Vantaan vankilassa on jotain pahasti vialla jos toinen pahoinpidellään ja tapetaan. Ei ole vaikea estää tätä ja se on oikeusvaltion tehtävä.
Suomessa asia on vankiloissa hoitamaton ja toimintaa ei ole korjattu.
yle.fi/a/74-20028050
Vankiloiden turvattava että siellä ei tapahtu pahoinpitelyitä ja tappoja
6
325
Vastaukset
- Anonyymi00002
Ei saa tehdä rikoksia
- Anonyymi00003
Eikö nämä paskat saa muutenkin hyvät olot pitääkö niiitä vielä suojella
- Anonyymi00004
HS uutisoi aiemmin tänä vuonna että vartija on käynyt toisen vartijan kimppuun Vantaan vankilan selliosastolla. Vankien välisen väkivallan lisäksi Vantaan vankilassa on myös vartijoiden välistä väkivaltaa, mikä neuvoksi?
- Anonyymi00005
Järjestettäköön jotain järkevää tekemistä, esim opiskelua, niin että vankien energia menee siihen. Jokaiselta kysely, mitä järkevää haluavat tehdä vankilaoloaikana ja yritetään järkätä sitä mahdollisuuksien mukaan. Opettavaisia filmejä katsottaviksi. Taideaineita, taideterapia auttaa. Kunnon kaunokirjallisuutta vankilakirjastoon. Urheilua. Faktaa. Vankila-aika pitäisi olla "kuntoutusta" normaalielämään.
Vanginvartijat koulutukseen. Tietty että työympäristö on ankea, psykologien apua vanginvartijoille. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Järjestettäköön jotain järkevää tekemistä, esim opiskelua, niin että vankien energia menee siihen. Jokaiselta kysely, mitä järkevää haluavat tehdä vankilaoloaikana ja yritetään järkätä sitä mahdollisuuksien mukaan. Opettavaisia filmejä katsottaviksi. Taideaineita, taideterapia auttaa. Kunnon kaunokirjallisuutta vankilakirjastoon. Urheilua. Faktaa. Vankila-aika pitäisi olla "kuntoutusta" normaalielämään.
Vanginvartijat koulutukseen. Tietty että työympäristö on ankea, psykologien apua vanginvartijoille.Apua rekrytointiin, jotta työhaastattelussa ja työhöntulon terveystarkastuksessa havaittaisiin mielen ongelmat, mielenterveysongelmista kärsiviä ei tulisi ottaa vankilaan töihin, vaikka olisi kuinka kova työvoimapula.
- Anonyymi00006
Jos vankiloissa täyttä niin miksi ei julkaista tilastoja mistä johtuu , onko niin että tänne tulee elätettäväksi kaikki rikolliset mamut ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4252668IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk841995- 1581541
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.621460Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171406Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021241Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu501034- 1441032
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44902- 71882