Laippakanta

Anonyymi-ap

Intterissä on piirretty kuva laippakannan sijoittumisesta patruunapesään,onko virheellinen koska laippa kuvataan pesässä kiinni mihin väliin silloin ulosveto kynsi.Toinen mikä on mielessäni laippakannan lipastus,onko niin että alempana olevan laippa täytyy sijoittaa ylempänä olevan taakse muutoinhan syöttö pysähtyy,kuvissa pystykorvan nide vai oliko side kampa ei näytä toimivan niin.

4

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kivääreissä varmaan kaikissa hylsyn laippakanta uppoaa patruunapesää . Vanhimmisa .Revolvereissa sama tekniikka esi. merkiksi S&W 27. Uudemmissa hylsyn kanta jää rullan päälle, MR 88 tai Colt Anakonda. Kai tällä säästetään valmistus kustanistuksisa.

    • Anonyymi

      Lipastuksessa on syytä patruunat asettaa niin että seuraan patruunan laippa jää alimman patruunan laippa etupuolelle. Se on helppoa kun opettelee lipastamaan tavalla jossa patruunat asettuu aina oikein.
      Tosin kyllä pulttilukkoisella voi patruunan syöttö onnistua vaikka syötettävä patruunan laippa on alimman patruunan laipan takana. Hyppää kyllä yli. Puoliautomaattiaseista en osaa saoa kuinka toimii.

    • Anonyymi

      Eikös patruunapesän reunassa ole kynnelle ura josta se nappaa laipasta kiinni.

      • Anonyymi

        H.V. 🤭🤭🤭


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3485
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2679
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2632
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      2303
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1723
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1658
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1586
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1315
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      140
      1293
    10. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      11
      1249
    Aihe