Fortum maksujousto

Anonyymi-ap

Minulla oli tuo maksujoustopalvelu. Toimi niin, että lähettivät laskuja ihan ihmeellisillä summilla. Ilmoittivat minun ylittäneen jouston maksuvaran ja vaativat maksamaan tuon ylityksen. Koska en maksanut, irtisanoivat tuon joustosopimuksen. Sitten tulikin negatiivinen lasku tuon sopimuksen purkamisen jälkeen. Eli Fortum olikin minulle velkaa, soitin aspaan ja selvisi että minulla oli maksettuna ylimääräistä toista sataa euroa. Hyvittävät tulevissa laskuissa.
Surkea palvelu tuo joustopalvelu, älkää ottako!!!

9

6271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo koko putiikki on suuri vitsi. Laskut kyllä tulevat perille, jopa liian suurina, mutta asiakaspalvelusta ei tietoakaan.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­N­y­­­m­­­f­o­­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17839204i

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Mullakin on tuo ja haluan siitä eroon. Olin tyhmä kun otin sen, mutta silloin se tuntui hyvältä ajatukselta. En vaan tiedä, miten tuosta eroon pääseminen onnistuu. Ei mulla ole varaa maksaa joustoja takaisin ja pelkään, että ne katkaisee sähköt. Nytkin oli ehdotettu summa 240e vaikka en ole käyttänyt sellaista, mikä vie paljon sähköä En ikinä enää mitään maksujoustoja ota, kun tästä eroon pääsen. Yritin aiemmin, mutta ne sai puhuttua ympäri. Enää en suostu. Mulle on tullut viestejä, että ne perii jouston takaisin, ellen maksa eräpäivään mennessä.

    • Anonyymi

      Tuon kaltaisia ei kannata ottaa, sillä aina tulee virheitä.

      Kokemusta, annoin pienenen yhtiön korjauslainan mennä maksuun, kun se maksettiin 2 vuoden aikana valmiiksi. Siinä oli useita sotkuja ja loppujen lopuksi en tiedä menikö oikein. (on pankin , siis suuren isännöintifirman juttu, eikä yksityisen)

      Ostin 1993 tietokoneen , tulostimen ym. työpaikani kautta, kun ei ollut korkokuluja. hinta 18000 k. Sitä otettiin eri summa eri suuruisista tileistä ja lomatileistä ei lainkaan. Lähes kaikilla tuli virheitä.

      Taloyhtiössä myös viisi vuotta takaperin jäi vesimaksu pois, kun korotettiin. Tiesin sen, mutta en valittanut kun ajattelin että se korjataan minulta, mutta korjataanko kaikilta joilla ei ole. Nyt kesällä soitettiin ja lisättiin, mutta ei peritty 5 v maksamattomia, meitä oli ainakin kolme asuntoa, yhtiön 70 asunnosta.

    • Anonyymi

      Mulla taas kävi sellane källi että maksujousto oli noin 7kk, maksoin laskuja sen 180€/kk vaikka sähkön kulutus oli parhaimillaan sen 80€/kk. Soittelin sopimuksen perumisesta heille 2 kertaa ja sanoivat kummallakin kerralla että netistä saa irtisanottua, noh netistä katoin ja sieltä sanottiin että soita asiakaspalveluun. okei???? nyt sitten käytin joustoni n.360€. Aattelin että kattavat sähkölaskun ainakin neljäksi kuukaudeksi joten jätin maksamatta. Parin kuun päästä tulee viesti että jousto on -26€ ja täytyy maksaa ettei maksujoustoa oteta pois. En sitten maksanut koska kyseistä joustoa en tarvitse. Nyt sitten tänään laskuttavat jokaiselta 7kk sähkölaskut mulle jolla mulla oli se jousto, huom jätin kaksi laskua maksamatta eli kahdelta kuulta eli miksi vitussa saan laskun 7 kuukaudelta, oikeasti ihmiset pysykää kaukana tästä kurasta. Asiakaspalveluun kun soittaa niin sanovat vaan ympäripyöreesti "näin se nyt vaan on". Tulee vaa mieleen että mistä tästä on nyt maksanut 5 kuukautta sen 180-200€ per kuukausi.

    • Anonyymi

      Tekis mieli polttaa toi koko fortumin maksujousto palvelu paska, otin ton systeemin käyttöön viimevuonna ja pelkkää ripulipaskaa on koitunut tosta vitun maksujoustosta. En vittu jaksa. En myöskään ymmärrä tosta asiasta että mistä vitusta mä maksan kun summat on ihan saatanallisia, mitä vittua mä teen tolla maksujoustolla(?)

      • Anonyymi

        Soitin sinne kerran itkien asiasta koska mä en ymmärtäny noita lasku asioita, en muista mitä se vanha kääkkä mulle selitti enään. Sano vaan ettei mun kannata purkaa sitä koska sitten tulee iso lasku perästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soitin sinne kerran itkien asiasta koska mä en ymmärtäny noita lasku asioita, en muista mitä se vanha kääkkä mulle selitti enään. Sano vaan ettei mun kannata purkaa sitä koska sitten tulee iso lasku perästä.

        Joo, niin mullekin sanottiin. En sitte uskaltanut perua tuota 😒


    • Anonyymi

      Nyt on fortumilla muutettu osalla asiakkaista sähkölaskun laskutusväliä!
      Jos on esim. maksanut laskun alkukuusta niin toinen lasku on 30.8.

      en mistään löytänyt tietoa miksi tuli 2 laskua saman kuun aikana vaikka sopimuksessani on 12 laskua vuodessa ja tähän saakka on tullut 1 lasku/kk.

      Soitin asiakaspalveluun tästä ja ihmettelin miksi ei ole tiedotettu laskutusvälin muutoksesta. Luulin että se johtuu syyskuun arvonlisäveron muutoksesta mutta ei kuulemma liity mitenkään siihen.

      Puhelun jälkeen tuli vielä kysely että kuinka hyvin arvioisit äskeisen puhelun perusteella asian hoituneen. Ei huvittanut vastata siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2278
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2003
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1485
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1414
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1361
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      876
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      863
    Aihe