elikkä vanhaan koneeseen haluaisin laittaa linuxin mikä niistä sopisi täysin ensikertalaiselle ja suomenkielinen tietysti.
n00bille linux
storaenso
9954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
>...sopisi täysin ensikertalaiselle...
Vaikkapa tuolta:
ftp://ftp.song.fi/pub/mirrors/Mandrake-linux/official/iso/10.2/i586/
>...ja suomenkielinen tietysti.
Kieli valitaan asennuksen aikana, näkyy olevan jopa saameksi. :)
mitä tuolle osoitteelle teen menin atom ftp:llä tonne osóitteeseen ni siellä 10 erinlaista tiedostoa?
Ladattavana tuolla on 3:n CD:n paketti ja 1:n DVD:n versio sekä FTP-asennusta varten oma versionsa (Mini). Xbox tiedoston nimessä tarkoittaa versiota Xboxille.
Md5-ja sha1-tiedostot sisältävät tarkistussummat joiden avulla voi varmistua iso-tiedoston siirron oikeellisuudesta.
i586-paketit, joita nuo ovat vaativat vähintään PII koneen.
Ongelmaksi voisi lähinnä tulla ikkunamanagerin raskaus oikein puhdittomassa koneessa.
Esim. IceWm ja Xfce4 ovat keveitä, KDE ja Kgnome kärsivät XP:n tapaan jo liiasta sokerista, jota saa kyllä karsittua helposti pois.
Ikkunamanagereista KDE:ssä melko kattava Suomennos, distroista paras ehkä Mandrakessa/Mandrivassa mutta muitakin löytyy ja ihan Suomen kielelläkin.
Vaihtoehtoja on paljon, Live-jakeluiden avulla voi hakea omaansa, jos viitsii.
Kysymykseni on ihan FAQ-kamaa ja siihen on tälläkin palstalla vastattu jo lukemattomia kertoa. Tee poikekus ja lue jokin noista lukemattomista.
Vanha kone on kovin subjektiivinen näkemys, joten turha edes arvailla, milläiseen koneeseen olet Linuxia suunnitellut asentavasi.
Niin, yöllä lukiessani tämän kysymyksen ajattelin siinä olevan samassa kolme yleisimmin kysyttyä kysymystä linuxista.
Jätin tällä kertaa vastaamatta...
kone on amd 333MHZ
kerro vielä muistin määrä ja kovalevyn koko ,mutta voin heti alkuun sanoa että ei kannata asentaa tuota mandrake/mandriva linuxia aivan liian raskas koneellesi (333mhz)
muutama linkki samanlaiseen aiheeseen
http://murobbs.muropaketti.com/thread.jsp?forum=39&thread=389840
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/179328
Mielestäni oleellisempaa kuin prossateho on muistimäärä. Vielä ihan merkittävä tekijä on näytönohjain, joka vanhassa koneessa voi olla lopullisena pullonkaulana sujuvaan Linuxin käyttämiseen.
Perustyöpöytäasennus vie tilaa n. 2 Gt (asentamalla vain tarvittavat softat saa Linuxin kyllä mahtumaan oleellisesti pienempäänkin tilaan) ja swappikin syö sitten osansa. Vielä pitäisi jäädä riittävästi tilaa omien datatietojakin tallennukseen...
X:ää en viitsisi käyttää (edes kevyellä ikkunamanagerilla) alle 256Mt muisteilla. Osa sovellutuksista on tarpeeksi raskaita muutenkin (erityisesti niiden käynnistyminen, kyllä ne käynnistyttyään toimii yleensä ok. vähämuistisessakin koneessa - tosin riippuu kovasti sovellutuksesta).
Vanha kone käy kyllä yhä moniin palvelintehtäviin (esim. ilman X:ää). Tumpelon Linux-ohjeet ovat jo monilta osin vanhentuneet, mutta yhä perusasiat ovat ajantasalla: http://www.saunalahti.fi/~korhorm/Tumpelon_Linux/
Jos siis vain muistia riittää, voi koneelle asentaa minkä tahansa nykypäivän jakelun. Mikään raketti kone ei tietenkään tule olemaan, mutta käytettävyyden rajoissa jopa työpöytäkäytössä.