Iskelmämusiikki radiossa

Anonyymi-ap

Mikä on teidän mielestänne syy, ettei iskelmää kuule nykyään juuri lainkaan radiossa? Pari vuosikymmentä sitten tilanne oli aivan erilainen. Kuuntelen tässä Radio Suomea, eikä voi kuin ihmetellä tuota musiikkilinjaa?! Poppia, rockia, nuorisomusiikkia. Tuntuu, että iskelmää pitäisi jotenkin "hävetä" nykyään. Iskelmäradio (asema) on varsinainen vitsi.
Jos on aloitteleva iskelmälaulaja, ja halukas keikkailemaan, voin kuvitella, että on tosi vaikea päästä esiin nykyään.
90-luvulla oli televisiossa useitakin ohjelmia, joissa esiintyi iskelmälaulajia, radiossa soi iskelmä, muutos on valtava nykyiseen. Ottakaa kantaa!
-Iskelmän suuri ystävä

15

810

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      oonpa törmännyt aika ussein iskelmää vähätteleviin kommentteihin. Moni vähätellyt tuota genreä, jopa ihan ammattimuusikot. Eräs taisi sannoo että iskelmä on surkea genre. en lähtisi genren perusteella sannoon ikipäivänä että joku musa on genren takia huono. ISkelmän kokee osa nykyään että se on vanhojen ihmisten musaa. Vähän erikoisia näkökantoja tommoset= joutaa romukoppaan tommonen ajattelutapa joka stereotyyppinen ajattelutapa.

    • Anonyymi

      Radiosta ja muualtakin tulee nykytuubaa, muu on muka "kuollutta".

      Huomenna se nykytuuba on sitten kuollut, ehkä jopa palataan vanhaan.

      Kuolleina syntyneitähän muodit aina melkein jo ovat.

    • Anonyymi

      Rock on myös kuollut, ei sitä soiteta.

      Sinänsä ihan sama, ei musiikkia radiosta tule kuunneltua muutenkaan.

      • Anonyymi

        Ai ei rockia soiteta radiossa?! No juuri sitä soitetaan, Radio Suomea myöten.


    • Anonyymi

      Jos paat järviradion tai vaikkapa radio pookin auki niin pitäs kuulua iskelmää, mutta muilta kanavilta on jääny sivummas. Joillaki on outo stereotyyppinen käsitys iskelmämusan faneista ja iskelmä musan tekijöistä että ovat jotenkin vanhoillisen konservatiiveja. Ei pidä kaikkien kohdalla lähellekään totta. Stereotypiat ne on syynä ja se että osa ihmisistä on nykyään enemmän ahdasmielisempiä kuin ennen kun koska iskelmämusa on mennyt joillakin niin paljon hampaisiin ettei sitä soiteta, mut onneksi senthään järviradio ja radio pooki soitattaa sitä iskelmää.

    • Anonyymi

      Se nuorempi väki, joka iskelmästä on kiinnostunut, on marginaalista, samoin koko kulttuuri. Mutta ei tarkoita sitä, etteikö voisi taas tulevaisuudessa olla jotain muuta.

      Muistatteko, kun iskelmämusiikin piti olla ohi 80-luvulla, jäljellä oli vain rock ja pop?

      Sitten tuli Agents. Ja vähän myöhemmin (kauhea) 90-luku.

      • Anonyymi

        Miksi kauhea 90-luku? Tarkoitatko niitä konesoundeja?!


    • Anonyymi

      Olen lopettanut ylen kuuntelun jo vuosia sitten, lasku tulee silti.

    • Iskelmää kyllä soitetaan radiossa. Sun pitää kuunnella sitten vaikka radiokanava Aito iskelmää, jos haluat kuulla enemmän iskelmämusiikkia. Radio Suomessakin soitetaan iskelmää tai ainakin ennen soitettiin, kun kuuntelin enemmän radiota ja nimenomaan Radio Suomea. Tosin riippuu myös siitä minkä tyylistä iskelmää haluaa kuulla. Haluaako vaikka vanhoja 1940-60 -luvun iskelmiä ja tangoja tai lähempänä nykyaikaa ja nykyaikana tehtyä.

      Rockia kuulee parhaiten, jos kuuntelee jotain ulkomaalaista rockia soittavaa radioakanavaa (netistä) tai pistää omia suosikkejaan pyörimään vaikka Youtubesta. Tai jos omistaa tai lainaa kirjastosta lp-tai cd -levyjä, niiltä. Suomen radiossa soitetaan rockiakin kyllä, etenkin Radio rock, mutta muuten rockmusiikki taitaa olla radiossa vähän sivuosassa esim poppiin, rappiin ja iskelmään verrattuna.

      • Anonyymi

        esim matti eskon seitkytluvun musa = voe mahtava jee jee!
        en tiennytkään siitä mitään kun "tapetilla" on vain piäosin ollu sen kasariluvun musalevyt enkä kiistä jonkun rekkamies -biisin suosiota että komppaan myös isoa yleisöä että on se kova biisi, mut seitkytluku oli minusta Matti eskon huikeinta aikaa. Yhdellä levyllä nerokkaasti iskelmä ja progemusa kulukee käsi käjessä sammaan aikhaan = huikea oivallus!

        Ja sitten oli elämys kuunnella läpi kari tapion tuotanto joka koostuu country-iskemälstä kun kari on ollu aina vannoutunut countrymusan fani.

        Ja mainittakoon myös 1990&2000 ja 2010 luvun iskelmänimistä semmoset kuin Anne mattila, mikko mäkeläinen ja yölintu. Kasarina toimi agents&sorsakoski joka loi oman tyylinsä eli rokkaavalla tavalla esitettyä rautalanka-iskelmää + tietty boheemi meno jota alleviivasi laulaja sorsakosken esiintymistapa. Kappale tyhjää agents&sorsakosken tuotannon huikein taidonnäyte.


    • Anonyymi

      Ylen voisi lopettaa.

    • Anonyymi

      Iskelmä on paskaa!

      • Anonyymi

        Niin onkin. Ainakin se Radio Iskelmä, joka valitettavasti aina työmaaruokalassa soi, suoltaa pelkkää paskaa. Pääosin konerytmistä, pilalle autotunetettua hengetöntä taustapaskaa.
        No, olen muutenkin enemmän proge-miehiä.


    • Anonyymi

      Suosittelen Paikka auringossa -ohjelmaa ma - pe. Siellä on ihana Maija Salminen ja co.
      Viikonloppuna Sekahaku ja Tarja Närhin Iskelmä radio. On totta, että Radio Suomen musiikkilinja on aivan omituinen.
      Suuri pettymys. Nuoret ei sitä asemaa kuuntele vaikka kuinka siellä soisi nuorisomusiikki.

    • Anonyymi

      Toimittajat soittaa omia mieltymyksiään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      85
      1293
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      78
      807
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      592
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      517
    Aihe