Onko Saimaan järven jossaki reunassa maavalli jonko toisella puolella on huomattavasti alempana muitajärviä tai muuta alempaa maastoa?
Jos on olisiko se mahdollista mikäli maamuuriin tulisi aukko, siitä katoaisi koko Saimaan järven vesi?
Jos on olisiko se mahdollista mikäli maamuuriin tulisi aukko, siitä katoaisi koko Saimaan järven vesi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juu, toki. Saimaa taitaa olla luokkaa 70 metriä merenpinnan yläpuolella.
Sanotaan että Saimaan pinta on viipurin linnan tornin tasalla , ei kun kaikki Saimaan kanavan sulkuportit auki kerralla niin varmaan vesi vähenee ?
Kyllä siitä hyvän tulvan saa Venäjälle kun kerralla aikasee kokonaan.
Kanavan sulkuportit räjäytetään jos naapuri pyrkii aseen kanssa kylään..tulloo sen päiväinen tulva että panssarivaunut uppoaa kuin suohon.
Nyt kun on kriisi Saimaan kanavan Venäjän rajan kohta voidaan tukkia kivillä maansiirto koneet töihin jättää pienen puron mistä virtaa mutta muuten tukkii sen siten ei Saimaalla liikkuvat sotaveneet pääse kanavaan ja onhan se mahdollista ohittaa kokonaan venäjä kaivaa kanavaa vesistöön Suomen puolella ja pohjoiselle merelle asti.( Itämeri on arabian meri tämä meri on oikeasti pohjoinen meri nord sjö.)Mitä järkeä on maksaa Suomen omasta maasta vuokraa venäläisille varkaille onhan Viipuri suomea suomenkielisten maata ollut.Tyhmyys seis jo ja siinä on työtä kun kaivaa uuden kanavan merelle Suomen puolelle ja siihen myös tietä lisää Suomen puolella tietysti.Meidän rahoja olette heittänyt venäläisille siellä myös venäjä seuralle kuulkaa miten tyhmiä te oikein olette ehkä ne on myrkyttänyt teitä hypnotisoinut tai huumeille huumannut onhan venäläiset lääkärit hoitajat täällä osa kunnollisia osa rikollisia.Onhan heitä huumeissa itsekin.Lähiöissä.Itsesuojelu vaisto on viisautta.
Venäläisillä on metsissä tankkeja myös Saimaalla veneitä ja mitä voi tehdä kriisissä on tuhota vakooja kamerat puista tolpista siellä.Ne käyttää vakoiluun myös metsästys kameroita kiikareita ja tätä Suomi24 ja kaukoputkia linnustus metsästys torneja ja kameroita mitä on nähty lähiöissä ja autoissa videokamera kuvaa sekä droneja missä on kamera.Ompa ollut hirviin kiinnitettyä kameraa myös.Koiriin.Nämä sudet on sieltä tahallaan kasvatettu tuotu.
Sallan kohdalla venäjän puolella niin turistit on siellä nähnyt sekä vihreitä että mustia tummia harmaita tankkeja metsässä ei tarvi olla niin sokea tyhmä.On niitä jäänyt kiinni asepuvussakin mm.junissa tavarajunissa.
Ette kai oikeasti syö mitään lörtsyjä venäläisille rahaa enää anna yhtään kun huijaavat muutenkin.Kyllä meidän Viipuri on meidän eikä heidän.
Nyt kannattaa ottaa ne lääkkeet ja pikku nokoset.
Tai vaikka pitemmätkin.