Alkeellinen hirsitalo

Anonyymi-ap

Mua on alkanut kiehtomaan vanhan ajan hirsi savupirtit ,joissa maalattiat ja siinä nuotiolle paikka sekä ruuanvalmistukselle,seinässä räppänöitä savujen poistoon,sekä ulkovalon tuontiin. Kaivo sisällä josta käsipumpulla vettä ylös ja putkia pitkin muuallekin taloon ja viemäröinti ulos likakaivoon.Savu saunaosasto jossa saunoa ja peseytyä ,pata pyykinpesua varten, ja kylpytynnyri missä kylpeä lämpimässä vedessä talvikylmällä.
KompostoriWC sisälle.
Viileä maakuoppa/ kellari ruokakomero jossa säilyttää ruokia,pääsy sinne talon sisällä.

Sitten toiseen päätyyn taloa,katoksella ja väliseinillä erotettu eläinsuoja tuotantoeläimiä varten ja niille omat vesi ja viemäriputket.

Samaan yhteyteen puuvarasto josta helppo hakea talvella puita.

Hirsienväliin sammalta tai kutterinlastua,katto voisi olla peltiä mikä takaa aina hyvän vedenpitävyyden,yläpohja eristetty kutterinlastuilla.

Minusta tämä olisi paras ja luonnonläheisin rakennus mitä olla voi kuten oli ennen vanhaan ennen teollista aikaa ,ennen 1800-lukua,eikä tule kalliiksi. Laskin jos itse tekee pyöröhirrestä ja koneilla talon ,voi päästä kustannuksissa jopa alle 20 000e.

Muutahan ei asuakseen kunnolla edes tarvitse,noh,nykyisin ehkä aurinkopaneelivalot,akut,TV,kännykkä ja ehkä joku kulkuneuvovarasto vielä talon toiseen päätyyn,mutta siinä se.

Saisiko tuollaiselle hirsitalolle luvan? Ja onko täällä muita aiheesta kiinnostuneita? Jos löytyy ,kirjoittakaa omia ideoitanne tuosta aiheesta,luonnonläheinen asuminen tänne.

3

385

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas kyselyikäsellä välähtänyt, tuollaiselle ei saa lupia edes täältä Suomi24:ltä !

      • Anonyymi

        mene katsomaan telkkaria.,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe