Olisikko palstalla viisaampaa.Entisenä IT miehenä sain 80 luvulla tuta yo kokeessa väittämänsä mukaan oikein vastanneelta henkilöltä,kun tuli erimielisyyttä kun en uskonut hänen vastauksensa tulleen hyväksytyksi,jonka mukaan kiväärin luoti nousee 40km korkeuteen jos maan kaarevuus ei vaikuta ampumalla tarkasti kohtisuoraan ylös,olisikko tarkoittanut teoreettista ilman vastuksen puuttumista jota tilannetta ei käytännössä ole.Hän oli väitämineen ehdottoman tosissaan.
Kiväärin luodin lentokorkeus.
Anonyymi-ap
12443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos ajatellaan todellisia olosuhteita, niin 1-2 km.
Ilmeiseti on laskettu vain, miten korkealle n. 800 m/sek lähtönopeuden omaava kappale pääsee Maan gravitaatiokentässä.
Ilmanvastuksen huomioiminen tekisi laskelmasta huomattavasti vaikeamman, koska ilman tiheys ja siten myös kitka vähenee korkeuden funktiona.
En jaksa kaivaa laskinta, tarkastaakseni tuon 800 m/s / 40 km. Lasku onnistuu sijoittamalla arvot kaavaan. Ei ole vaikeaa.
Maximum Altitude For Bullets Fired Vertically
http://www.closefocusresearch.com/maximum-altitude-bullets-fired-vertically
Kiitos.
Tuossa oli varmasti huomioitu myös ilmanvastus.
Ilman ilmanvastusta saadaan lakikorkeus h energiaperiaatteella.
1/2 m v^2 = mgh missä v = lähtönopeus , m = luodin massa ja g = 9,81 m/s^2.
Siis h = v^2/(2g)
Jos v= 800 m/s niin h = 32620 m.
Nähdään tuosta erään anonyymin taulukosta että ilmanvastus merkitsee todella paljon.
Jos tarkkoja ollaan pitäisi myös gravitaatiovoiman väheneminen korkeuden kasvaessa ottaa huomioon.
Entä sitten vaakasuoraan ammuskelu, jos ei huomioida ilmanvastusta, mutta huomioidaan maapallon kaarevuus.
Eli mikä pitäisi olla luodin lähtönopeus, jotta parin metrin korkeudelta vaakasuoraan ammuttu luoti kiertäisi maapallon ja putoaisi maahan täyden kierroksen tehtyään?
Suunnilleen 8 km/s.
Ei taida aivan riittää. 40 000 / 8 = 5000 (sek), eli reilusti toista tuntia. Parin metrin korkeudesta kappale putoaa varmaan noin sekunnissa. Lähtönopeuden pitäisi olla siis se nopeus, jossa ajassa luoti putoaa maahan ja ehtii kiertää maapallon.
Miksi luoti putoaisi maahan, jos sitä ei ammuttaisi lievästi alaviistoon? Tämäkin sillä edellytyksellä, että myös maapallon muoto ja sen painovoimakenttä oletettaisiin ideaalisiksi sekä muutkin häiriötekijät olemattomiksi.
Kyllä riittää. Ympyräradalla nopeus maan pinnan lähellä on 11,2/sqrt(2) = 7,9 (km/s).
Kts. Wikipedia (eng.) : Escape velocity ja Circular orbit.
Huomannet, että maan pinta kaareutuu.
Kun merkitsee luodin potentiaalienergian yhtäsuureksi kuin sen kineettisen energian, niin saadaan korkeudeksi 32,6 km. Tällöin ei ilmanvastusta tai maan vetovoiman kiihtyvyyden muutosta ole otettu huomioon.
Eikös tuo jo tehty edellä?