Onko tosissaan Jämsässä noin sysi surkea tilanne varhaiskasvatuksessa, hoitopaikkoja tarjotaan kuorevedeltä asti kun jämsässä loppunut tila. Herätys
Jämsän varhaiskasvatus
9
792
Vastaukset
- Anonyymi
No jämsässä ei ylipäänsä toimi yhtään mikään se ken voi kannattaa muuttaa pois
- Anonyymi
Aika vaihtaa kolmijalkaiset johtoon.
- Anonyymi
Soita paperimiehelle sehän hoitaa kaiken!!
- Anonyymi
Sossu pummi kilahti
- Anonyymi
Varhaiskasvatuksesta pitäisi ottaa lapset pois joidenka vanhemmat ovat kotona. Pakolaisilta taksikyydit pois jotka ei viitsi pariakilometriä viedä lapsia hoitoon
- Anonyymi
Mun mielestä on helkutin hyvä, että lapsella on OIKEUS päivähoitoon, muitten seuraan, puuhaan ja oppimiseen, vaikka olisikin vanhemmat syystä tai toisesta kotona.
- Anonyymi
Mikä on maitonaama? Piimäparran kyllä tunnen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on maitonaama? Piimäparran kyllä tunnen.
JN on sper...naama,toki vain hiukan ja imut..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun mielestä on helkutin hyvä, että lapsella on OIKEUS päivähoitoon, muitten seuraan, puuhaan ja oppimiseen, vaikka olisikin vanhemmat syystä tai toisesta kotona.
Päivähoito luotiin alunperin siksi että vanhemmat, erityisesti äidit pääsee töihin.
Jämsässä on pitkään ollut työssäkävillä vaikeaa päivähoidon suhteen, sama tilanne koko maassa ja kesät ja loma-ajat erityisen hankalia kun päivähoidolle tulee joka vuosi yllätyksenä ettei alle kouluikäisen vanhemmilla ole aina lomaa jokaisen koulun loma-ajan aikaan eli yhteensä kesällä 2,5kk, syksyllä 1vko, joulun aikaan 3vkoa ja keväällä vielä 1vko. Niin on vaikeaa hoidon saaminen. Lapsen etuhan ei ole vaihtuva varahoidon varahoito, tai pidentyneet päivät matkojen suhteen.
Tämä siksi että päivähoito ei olekaan enää työssäkäynnin mahdollistaja vaan varhaiskasvatuspaikka lapsille joiden vanhemmilla on vanhemmuus hukassa. Valitettavasti päivähoitomaksut laskivat ja menot vain kasvavat.
Onneksi ei ole enää päivähoitoikäisiä lapsia ja moni ongelma sen myötä vähemmän. Lapsia tarvittaisiin, mutta kaupunki ei niitä halua.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164456Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv622567Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61123- 66864
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 40806
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768