Edellisen hallituksen..

Anonyymi-ap

Tässä todisteet edellisen hallituksen menestyksestä.

työllisyyslukemat ovat kehittyneet hyvin, vaikka talousympäristö on heikentynyt.

Työllisiä 15–74-vuotiaita oli vuoden 2023 maaliskuussa 37 000 enemmän kuin vuosi sitten, kertoo Tilastokeskus. Maaliskuussa 2023 työllisiä oli 2 610 000 ja työttömiä 193 000.

Työllisiä miehiä oli maaliskuussa 14 000 enemmän ja naisia 24 000 enemmän kuin vuosi sitten.

Tilastokeskuksen mukaan 20–64-vuotiaiden työllisyysaste eli työllisten osuus 20–64-vuotiaista oli maaliskuussa 77,7 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli tässä ikäryhmässä 77,0 prosenttia.

Miesten työllisyysaste 20–64-vuotiaiden ikäryhmässä nousi edellisen vuoden maaliskuusta 0,8 prosenttiyksikköä 77,4 prosenttiin. Naisten työllisyysaste nousi 0,6 prosenttiyksikköä 78,1 prosenttiin.

Työllisyysaste 20–69-vuotiaiden ikäryhmässä oli 72,1 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 71,2 prosenttia.

Taantuman merkit eivät näy kehityksessä
15–74-vuotiaita työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan vuoden 2023 maaliskuussa 193 000. Työttömiä miehiä oli 115 000 ja naisia 78 000.

Työvoiman ulkopuolella olevia 15–74-vuotiaita oli vuoden 2023 maaliskuussa 1 320 000, mikä oli 35 000 vähemmän kuin vuosi sitten.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist toteaa työllisyyskehityksen yllättäneen positiivisesti. Hän arvionsa mukaan työmarkkinat tuntuvat ohittaneen viime vuoden jälkipuoliskon taantumajakson olankohautuksella.

”Työllisyys porskuttaa eteenpäin ennätyskorkealla tasolla, ja työttömyys on alkuvuodesta ollut jopa laskussa, mikä on yllättävää”, Appelqvist toteaa tuoreessa kommentissaan.

Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki on samoilla linjoilla. Vaikka talousympäristö on heikentynyt, työllisyyslukemat ovat kehittyneet hyvin.

Kuoppamäen mukaan työllisyysasteen vakaus kertoo työmarkkinoiden kestävyydestä. Myös työttömyysasteen pieni lasku ja lomautusten matala taso kertovat työmarkkinoiden vahvuudesta.

”Osaavan työvoiman pula monilla aloilla todennäköisesti jarruttaa työmarkkinoiden heikkenemistä, vaikka taantuman merkit vahvistuisivatkin”, Kuoppamäki arvioi.

Miesten ja naisten työttömyysasteessa selkeä ero
Keskeinen havainto maaliskuun työllisyysluvuissa on Appelqvistin mukaan se, että ero miesten ja naisten työttömyysasteessa on kasvanut varsin suureksi.

Maaliskuussa miesten työttömyysaste nousi jo 8,0 prosenttiin, kun naisilla työttömyysaste laski 5,7 prosenttiin.

Miesten työttömyysaste on yleensäkin korkeampi, mutta näin suuri ero on Appelqvistin mukaan hyvin poikkeuksellinen.

”Miesvaltaiset alat tuppaavat olemaan suhdanneherkempiä, mutta jatkossa tilanne tulee todennäköisesti tasoittumaan, kun kotimaisen ostovoiman supistuminen uhkaa tuoda vastatuulta myös palveluihin. Ellei sitten käy niin, että ekonomistiennusteet osoittautuvat jälleen liian pessimistisiksi”, sanoo Appelqvist.

Ensineljänneksellä hyvää kehitystä
Vuoden 2023 ensimmäisellä vuosineljänneksellä työllisiä oli keskimäärin 2 586 000, mikä oli 26 000 enemmän kuin vuoden 2022 vastaavana ajankohtana.

Työllisiä naisia oli Tilastokeskuksen mukaan 16 000 enemmän ja työllisiä miehiä 10 000 enemmän kuin vuoden 2022 ensimmäisellä vuosineljänneksellä.

Työttömiä oli vuoden 2023 ensimmäisellä vuosineljänneksellä keskimäärin 197 000, mikä oli 3 000 enemmän kuin vuoden 2022 tammi-maaliskuussa.

Vuoden 2023 ensimmäisen vuosineljänneksen työttömyysaste oli 7,1 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 7,0 prosenttia.

Työvoiman ulkopuolella oli vuoden 2023 tammi-maaliskuussa 1 342 000 henkilöä, mikä oli 25 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin.

1

317

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        102
        1687
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        43
        1220
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        23
        970
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        171
        816
      5. Olivia Oras kuollut

        Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
        Kotimaiset julkkisjuorut
        41
        777
      6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        770
      7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        201
        703
      8. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        699
      9. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        667
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        40
        616
      Aihe