassa?! Itsekin muistan käyneeni siellä 80-luvun alussa ollessani teini! Minkänimisiä tiskijukkia siellä oli? Kävikö flaksi?
Lisäksi. Mikä oli nimeltään se tupakkakauppa, (?) divari, joka sijaitsi siinä samassa rakennuksessa"sisäpihalla"? Muistan ostaneeni sarjiksia sieltä. Siitä on todella kauan.
Monttu, retroa
10
849
Vastaukset
- Anonyymi
Tupakkakaupan nimi oli Musta Pekka
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17826499s
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Voi toki sen muistaa ja muistaa Rity-talon, kaikki ketkä asu 100 km säteellä. Riihimäen tuholaiset pistää siellä kaiken matalaksi. Keskusta kuollut, kevät kun tulee, kadut auki jne jne.. älkää helvetissä edes pysähtykö Riihimäen kohdalla, painakaa kaasua kohdalla. Koko, aikanaan kiva pikkukaupunki, jossa oli liikkeitä, menoa ja meininkiä, on täysin tuhottu.
- Anonyymi
Hurriganes esiintyi montussa joskus 70 luvun loppupuolella
- Anonyymi
Missä on isot firmat, jotka vielä 1980-luvulla olivat suuria työnantajia Riihimäellä?
Lasitehdas, Paloheimon sähkölaitos, saha ja parkettitehdas. Omaa sanomalehteäkään ei ole, kaupungin keskusta on hiljainen kuin huopatossutehdas juhannuksena. - Anonyymi
Nythän sen talon paikalla on oikeasti monttu.
- Anonyymi
Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.
Rityn monttuun… Paras tuotto konsultin kanssa laskettiin on tehdä vuokra-asuntoja täynnä oleva talo, ottaa siihen turvapaikan hakijoita talo täyteen ja yhteiskunta maksaa vuokrat. Ulkomaisella lainarahalla riittää kun puolet jää kassaan 10v sektorilla. Siinä voittaa kaikki. Keskustaan elämää, kaupunki asukkaita ja talon omistajana ja rakennuttajana rahaa kassaan.
Asukkaille on kauppa ja palvelut lähellä.
- Anonyymi
Pitää joko kunnostaa tai purkaa se keskustassa oleva kiinteistö, jossa oli K-supermarket ja urheiluvälinekauppa. Nythän se vaan homehtuu ja lahoaa päivä päivältä, eikä ole enää edes kelvollinen tila elintarvikeliikkeelle eikä muillekaan yrittäjille.
- Anonyymi
Sama sinne talo maahanmuuttajille. Raja auki niin asukkaita riittää tulemaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524387S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114209Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693968- 853384
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673279IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523251Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291140