Fortum maksujousto

Anonyymi-ap

Minulla oli tuo maksujoustopalvelu. Toimi niin, että lähettivät laskuja ihan ihmeellisillä summilla. Ilmoittivat minun ylittäneen jouston maksuvaran ja vaativat maksamaan tuon ylityksen. Koska en maksanut, irtisanoivat tuon joustosopimuksen. Sitten tulikin negatiivinen lasku tuon sopimuksen purkamisen jälkeen. Eli Fortum olikin minulle velkaa, soitin aspaan ja selvisi että minulla oli maksettuna ylimääräistä toista sataa euroa. Hyvittävät tulevissa laskuissa.
Surkea palvelu tuo joustopalvelu, älkää ottako!!!

10

9913

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo koko putiikki on suuri vitsi. Laskut kyllä tulevat perille, jopa liian suurina, mutta asiakaspalvelusta ei tietoakaan.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­N­y­­­m­­­f­o­­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17839204i

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Mullakin on tuo ja haluan siitä eroon. Olin tyhmä kun otin sen, mutta silloin se tuntui hyvältä ajatukselta. En vaan tiedä, miten tuosta eroon pääseminen onnistuu. Ei mulla ole varaa maksaa joustoja takaisin ja pelkään, että ne katkaisee sähköt. Nytkin oli ehdotettu summa 240e vaikka en ole käyttänyt sellaista, mikä vie paljon sähköä En ikinä enää mitään maksujoustoja ota, kun tästä eroon pääsen. Yritin aiemmin, mutta ne sai puhuttua ympäri. Enää en suostu. Mulle on tullut viestejä, että ne perii jouston takaisin, ellen maksa eräpäivään mennessä.

    • Anonyymi

      Tuon kaltaisia ei kannata ottaa, sillä aina tulee virheitä.

      Kokemusta, annoin pienenen yhtiön korjauslainan mennä maksuun, kun se maksettiin 2 vuoden aikana valmiiksi. Siinä oli useita sotkuja ja loppujen lopuksi en tiedä menikö oikein. (on pankin , siis suuren isännöintifirman juttu, eikä yksityisen)

      Ostin 1993 tietokoneen , tulostimen ym. työpaikani kautta, kun ei ollut korkokuluja. hinta 18000 k. Sitä otettiin eri summa eri suuruisista tileistä ja lomatileistä ei lainkaan. Lähes kaikilla tuli virheitä.

      Taloyhtiössä myös viisi vuotta takaperin jäi vesimaksu pois, kun korotettiin. Tiesin sen, mutta en valittanut kun ajattelin että se korjataan minulta, mutta korjataanko kaikilta joilla ei ole. Nyt kesällä soitettiin ja lisättiin, mutta ei peritty 5 v maksamattomia, meitä oli ainakin kolme asuntoa, yhtiön 70 asunnosta.

    • Anonyymi

      Mulla taas kävi sellane källi että maksujousto oli noin 7kk, maksoin laskuja sen 180€/kk vaikka sähkön kulutus oli parhaimillaan sen 80€/kk. Soittelin sopimuksen perumisesta heille 2 kertaa ja sanoivat kummallakin kerralla että netistä saa irtisanottua, noh netistä katoin ja sieltä sanottiin että soita asiakaspalveluun. okei???? nyt sitten käytin joustoni n.360€. Aattelin että kattavat sähkölaskun ainakin neljäksi kuukaudeksi joten jätin maksamatta. Parin kuun päästä tulee viesti että jousto on -26€ ja täytyy maksaa ettei maksujoustoa oteta pois. En sitten maksanut koska kyseistä joustoa en tarvitse. Nyt sitten tänään laskuttavat jokaiselta 7kk sähkölaskut mulle jolla mulla oli se jousto, huom jätin kaksi laskua maksamatta eli kahdelta kuulta eli miksi vitussa saan laskun 7 kuukaudelta, oikeasti ihmiset pysykää kaukana tästä kurasta. Asiakaspalveluun kun soittaa niin sanovat vaan ympäripyöreesti "näin se nyt vaan on". Tulee vaa mieleen että mistä tästä on nyt maksanut 5 kuukautta sen 180-200€ per kuukausi.

    • Anonyymi

      Tekis mieli polttaa toi koko fortumin maksujousto palvelu paska, otin ton systeemin käyttöön viimevuonna ja pelkkää ripulipaskaa on koitunut tosta vitun maksujoustosta. En vittu jaksa. En myöskään ymmärrä tosta asiasta että mistä vitusta mä maksan kun summat on ihan saatanallisia, mitä vittua mä teen tolla maksujoustolla(?)

      • Anonyymi

        Soitin sinne kerran itkien asiasta koska mä en ymmärtäny noita lasku asioita, en muista mitä se vanha kääkkä mulle selitti enään. Sano vaan ettei mun kannata purkaa sitä koska sitten tulee iso lasku perästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soitin sinne kerran itkien asiasta koska mä en ymmärtäny noita lasku asioita, en muista mitä se vanha kääkkä mulle selitti enään. Sano vaan ettei mun kannata purkaa sitä koska sitten tulee iso lasku perästä.

        Joo, niin mullekin sanottiin. En sitte uskaltanut perua tuota 😒


    • Anonyymi

      Nyt on fortumilla muutettu osalla asiakkaista sähkölaskun laskutusväliä!
      Jos on esim. maksanut laskun alkukuusta niin toinen lasku on 30.8.

      en mistään löytänyt tietoa miksi tuli 2 laskua saman kuun aikana vaikka sopimuksessani on 12 laskua vuodessa ja tähän saakka on tullut 1 lasku/kk.

      Soitin asiakaspalveluun tästä ja ihmettelin miksi ei ole tiedotettu laskutusvälin muutoksesta. Luulin että se johtuu syyskuun arvonlisäveron muutoksesta mutta ei kuulemma liity mitenkään siihen.

      Puhelun jälkeen tuli vielä kysely että kuinka hyvin arvioisit äskeisen puhelun perusteella asian hoituneen. Ei huvittanut vastata siihen.

    • Anonyymi

      Maksujousto toimii erittäin hyvin,hyvä palvelu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      100
      1119
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      50
      932
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      903
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      145
      877
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      677
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      669
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      627
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      594
    9. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      68
      574
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      568
    11. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      101
      568
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      540
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      534
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      509
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      483
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      473
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      469
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      466
    20. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      460
    Aihe