Alkeellinen hirsitalo

Anonyymi-ap

Mua on alkanut kiehtomaan vanhan ajan hirsi savupirtit ,joissa maalattiat ja siinä nuotiolle paikka sekä ruuanvalmistukselle,seinässä räppänöitä savujen poistoon,sekä ulkovalon tuontiin. Kaivo sisällä josta käsipumpulla vettä ylös ja putkia pitkin muuallekin taloon ja viemäröinti ulos likakaivoon.Savu saunaosasto jossa saunoa ja peseytyä ,pata pyykinpesua varten, ja kylpytynnyri missä kylpeä lämpimässä vedessä talvikylmällä.
KompostoriWC sisälle.
Viileä maakuoppa/ kellari ruokakomero jossa säilyttää ruokia,pääsy sinne talon sisällä.

Sitten toiseen päätyyn taloa,katoksella ja väliseinillä erotettu eläinsuoja tuotantoeläimiä varten ja niille omat vesi ja viemäriputket.

Samaan yhteyteen puuvarasto josta helppo hakea talvella puita.

Hirsienväliin sammalta tai kutterinlastua,katto voisi olla peltiä mikä takaa aina hyvän vedenpitävyyden,yläpohja eristetty kutterinlastuilla.

Minusta tämä olisi paras ja luonnonläheisin rakennus mitä olla voi kuten oli ennen vanhaan ennen teollista aikaa ,ennen 1800-lukua,eikä tule kalliiksi. Laskin jos itse tekee pyöröhirrestä ja koneilla talon ,voi päästä kustannuksissa jopa alle 20 000e.

Muutahan ei asuakseen kunnolla edes tarvitse,noh,nykyisin ehkä aurinkopaneelivalot,akut,TV,kännykkä ja ehkä joku kulkuneuvovarasto vielä talon toiseen päätyyn,mutta siinä se.

Saisiko tuollaiselle hirsitalolle luvan? Ja onko täällä muita aiheesta kiinnostuneita? Jos löytyy ,kirjoittakaa omia ideoitanne tuosta aiheesta,luonnonläheinen asuminen tänne.

3

384

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas kyselyikäsellä välähtänyt, tuollaiselle ei saa lupia edes täältä Suomi24:ltä !

      • Anonyymi

        mene katsomaan telkkaria.,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe