Löytyykö minulle mitään työtä mistä saisin edes vähän rahaa ja joka sopii pyörätuolissa istuvalle olisi todella hyvä jos saisi edes 50 euroa viikossa jostakin työstä tai 100 Euroa kuukaudessa kun nyt on niin että kaikki menee kädestä suuhun kun ruoka ym on todella kallista Ottakaa Yhteyttä
Auttaisitteko
5
1302
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen liikuntavammainen plus 50v mies. Elämä meni jo pentuna pieleen, ei siitä sen enempää! Sain 16v iässä määräaikaisia työkyvyttömyyseläkkeitä jotka päättyi 22v iässä keskellä 90 luvun lamaa. Siitä asti olen saanut työmarkkinatukea pienin katkoin. Nyt olen ollut kolmena päivänä viikossa yhdeksän euron kuntouttavassa. Saan siis 27€ plus työmarkkinatuki. Ns. lisää tulee siis 27€ viikossa. Jos aloittaja on eläkkeellä niin kannattaa miettiä ennenkuin alkaa tavoittelemaan mitään lisätienestiä. Itsellä on reilu 10v työiaikaa ja kovasti mietin millä pärjään nyt ja tulevaisuudessa. Voi sitä päivää kun ei tarvitsisi pähkäillä. No, 2024 kun uusi hallitus saa poweria streettingille, niin tyhjän päällä olevat kaltaiseni saavat tutaa kun kaikki lähtee alta. En todellakaan suosittele myönnetystä eläkkeestä luopumista ja tinkimistä. Elämä vain on!
- Anonyymi
Eläkkeestä riippuen saa tienata jonkin verran ilman että mikään tuki lähtee,vähästäkin on apua!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkkeestä riippuen saa tienata jonkin verran ilman että mikään tuki lähtee,vähästäkin on apua!
Jos vammaisen eläke loppuu 22v iässä niin sillä saako tienata ei ole mitään väliä. 2016 pääsin kunnan kautta ketjutetuksi muuttuneeseen kuntouttavaan enkä tule saamaan edes palkkatukea siihen mitä teen. Olen nyt 53v ja ehkä kymmenen vuoden päästä pääsen jollekin säälieläkkeelle ellei ns. Plan B tule mahdolliseksi.
Elämä on kohdellut aika reilusti.
Terv. Ensimmäisen vastauksen kirjoittanut.
- Anonyymi
Jos moraali antaa myöten niin ryhdy puhelinseksityöhön tai chat-työhön, siitä tienaat kivasti ja voit jopa tehdä työn kotoasi!
Tuttuni tienaa tuolla mainiosti.
Tietysti jos ei tunnu hyvältä niin ei, toinen on markkinatutkimus,eli suomen galluppiin tms. siinä palkka vain tosi huono. - Anonyymi
Missä päin olet?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176