tinycorelinux - saako tuohon mitenkään suomalaista näppäimistöä toimimaan ?

Anonyymi-ap

Jakelu:
http://tinycorelinux.net

Ladattu versio:
http://tinycorelinux.net/downloads.html
ja sieltä: "CorePlus (248 MB)" eli:
http://tinycorelinux.net/14.x/x86/release/CorePlus-current.iso

Ainoa saatavilla oleva tarkistussumma on MD5 (vanhentuneisuudestaan ja heikkouksistaan huolimatta), ja se on:
6c28310683aa9c6bc862ff4364139d7e CorePlus-14.0.iso

Ladattu jakelun omalla lataustoiminnolla lisäpaketti, jonka pitäisi mahdollistaa muukin kuin jenkkinäppäimistö, mutta kun ei toimi.

komentoriviltä voi antaa ensin komennon sudo su, jolla saa pääkäyttäjän (root) komentorivin.

mutta kun tämän jälkeen yrittää ladata kernel -toiminnolla suomalaista näppäimistöasettelua, niin komento ei vaikuta mitään (jenkkinäppis pysyy voimassa).

pienempää versiota TinyCore (23 MB) ei kannata ladata, koska se ei tue mahdollisuutta muihin kuin jenkkinäppiksiin.

Mutta isomman "CorePlus (248 MB)" PITÄISI tukea näppisasettelun vaihtoa, mutta kun ei toimi.

saako tuohon tinycorelinuxiin mitenkään suomalaista näppäimistöä toimimaan ?

12

448

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viimeksi kun sellaista kokeilein sai! Laite oli netissä!
      Asennus imagessa, en tiedä onko tukea. Netissä on.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      tinycore on hyvin hankala jakelu, vähän kuin 1980 luvun Suse.
      Joka paketti pitää itse asentaa ja tietää mitä ne on ja mitä muuta ne tarvii.

    • Anonyymi

      Luultavasti ei toimi samoin, kuin kaikissa muissa jakeluissa. Jokainen softa on tiny-core:ssa karsinoitu omaan ajoympäristöönsä(mount) ja huomasin tämän olevan aika tehokas este asetusten propagoimiselle eri sovellusten välillä: Asetuksia kun ei lueta kuin ohjelman käynnistyessä. Pitää siis saada ensin ladattua oikea kb ja sitten vasta käynnistää sitä käyttävät järjestelmät.
      Hyvä puoli on se, että asetukset on toteutettu tekstitiedostoina, joita on melko helppo muokata - vaan mitään GUI-editoria ei välttämättä sitten ole tähän tarjolla..
      TinyCore:n käynnistysaika taitaa olla - ainakin hd:lle asennettuna - melko lailla parasta mitä on tarjolla eli joku nettipääte käynnistyy todella vikkelästi. Valmiit paketista asennettavat softat yleensä toimii, jos joutuisi itse kääntämään tähän ympäristöön, niin voisi jäädä homma tekemättä..

      • Anonyymi

        Niin, jäi sanomatta, että mikä siinä voi mennä pieleen, niin pitää asentaa hd:lle. Tämän jälkeen ohjelmat voi mountata käynnistyessään esim. /etc/xxx-tiedoston päälle asennuspaketista oman versionsa joten pitää olla tarkkana mitä ylipäänsä on muokkaamassa - asetukset ei välttämättä tallennu sinne mihin luulisi ja pitää tietää mitä muokata! Voit siis joutua purkamaan asennuspaketin, muokkaamaan sieltä ja paketoimaan uudestaan.


    • Anonyymi

      Muistelen taistelleeni saman ongelman kanssa aikoinaan.
      Jotkut jakelut eivät edes tunne suomalaista näppäimistöä, eli valintavaihtoehto on ruotsi, näppäimistö on sama.

      • Anonyymi

        Joo, edellä oli maininta tuosta vanhasta SuSE. sta, joka ei sen aikaisen Slackwaren tyyliin tuntenut kuin skandinaavisen näppäimistövaihtoehdon.
        Olisiko mahdollista että joku tarjoaa mykyäänkin alustaa samalta pohjalta, joka ei tunnista erikseen maatunnuksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, edellä oli maininta tuosta vanhasta SuSE. sta, joka ei sen aikaisen Slackwaren tyyliin tuntenut kuin skandinaavisen näppäimistövaihtoehdon.
        Olisiko mahdollista että joku tarjoaa mykyäänkin alustaa samalta pohjalta, joka ei tunnista erikseen maatunnuksia.

        -80-luvun käyttiksistä ei enää kannata puhua.
        Susea ei tainnut olla vielä silloin.
        'Windowsit olivat roskistavaraa kopska niihin ei ollut justkaan mitään ohjelmia, ei edes Dos ohjelmat toimineet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        -80-luvun käyttiksistä ei enää kannata puhua.
        Susea ei tainnut olla vielä silloin.
        'Windowsit olivat roskistavaraa kopska niihin ei ollut justkaan mitään ohjelmia, ei edes Dos ohjelmat toimineet.

        Ei kannata yleistää omaa osaamattomuuttaan, kun tiedät olevasi vajakki, ei ole mitään syytä lähteä sitä koko kansalle julistamaan, pitäisit suusi kiinni niin kukaan ei huomaa tyhmyyttäsi.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa käyttäystävälliseltä käyttikseltä.

    • Anonyymi

      Tottakai saa suominäppiksen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      53
      1010
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      852
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      52
      753
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      644
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      50
      638
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      545
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      46
      537
    17. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      528
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      119
      526
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    Aihe