Herrakansaa

Anonyymi-ap

Tuleeko Suomesta joidenkin rikkaiden Arabimaiden kaltainen maa, jossa asuu herrakansa.
Teetämme työt siirtotyöläisillä, joille ei anneta mitään arvoa.

6

447

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on asunut herrakansaa ennen kuin edes itsenäistyimme ja sitten sen jälkeenkin. Oli sääty-yhteiskunta. Oli kartanon omistajat sun muut rikkaat. Torpparit tekivät päiväkaupalla töitä kartanolle ja sitten pienenä aikana raatoivat omia viljelyksiään ja karjanhoitojaan. Ja oli tätä liikkuvaa työväkeä. - Joskus sitten torpparilaitos lopetettiin, jne.....Nykyaikaan......NYT ON EDELLEEN ELIITTI, jossa pieni osa väestöä omistaa suurimman osan varallisuudesta, ja vallasta. Esim. ensimmäisenä koronavuotena muilla oli taloudellista katatrofia, mutta eliitin tulot kaksinkertaistuivat. On köyhät. - Tosin uutta on ulkomaisen työvoiman väärinkäyttö.

      MUTTA ON TEKOÄLY TULOSSA TYÖMARKINOILLE. Vie työpaikkoja koulutetuiltakin. Olisi taas työvoimaa.

      • Anonyymi

        tarkennus: eliitti omista per/ihminen tilastollisesti eniten.


      • Anonyymi

        Ainakin Riihimäellä on vallassa ollut vuosikymmeniä poliittinen eliitti nimeltä demarit. Vaikka valtuustossa ei enää olekaan demarienemmistö, niin virkamieskunta on vahvasti demarisoitunut ja päätöksenteko sen mukaista.
        Suomessa on eletty myös vuosikymmeniä sosiaalidemokraattisessa itsepalveluyhteiskunnassa, jossa ei saa olla palvelijoita. Nyt palvelijat tulevat muualta, koska demaritkin niin haluavat.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­­­N­­y­­­m­­­f­o­­­m­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17836630Q

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Demarit eivät ole rikkaissa Arabimaissa asuvien herrakansojen kaltainen. Aloittaja kysyy voitaisiinko muuttua rikkaiksi herroiksi ja teettää työt matuilla.

    • Anonyymi

      Suomi pysyy köyhänä mutta arabit kohta enemmistönä suomessa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      249
      3616
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      178
      1761
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1502
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      122
      1177
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      132
      990
    6. 70
      970
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      383
      847
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      714
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      711
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      676
    Aihe