Riihimäkeläinen, politiikassa ja käräjillä raamattuun tukeutuva nainen vetelee taas (AP 18.4.2023) Raamatun oppeja esille saarnatessaan maailman nykymenoa vastaan. Miksi hän ei muista että naisen pitäisi vaieta seurakunnassa? Sekin ohje kyllä löytyy raamatusta.
Mitä yhteistä on suositulla rokkitähdellä ja suositulla saarnaajalla? He levittävät hyvää mieltä ja iloa asiastaan kiinnostuneille.
Eroa ei juurikaan ole. Rock-tapahtumissa monesti tapellaan ja nahistellaan.
Suurissa, uskontoon ja sen noudattamiseen liittyvissä asioissa soditaan, tapetaan ja muutetaan lakejakin naisia alistavaksi. Edellisissä ei ole kyseessä ole kristinusko, mutta kuka menisi sinne suuran tavaajien sekaan raamatun kanssa, sormi pystyssä neuvomaan ja menettämään päänsä.
Tunnetusti myös kristinuskon levittäjät olivat pääosin valtaan ja hallintaan liittyvän politiikan asialla ja päitä irtosi aika paljon.
Se on tunnettua, että fyysistä työtä kaihtaneet, papeiksi opiskelleet miehet ovat kautta aikojen ohjailleet naama hurskaasti rypyssä, raskaaseen työhön aikansa kuluttavien ihmisten toimintaa raamatun ohjeita sopivasti soveltaen. Se lienee hyväksytty koska Mooseksen kaivertamien ohjeiden mukaan voidaan soveltuvaa nykyajankin lakitekstiä. On käskyissä tietenkin myös "selitykset" joita on muokattu eri aikakausien tarpeiden mukaan.
Toki nuo lait eivät aina koskeneet tyhmiä kyläläisiä ylempänä olevaa papistoa. Nythän tilanne on hieman toinen, koska papit ovat myös naisia ja pappien työnkuva on laajentunut myös muuhun kuin synnistä ja tuomiosta paasaamiseen.
Kaikella kunnioituksella, Raamattu on kirja, joka kannattaa lukea, mutta siitä saarnaaminen näyttää hieman lapselliselta aikana, jolloin maailmassa tapahtuu todella vakavia asioita, joihin samaa sukupuolta olevien parisuhteiden hyväksymiset kirkoissa eivät liity mitenkään.
Raamatun ohjeet Riihimäellä
Anonyymi-ap
3
177
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäs mieltä olet (uskallat olla) Koraanista...näinä päivinä.? Niin ja niistä Koraanin saarnaajista? Ja Koraanista historiassa?
- Anonyymi
Lue aloituksesta suuran tavaajista ja naisten alistajista jotka listivät kristittyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841666Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691571Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2761317Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57895
- 66864
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841- 42838
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44801