Hei! Kuinka moni muistaa Riksun"Montun"; legendaarisen discon, joka sijaitsi Rity-talon kellarissa/ alakerrassa?! Itsekin muistan käyneeni siellä 80-luvun alussa ollessani teini! Minkänimisiä tiskijukkia siellä oli? Kävikö flaksi?
Lisäksi. Mikä oli nimeltään se tupakkakauppa, (?) divari, joka sijaitsi siinä samassa rakennuksessa"sisäpihalla"? Muistan ostaneeni sarjiksia sieltä. Siitä on todella kauan.
Monttu, retroa
10
916
Vastaukset
- Anonyymi
Tupakkakaupan nimi oli Musta Pekka
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17826499s
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Voi toki sen muistaa ja muistaa Rity-talon, kaikki ketkä asu 100 km säteellä. Riihimäen tuholaiset pistää siellä kaiken matalaksi. Keskusta kuollut, kevät kun tulee, kadut auki jne jne.. älkää helvetissä edes pysähtykö Riihimäen kohdalla, painakaa kaasua kohdalla. Koko, aikanaan kiva pikkukaupunki, jossa oli liikkeitä, menoa ja meininkiä, on täysin tuhottu.
- Anonyymi
Hurriganes esiintyi montussa joskus 70 luvun loppupuolella
- Anonyymi
Missä on isot firmat, jotka vielä 1980-luvulla olivat suuria työnantajia Riihimäellä?
Lasitehdas, Paloheimon sähkölaitos, saha ja parkettitehdas. Omaa sanomalehteäkään ei ole, kaupungin keskusta on hiljainen kuin huopatossutehdas juhannuksena. - Anonyymi
Nythän sen talon paikalla on oikeasti monttu.
- Anonyymi
Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.
Rityn monttuun… Paras tuotto konsultin kanssa laskettiin on tehdä vuokra-asuntoja täynnä oleva talo, ottaa siihen turvapaikan hakijoita talo täyteen ja yhteiskunta maksaa vuokrat. Ulkomaisella lainarahalla riittää kun puolet jää kassaan 10v sektorilla. Siinä voittaa kaikki. Keskustaan elämää, kaupunki asukkaita ja talon omistajana ja rakennuttajana rahaa kassaan.
Asukkaille on kauppa ja palvelut lähellä.
- Anonyymi
Pitää joko kunnostaa tai purkaa se keskustassa oleva kiinteistö, jossa oli K-supermarket ja urheiluvälinekauppa. Nythän se vaan homehtuu ja lahoaa päivä päivältä, eikä ole enää edes kelvollinen tila elintarvikeliikkeelle eikä muillekaan yrittäjille.
- Anonyymi
Sama sinne talo maahanmuuttajille. Raja auki niin asukkaita riittää tulemaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705818KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2444617Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202568Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT841511Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 961315
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa981208Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191171