AMK-valintakoe harjoittelu ilman valmennuskurssia

Anonyymi-ap

Mulla on tradenomin AMK-pääsykoe tulossa ja oon ehkä vähän myöhässä valmistautumisen suhteen. Mulla ei oo erityisesti rahaa nyt laittaa valmennuskursseihin ja ilmoittautumisetkin taisi jo mennä. Miten ootte harjotellut pääsykokeeseen ja pärjääkö siellä ilman valmennuskursseja? Lukion lyhyestä matematiikasta on jo muutama vuosi aikaa..

5

4546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valmennuskurssi ammattikorkeakoulun pääsykokeeseen??? Onko sellaisia, siis valmennuskursseja?

      Minä annan hyvän neuvon: lue kysymykset tai tehtävänannot tarkkaan ja vastaa siihen ja vain siihen, mitä kysytään.

    • Anonyymi

      Kyllähän noita valmennuskursseja on nykyään vaikka mihin. Verkkovalmennuksiin (ei lähiopetusta) voi varmaan ilmoittautua vieläkin, jos haluaa.

      Jos matikkaa haluaa vain treenata ja vaikka ilmaiseksi niin lukion lyhyen matikan kertauskirjoilla pärjää tai sitten vaikka Youtubesta Matikkapirkko tai opintopiste.com

    • Anonyymi

      Käy kirjastosta lainaamassa lyhyen matikan kirjoja. Jos tuntuu, että taidot on ruosteessa, niin suosittelisin enemmän käyttämään kurssikirjoja kertauskirjan sijaan. Kurssikirjoissa on enemmän tehtäviä ja valinnanvaraa ja kattavat teoriat. Kirjasarjojen välillä on eroja, joten kokeile eri kustatantajien kirjasarjoja. Opetussuunnitelmalla (LOPS) ei ole niin väliä, mutta asiat ei aina ole fiksuimmassa järjestyksessä. Keskity perusasioihin. Niitä kai edelleen testataan eniten AMK-pääsykokeissa. Juttele täällä ja muualla muiden hakijoiden ja hiljattain hakeneiden kanssa. Kysy heiltä mitä aikaisemmissa pääsykokeissa on kysytty.

    • Myös käytettynä voi löytyä kurssikirjoja edullisesti tai jopa ilmaiseksi. Mun mielestä viimeisimmässä LOPSissa asioiden järjestys on melko hyvä ja koekin varmaan perustuu siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17183
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      4992
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2788
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      150
      2103
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      33
      1660
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      133
      1634
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      20
      1617
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      400
      1566
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1347
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      11
      1323
    Aihe