tinycorelinux - saako tuohon mitenkään suomalaista näppäimistöä toimimaan ?

Anonyymi-ap

Jakelu:
http://tinycorelinux.net

Ladattu versio:
http://tinycorelinux.net/downloads.html
ja sieltä: "CorePlus (248 MB)" eli:
http://tinycorelinux.net/14.x/x86/release/CorePlus-current.iso

Ainoa saatavilla oleva tarkistussumma on MD5 (vanhentuneisuudestaan ja heikkouksistaan huolimatta), ja se on:
6c28310683aa9c6bc862ff4364139d7e CorePlus-14.0.iso

Ladattu jakelun omalla lataustoiminnolla lisäpaketti, jonka pitäisi mahdollistaa muukin kuin jenkkinäppäimistö, mutta kun ei toimi.

komentoriviltä voi antaa ensin komennon sudo su, jolla saa pääkäyttäjän (root) komentorivin.

mutta kun tämän jälkeen yrittää ladata kernel -toiminnolla suomalaista näppäimistöasettelua, niin komento ei vaikuta mitään (jenkkinäppis pysyy voimassa).

pienempää versiota TinyCore (23 MB) ei kannata ladata, koska se ei tue mahdollisuutta muihin kuin jenkkinäppiksiin.

Mutta isomman "CorePlus (248 MB)" PITÄISI tukea näppisasettelun vaihtoa, mutta kun ei toimi.

saako tuohon tinycorelinuxiin mitenkään suomalaista näppäimistöä toimimaan ?

12

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viimeksi kun sellaista kokeilein sai! Laite oli netissä!
      Asennus imagessa, en tiedä onko tukea. Netissä on.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      tinycore on hyvin hankala jakelu, vähän kuin 1980 luvun Suse.
      Joka paketti pitää itse asentaa ja tietää mitä ne on ja mitä muuta ne tarvii.

    • Anonyymi

      Luultavasti ei toimi samoin, kuin kaikissa muissa jakeluissa. Jokainen softa on tiny-core:ssa karsinoitu omaan ajoympäristöönsä(mount) ja huomasin tämän olevan aika tehokas este asetusten propagoimiselle eri sovellusten välillä: Asetuksia kun ei lueta kuin ohjelman käynnistyessä. Pitää siis saada ensin ladattua oikea kb ja sitten vasta käynnistää sitä käyttävät järjestelmät.
      Hyvä puoli on se, että asetukset on toteutettu tekstitiedostoina, joita on melko helppo muokata - vaan mitään GUI-editoria ei välttämättä sitten ole tähän tarjolla..
      TinyCore:n käynnistysaika taitaa olla - ainakin hd:lle asennettuna - melko lailla parasta mitä on tarjolla eli joku nettipääte käynnistyy todella vikkelästi. Valmiit paketista asennettavat softat yleensä toimii, jos joutuisi itse kääntämään tähän ympäristöön, niin voisi jäädä homma tekemättä..

      • Anonyymi

        Niin, jäi sanomatta, että mikä siinä voi mennä pieleen, niin pitää asentaa hd:lle. Tämän jälkeen ohjelmat voi mountata käynnistyessään esim. /etc/xxx-tiedoston päälle asennuspaketista oman versionsa joten pitää olla tarkkana mitä ylipäänsä on muokkaamassa - asetukset ei välttämättä tallennu sinne mihin luulisi ja pitää tietää mitä muokata! Voit siis joutua purkamaan asennuspaketin, muokkaamaan sieltä ja paketoimaan uudestaan.


    • Anonyymi

      Muistelen taistelleeni saman ongelman kanssa aikoinaan.
      Jotkut jakelut eivät edes tunne suomalaista näppäimistöä, eli valintavaihtoehto on ruotsi, näppäimistö on sama.

      • Anonyymi

        Joo, edellä oli maininta tuosta vanhasta SuSE. sta, joka ei sen aikaisen Slackwaren tyyliin tuntenut kuin skandinaavisen näppäimistövaihtoehdon.
        Olisiko mahdollista että joku tarjoaa mykyäänkin alustaa samalta pohjalta, joka ei tunnista erikseen maatunnuksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, edellä oli maininta tuosta vanhasta SuSE. sta, joka ei sen aikaisen Slackwaren tyyliin tuntenut kuin skandinaavisen näppäimistövaihtoehdon.
        Olisiko mahdollista että joku tarjoaa mykyäänkin alustaa samalta pohjalta, joka ei tunnista erikseen maatunnuksia.

        -80-luvun käyttiksistä ei enää kannata puhua.
        Susea ei tainnut olla vielä silloin.
        'Windowsit olivat roskistavaraa kopska niihin ei ollut justkaan mitään ohjelmia, ei edes Dos ohjelmat toimineet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        -80-luvun käyttiksistä ei enää kannata puhua.
        Susea ei tainnut olla vielä silloin.
        'Windowsit olivat roskistavaraa kopska niihin ei ollut justkaan mitään ohjelmia, ei edes Dos ohjelmat toimineet.

        Ei kannata yleistää omaa osaamattomuuttaan, kun tiedät olevasi vajakki, ei ole mitään syytä lähteä sitä koko kansalle julistamaan, pitäisit suusi kiinni niin kukaan ei huomaa tyhmyyttäsi.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa käyttäystävälliseltä käyttikseltä.

    • Anonyymi

      Tottakai saa suominäppiksen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2073
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1543
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      94
      1408
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1181
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1111
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      932
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      895
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe