Monttu, retroa

Anonyymi-ap

Hei! Kuinka moni muistaa Riksun"Montun"; legendaarisen discon, joka sijaitsi Rity-talon kellarissa/ alakerrassa?! Itsekin muistan käyneeni siellä 80-luvun alussa ollessani teini! Minkänimisiä tiskijukkia siellä oli? Kävikö flaksi?
Lisäksi. Mikä oli nimeltään se tupakkakauppa, (?) divari, joka sijaitsi siinä samassa rakennuksessa"sisäpihalla"? Muistan ostaneeni sarjiksia sieltä. Siitä on todella kauan.

10

1076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tupakkakaupan nimi oli Musta Pekka

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😋 ­­­N­­y­­m­­­f­­o­m­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17826499s

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Voi toki sen muistaa ja muistaa Rity-talon, kaikki ketkä asu 100 km säteellä. Riihimäen tuholaiset pistää siellä kaiken matalaksi. Keskusta kuollut, kevät kun tulee, kadut auki jne jne.. älkää helvetissä edes pysähtykö Riihimäen kohdalla, painakaa kaasua kohdalla. Koko, aikanaan kiva pikkukaupunki, jossa oli liikkeitä, menoa ja meininkiä, on täysin tuhottu.

    • Anonyymi

      Hurriganes esiintyi montussa joskus 70 luvun loppupuolella

    • Anonyymi

      Missä on isot firmat, jotka vielä 1980-luvulla olivat suuria työnantajia Riihimäellä?
      Lasitehdas, Paloheimon sähkölaitos, saha ja parkettitehdas. Omaa sanomalehteäkään ei ole, kaupungin keskusta on hiljainen kuin huopatossutehdas juhannuksena.

    • Anonyymi

      Nythän sen talon paikalla on oikeasti monttu.

      • Anonyymi

        Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä huoli, ei ole kauan. Kohta siinä on kerrostalo, jossa on 70 pikkuasuntoa johon nuoriso pääsee asumaan ja bilettämään yhteiskunnan varoilla samalla kun vuokrarahat valuvat ulkomaiselle sijoitusyhtiölle.

        Rityn monttuun… Paras tuotto konsultin kanssa laskettiin on tehdä vuokra-asuntoja täynnä oleva talo, ottaa siihen turvapaikan hakijoita talo täyteen ja yhteiskunta maksaa vuokrat. Ulkomaisella lainarahalla riittää kun puolet jää kassaan 10v sektorilla. Siinä voittaa kaikki. Keskustaan elämää, kaupunki asukkaita ja talon omistajana ja rakennuttajana rahaa kassaan.
        Asukkaille on kauppa ja palvelut lähellä.


    • Anonyymi

      Pitää joko kunnostaa tai purkaa se keskustassa oleva kiinteistö, jossa oli K-supermarket ja urheiluvälinekauppa. Nythän se vaan homehtuu ja lahoaa päivä päivältä, eikä ole enää edes kelvollinen tila elintarvikeliikkeelle eikä muillekaan yrittäjille.

      • Anonyymi

        Sama sinne talo maahanmuuttajille. Raja auki niin asukkaita riittää tulemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      511
      2404
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1393
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      95
      1242
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1098
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      974
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe