Moi! Mietin että kun luin netistä että melkein mitään tuoreita ei saa antaa marsuille päivittäin niin tiedättekö mitä tuoreita voisin antaa niille vaikka joka päivä kun marsut on ollut meillä vasta muutaman kuukauden ja en vielä oikeen tiedä kaikkea marsuista toki osaan kyllä hoitaa varmaan ihan hyvin mutta että meillä on annettu tomaattia,porkkanaa,kurkkua ja paprikaa välillä niin voiko niitä antaa joka päivä?
Mitä tuoreita voi antaa marsuille päivittäin?
5
297
Vastaukset
- Anonyymi
No meillä annetaan päivittäin ainakin persiljaa ja kurkkua :D aina jossain sanotaan, että kurkku kuivattaa elimistöä yms. Mutta luin, että ainoastaan sen siemenet ovat diureetteja (=kuivattavat sitä elimistöä)
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17827570y
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Mitään kasvista ei koskaan anneta päivittäin, vaan niitä vaihdellaan päivästä toiseen. Toki jos jonkin yrttipuskan on ostanut, niin pakkohan se on syöttää pois muutaman päivän sisällä, mutta sitten pidetään taukoa ennen kuin ostetaan samaa uudestaan.
Kurkkua, perus salaattia, porkkanaa ja hedelmiä ei saa antaa usein. Ne ovat lähinnä "karkkipäivän" satunnaisia herkkuja. Toisin kuin ylempänä esitetään, kurkun ongelma ei ole diureettisuus vaan järjettömän huonot ravintoarvot. Sillä on aivan turhaa marsun mahaa täyttää, ja sama koskee myös salaattia. Porkkanan ja hedelmien ongelma on runsas sokeri, mitä marsut eivät fysiologisesti heinänsyöjinä osaa käyttää asiallisesti, joten se tuppaa aiheuttamaan lihavuutta - myös sitä päällepäin näkymätöntä eli rasvoittuvia sisäelimiä. Samoin diabetes ei ole enää niin harvinainen sairaus marsuillakaan, kun omistajat ruokkivat turhan tiuhaan sokeripitoisilla tuoreilla.
Voit vaihdella mm. seuraavia tuoreita:
Basilika, persilja, korianteri, minttu, tilli, paprika, selleri, parsa- ja lehtikaali, mahdollisimman tummalehtiset salaatit, nauris, punajuuri jne.- Anonyymi
"Mitään kasvista ei koskaan anneta päivittäin"
Mielenkiintoinen ohje. Meillä ainakin marsujen C-vitamiini meni päivittäisenä paprika-annoksena.
"Kurkkua, perus salaattia, porkkanaa ja hedelmiä ei saa antaa usein. Ne ovat lähinnä "karkkipäivän" satunnaisia herkkuja"
Kurkkua saa antaa vaikka päivittäin nimenomaan siksi, että se on ravinneköyhä. Eri asia on, millaisia määriä sitä antaa. Esimerkiksi sentin siivu päivittäin käy mainiosti. Salaatin, porkkanan ja hedelmän osalta olen samaa mieltä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mitään kasvista ei koskaan anneta päivittäin"
Mielenkiintoinen ohje. Meillä ainakin marsujen C-vitamiini meni päivittäisenä paprika-annoksena.
"Kurkkua, perus salaattia, porkkanaa ja hedelmiä ei saa antaa usein. Ne ovat lähinnä "karkkipäivän" satunnaisia herkkuja"
Kurkkua saa antaa vaikka päivittäin nimenomaan siksi, että se on ravinneköyhä. Eri asia on, millaisia määriä sitä antaa. Esimerkiksi sentin siivu päivittäin käy mainiosti. Salaatin, porkkanan ja hedelmän osalta olen samaa mieltä.Täysin normaali, yleisesti jaettu ohje tuo on. Useimmissa tuoreissa on tiettyjä ravintoaineita verrattain paljon, jolloin on järkevintä vaihdella tuoreita, jotta marsut saavat kohtuullisesti kaikkea. Esim. paprikassa on verrattain korkea sokeripitoisuus (lähes yhtä korkea kuin porkkanassa!), joten sitä EI ole suositeltavaa antaa päivittäin.
Samoin kurkusta kerrottu piti täysin paikkansa. Suositus ihan yleisesti on, ettei sillä pienikokoisen eläimen vatsaa täytetä, sillä marsut eivät saa siitä juuri mitään järkevää. Tuo mainitsemasi sentin siivu esimerkiksi on hyvinkin iso osa marsun päivittäistä ravintoa prosentuaalisesti, joten ei sillä todellakaan mennä marsun vatsaa täyttämään kun järkevämpiäkin vaihtoehtoja olisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4638332Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195740Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2374662Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli384533Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s594052Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1573667- 901647
- 811032
- 41799