AMK-valintakoe harjoittelu ilman valmennuskurssia

Anonyymi-ap

Mulla on tradenomin AMK-pääsykoe tulossa ja oon ehkä vähän myöhässä valmistautumisen suhteen. Mulla ei oo erityisesti rahaa nyt laittaa valmennuskursseihin ja ilmoittautumisetkin taisi jo mennä. Miten ootte harjotellut pääsykokeeseen ja pärjääkö siellä ilman valmennuskursseja? Lukion lyhyestä matematiikasta on jo muutama vuosi aikaa..

5

6607

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valmennuskurssi ammattikorkeakoulun pääsykokeeseen??? Onko sellaisia, siis valmennuskursseja?

      Minä annan hyvän neuvon: lue kysymykset tai tehtävänannot tarkkaan ja vastaa siihen ja vain siihen, mitä kysytään.

    • Anonyymi

      Kyllähän noita valmennuskursseja on nykyään vaikka mihin. Verkkovalmennuksiin (ei lähiopetusta) voi varmaan ilmoittautua vieläkin, jos haluaa.

      Jos matikkaa haluaa vain treenata ja vaikka ilmaiseksi niin lukion lyhyen matikan kertauskirjoilla pärjää tai sitten vaikka Youtubesta Matikkapirkko tai opintopiste.com

    • Anonyymi

      Käy kirjastosta lainaamassa lyhyen matikan kirjoja. Jos tuntuu, että taidot on ruosteessa, niin suosittelisin enemmän käyttämään kurssikirjoja kertauskirjan sijaan. Kurssikirjoissa on enemmän tehtäviä ja valinnanvaraa ja kattavat teoriat. Kirjasarjojen välillä on eroja, joten kokeile eri kustatantajien kirjasarjoja. Opetussuunnitelmalla (LOPS) ei ole niin väliä, mutta asiat ei aina ole fiksuimmassa järjestyksessä. Keskity perusasioihin. Niitä kai edelleen testataan eniten AMK-pääsykokeissa. Juttele täällä ja muualla muiden hakijoiden ja hiljattain hakeneiden kanssa. Kysy heiltä mitä aikaisemmissa pääsykokeissa on kysytty.

    • Myös käytettynä voi löytyä kurssikirjoja edullisesti tai jopa ilmaiseksi. Mun mielestä viimeisimmässä LOPSissa asioiden järjestys on melko hyvä ja koekin varmaan perustuu siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      72
      579
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe