Mitä ruokia romaanit eivät syö edes nälkäisenä

Anonyymi-ap

cyrillitsa.ru, google translate
Itse asiassa mustalaisten ruokailutottumuksiin vaikuttivat suuresti niiden kansojen perinteet, joiden alueella he asuivat. Mustalaisilla oli kuitenkin myös omat ruokatabunsa. He eivät esimerkiksi syöneet riistaa.

Poikkeuksia kalalistalta
Oppikirjan "Sosiaalityön eettiset perusteet" tekijöiden M. N. Konyginan ja E. B. Gorlovan mukaan mustalaiset ovat erittäin häikäilemättömiä ruoassa ja syövät kaikkea, mitä käsille sattuu. Todellisuudessa tällä väitteellä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Ainakin aiemmin romanien keskuudessa oli melko paljon erilaisia ​​ruokakieltoja, jotka usein yllättivät venäläiset.

Joten J. Boudin, Rulskin sotasairaalan ylilääkäri, totesi teoksessaan "Opas lääketieteellisen maantieteen ja tilastojen ja endeemisten sairauksien tutkimukseen" (1864), että mustalaiset eivät syö tiettyjä kaloja: lahna, ahven, meri nahkiainen. On huomionarvoista, että Boudinin mukaan Lycopolis-heimon egyptiläiset eivät syöneet samaa kalaa. Mutta mistä syystä egyptiläiset ja mustalaiset kieltäytyivät mainitusta kalasta, Boudin ei tarkentanut.

Lihaa ja riistaa
Lisäksi "Mustalaiset" -esseiden kirjoittajan Efim Drutsin mukaan mustalaisilla on pitkään ollut kielto valmistaa hevosen- ja koiranlihaa. Tällaiset tabut eivät kuitenkaan olleet venäläisille liian yllättäviä: tosiasia on, että Russkiy Mir -kirjan kirjoittajan Anna Pavlovskajan mukaan Venäjällä oli myös kielto syödä hevosen lihaa, petoeläinten lihaa sekä kissoja. ja koirat. Joissakin osissa maata he eivät edes syöneet jänis- ja karhunlihaa. Joten Krasnojarskin palvelukansan valituksessa oli sellaisia ​​sanoja: "He kuolivat nälkään ja häpäisivät sielunsa - he söivät kaikki matelijat ja karhun lihaa."

Mutta venäläistä peliä, toisin kuin mustalaisia, kunnioitettiin. Viimeinen, kuten he kirjoittavat kirjassaan "Mustalaisten kieli on arvoituksia", S.V. Kutšepatov ja I. M. Andronikov, mustalaislaki kielsi luonnonvaraisten lintujen tappamisen. Syy on yksinkertainen - mustalaiset pitivät heitä sukulaisinaan. Ranskan mustalaisilla oli jopa tapana: lintu tuotiin kuolevan suuhun, jotta vainajan sielu siirtyisi siihen, ja sitten lintu vapautettiin luontoon. J. Boudinin mukaan mustalaiset myös pidättäytyivät syömästä sammakoita ja kilpikonnia.

Korruptoitunut ruoka
Erityinen kiellettyjen ruokien luokka on se, mitä mustalaiset kutsuvat "epäpuhtaiksi". Sellaista on mikä tahansa naisen hameen saastuttama ruoka. Tosiasia on, että kuten hän kirjoittaa kirjassaan "BAKHTALE-ZURALE! Mustalaiset, joita emme tunne" Dmitri Faleevia, naimisissa olevaa mustalaista, pidettiin "epäpuhtaana", varsinkin hänen alavartalonsa. Tämä "epäpuhtaus" ulottui naisten vaatekaapin esineisiin, erityisesti hameeseen. Ruoka, johon mustalainen vahingossa kosketti hamellaan, piti heittää pois astioiden mukana.

Kielteisen vaikutuksen "vähentämiseksi" tämän kansan edustajat pukeutuivat useisiin hameisiin ja niiden päälle suojaavan esiliinan. Jotkut mustalaiset Olga Izotovan ja muiden julkaisun "Kuka asuu Valko-Venäjällä" kirjoittajien mukaan uskollisuuden vuoksi jopa sitoivat kaksi esiliinaa kerralla: edessä ja takana. Dmitri Faleevin mukaan juuri naisvartalon alaosan "epäpuhtaudesta" johtuen kotlyarkit pitivät aina vesikannuja päässään, ja heillä oli myös kaksi pyyhettä: toinen yläosaa varten ja toinen pohja.

19

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä oli tämän aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Se että kiisseliä ei saa ennen rinsapotaattia. Mutramuussia pitää syyä ja minhusilliä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se että kiisseliä ei saa ennen rinsapotaattia. Mutramuussia pitää syyä ja minhusilliä.

        Ai että mitä herkkuja! Kyllä pitäisi perustaa kaaloravintola.


    • Anonyymi

      Mustalainen ei syö mustaamakkaraa eettisistä syistä. Etenkään puolukkahillolla. Se tuo mieleen likaiset ajatukset.

    • Anonyymi

      Mie oon eettinen syöjä. Mie en syö esim. mammutteja enkä dinosauuksia.

      • Anonyymi

        Syötkö jeenomakkaraa?


    • Anonyymi

      Kyllä ne syö mitä sattuvat saamaan käsiinsä.

    • Anonyymi

      kunnon jeeno elää vain peelosta

    • Anonyymi

      Mie syön vain intijalaista ruokaa. Mie totuttelen siihen sillä mie muutan Intijaan esi-isien maille rasismia pakoon.

      Mertsi-Raineri Mikkelistä vaan

    • Anonyymi

      Aloituksen kuvaus oli sekavasti kirjoitettu. Kaiken lisäksi sen, mitä sai selvää, oli sisällöltään sejavaa. Yhteenvetona Romanien syömiseen liittyy 2 päätabua
      A Käsitys naisen alavartalon saastaisuudesta joka yhdistää edelleen useita alikehittyneitä kulttuureja ja uskontoja ympäri maailmaa.
      B Tapa omia valikoivasti ja täysin epäloogisesti kulttuurillisia ruokatabuja ympäröivästä ei-romani-kulttuurista.

    • Anonyymi

      Tyypillinen romaniruoka on hameen sisällä muhinut pakastepitsa.

    • Anonyymi

      Möhömaha-Mertsi on tosi herkullisen näköinen, mutta sivistyneenä jeenona mie en syö ihmisiä.

      • Anonyymi

        Möhis veistää pekonia omasta rinsasta ja tarjoaa sitä gayman saarilla.


    • Anonyymi

      Ollessani noin 16-vuotias seurustelin jonkin aikaa erään mustalaisen kanssa. Suhde kaatui siihen että lähdin käymään peruskouluani loppuun toiselle paikkakunnalle eli minä olin meistä se isompi pahis kun olin pistänyt peruskoulun viimeisen vuoden leikiksi ja tehnyt kaikkea sitä mitä koulussa ei olisi pitänyt. :)
      Hän oli ns parempi mustalainen, oli pehmeä eikä tehnyt rötöksiä. Hänen nimensä oli Ari, joka ei edes ole tyypillinen mustalaisnimi ja hän näytti enemmänkin ulkomaalaiselta kuin mustalaiselta. Perhe oli kunnollinen, koko suku oli ystävällisiä ja hyvin käyttäytyviä. Kävin heillä usein, asuivat Vesalassa ja aina oli ihana vastaanotto. <3
      Heillä on hienoja sääntöjä, joita voisi ottaa hyvin kantaväestönkin käyttöön. Mieletäni tärkein näistä vanhempien kunnioittaminen. Nuoret kohtaavat vanhempia kunnioittavalla otteella, osa teitittelee.
      Keittiö on puhdas paikka ja pöydän reunalle istuminen olisi suurin synti. Mustalaiset ei asu mielellään päällekkäisissä asunnoissa ja muuta vastaavaa muistan näiltä ajoilta.
      Jos en olisi lähtenyt päättämään kouluani toiselle paikkakunnalle, niin ehkäpä minusta olisi tullut mustalaisrouva.
      Tätä se Ari lauloi minulle upealla äänellään kun ennen syksyä ja kouluun lähtöä. <3

      Suudelmin suljetut kirjeet
      https://youtu.be/3tWF4IkEoD0

      • Anonyymi

        Tässä vielä tuosta biisistä sanat. Oli kyllä siihen tilanteeseen niin sopivat. <3

        Nyt kun kesä mennyt on syksy saapuu
        meidätkin erottaen niin kirje kuitenkin sinun luoksesi löytää uskothan sen

        Ja kun kirjeeni sä saat muista silloin se viesti on rakkauden sen suljen suudelmin siinä on kesälämmin uskothan sen

        Nyt on syys mutta jälleen kun kukkiin puhkeaa maa niin silloin tapaamme jälleen taas haaveet todeksi saa

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Se viesti rakkauden
        Se viesti rakkauden


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä vielä tuosta biisistä sanat. Oli kyllä siihen tilanteeseen niin sopivat. <3

        Nyt kun kesä mennyt on syksy saapuu
        meidätkin erottaen niin kirje kuitenkin sinun luoksesi löytää uskothan sen

        Ja kun kirjeeni sä saat muista silloin se viesti on rakkauden sen suljen suudelmin siinä on kesälämmin uskothan sen

        Nyt on syys mutta jälleen kun kukkiin puhkeaa maa niin silloin tapaamme jälleen taas haaveet todeksi saa

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Se viesti rakkauden
        Se viesti rakkauden

        Mutta tarjosiko pojan perhe tyypillistä romani ruokaa? Eli varastettuja eineksiä.


    • Anonyymi

      Aloittaja käyttää romaneista sanoja joita käyttävät
      vain hänen kaltaisensa.

    • Anonyymi

      Mie ja miun sakit ei käyvvä Mäkkärissä koska Limperin sakit siellä ammuskelee. Met käyvvään vain PurkerGinkissä. Mäkkärin "hampurilaisia" miun sakit eivät suuhunsa laita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      53
      7655
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7334
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      168
      6841
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      47
      6698
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      20
      5693
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5690
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5455
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3146
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      836
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      57
      791
    Aihe