Olen ensimmäisen vuoden opiskelija ja haluaisin vaihtaa lukiota. Tähän esteenä on vain kemia ja fysiikka (ne pakolliset kurssit) joita en päässyt läpi ja joudun käymään ne kakkosvuonna uudestaan. Luuletteko että saisin vaihtaa silti lukiota kakkosvuonna ja käydä ne kurssit uudestaan siellä lukiossa minne haluaisin siis vaihtaa? Jos muut numerot olisivat ihan hyviä kuitenkin mutta vain fyke 4 ja kävisin sen kakkosella voisinko silti mitenkään vaihtaa lukiota ja suorittaa ne uudestaan siellä toisessa lukiossa? Harmittaa ihan hirveästi koska haluaisin palavasti vaihtaa lukiota, mutta nämä kemian ja fysiikan neloset taitaa estää sen :( Syy miksi haluaisin vaihtaa lukiota on että tässä kyseisessä lukiossa missä olen, minulla ei ole ainuttakaan kaveria ja se on paljon kauempana kuin tämä lukio mihin haluaisin. Yksinäinen ja masentunut olo jokapäivä kun joudun nousemaan aamulla ja lähtemään tuohon lukioon :( ujoutta ja sosiaalista ahdistusta myös löytyy .
Lukion vaihdosta
Anonyymi-ap
2
206
Vastaukset
- Anonyymi
Ujous ja sosiaalinen ahdistus tuskin paranevat lukiota vaihtamalla. Olet vain uudelleen vielä vaikeammassa tilanteessa.
Jos olet halukas käymään koulua vaikeimman kautta, niin jotenkin sinun pitäisi rohjeta kysyä sieltä toivelukiostasi, ottaisivatko sinut sinne. Tai oikeastaan vanhempiesi pitäisi hoitaa asia. Mieluiten nyt heti, ettei tarvitse hautoa asiaa vielä kesän yli syksyyn asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017533
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025486- 835017
- 1364394
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113140- 492793
- 522759
- 612377
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102334Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561936