Intterissä on piirretty kuva laippakannan sijoittumisesta patruunapesään,onko virheellinen koska laippa kuvataan pesässä kiinni mihin väliin silloin ulosveto kynsi.Toinen mikä on mielessäni laippakannan lipastus,onko niin että alempana olevan laippa täytyy sijoittaa ylempänä olevan taakse muutoinhan syöttö pysähtyy,kuvissa pystykorvan nide vai oliko side kampa ei näytä toimivan niin.
Laippakanta
Anonyymi-ap
4710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kivääreissä varmaan kaikissa hylsyn laippakanta uppoaa patruunapesää . Vanhimmisa .Revolvereissa sama tekniikka esi. merkiksi S&W 27. Uudemmissa hylsyn kanta jää rullan päälle, MR 88 tai Colt Anakonda. Kai tällä säästetään valmistus kustanistuksisa.
Lipastuksessa on syytä patruunat asettaa niin että seuraan patruunan laippa jää alimman patruunan laippa etupuolelle. Se on helppoa kun opettelee lipastamaan tavalla jossa patruunat asettuu aina oikein.
Tosin kyllä pulttilukkoisella voi patruunan syöttö onnistua vaikka syötettävä patruunan laippa on alimman patruunan laipan takana. Hyppää kyllä yli. Puoliautomaattiaseista en osaa saoa kuinka toimii.
Eikös patruunapesän reunassa ole kynnelle ura josta se nappaa laipasta kiinni.
H.V. 🤭🤭🤭