Mitä ruokia romaanit eivät syö edes nälkäisenä

Anonyymi-ap

cyrillitsa.ru, google translate
Itse asiassa mustalaisten ruokailutottumuksiin vaikuttivat suuresti niiden kansojen perinteet, joiden alueella he asuivat. Mustalaisilla oli kuitenkin myös omat ruokatabunsa. He eivät esimerkiksi syöneet riistaa.

Poikkeuksia kalalistalta
Oppikirjan "Sosiaalityön eettiset perusteet" tekijöiden M. N. Konyginan ja E. B. Gorlovan mukaan mustalaiset ovat erittäin häikäilemättömiä ruoassa ja syövät kaikkea, mitä käsille sattuu. Todellisuudessa tällä väitteellä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Ainakin aiemmin romanien keskuudessa oli melko paljon erilaisia ​​ruokakieltoja, jotka usein yllättivät venäläiset.

Joten J. Boudin, Rulskin sotasairaalan ylilääkäri, totesi teoksessaan "Opas lääketieteellisen maantieteen ja tilastojen ja endeemisten sairauksien tutkimukseen" (1864), että mustalaiset eivät syö tiettyjä kaloja: lahna, ahven, meri nahkiainen. On huomionarvoista, että Boudinin mukaan Lycopolis-heimon egyptiläiset eivät syöneet samaa kalaa. Mutta mistä syystä egyptiläiset ja mustalaiset kieltäytyivät mainitusta kalasta, Boudin ei tarkentanut.

Lihaa ja riistaa
Lisäksi "Mustalaiset" -esseiden kirjoittajan Efim Drutsin mukaan mustalaisilla on pitkään ollut kielto valmistaa hevosen- ja koiranlihaa. Tällaiset tabut eivät kuitenkaan olleet venäläisille liian yllättäviä: tosiasia on, että Russkiy Mir -kirjan kirjoittajan Anna Pavlovskajan mukaan Venäjällä oli myös kielto syödä hevosen lihaa, petoeläinten lihaa sekä kissoja. ja koirat. Joissakin osissa maata he eivät edes syöneet jänis- ja karhunlihaa. Joten Krasnojarskin palvelukansan valituksessa oli sellaisia ​​sanoja: "He kuolivat nälkään ja häpäisivät sielunsa - he söivät kaikki matelijat ja karhun lihaa."

Mutta venäläistä peliä, toisin kuin mustalaisia, kunnioitettiin. Viimeinen, kuten he kirjoittavat kirjassaan "Mustalaisten kieli on arvoituksia", S.V. Kutšepatov ja I. M. Andronikov, mustalaislaki kielsi luonnonvaraisten lintujen tappamisen. Syy on yksinkertainen - mustalaiset pitivät heitä sukulaisinaan. Ranskan mustalaisilla oli jopa tapana: lintu tuotiin kuolevan suuhun, jotta vainajan sielu siirtyisi siihen, ja sitten lintu vapautettiin luontoon. J. Boudinin mukaan mustalaiset myös pidättäytyivät syömästä sammakoita ja kilpikonnia.

Korruptoitunut ruoka
Erityinen kiellettyjen ruokien luokka on se, mitä mustalaiset kutsuvat "epäpuhtaiksi". Sellaista on mikä tahansa naisen hameen saastuttama ruoka. Tosiasia on, että kuten hän kirjoittaa kirjassaan "BAKHTALE-ZURALE! Mustalaiset, joita emme tunne" Dmitri Faleevia, naimisissa olevaa mustalaista, pidettiin "epäpuhtaana", varsinkin hänen alavartalonsa. Tämä "epäpuhtaus" ulottui naisten vaatekaapin esineisiin, erityisesti hameeseen. Ruoka, johon mustalainen vahingossa kosketti hamellaan, piti heittää pois astioiden mukana.

Kielteisen vaikutuksen "vähentämiseksi" tämän kansan edustajat pukeutuivat useisiin hameisiin ja niiden päälle suojaavan esiliinan. Jotkut mustalaiset Olga Izotovan ja muiden julkaisun "Kuka asuu Valko-Venäjällä" kirjoittajien mukaan uskollisuuden vuoksi jopa sitoivat kaksi esiliinaa kerralla: edessä ja takana. Dmitri Faleevin mukaan juuri naisvartalon alaosan "epäpuhtaudesta" johtuen kotlyarkit pitivät aina vesikannuja päässään, ja heillä oli myös kaksi pyyhettä: toinen yläosaa varten ja toinen pohja.

19

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä oli tämän aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Se että kiisseliä ei saa ennen rinsapotaattia. Mutramuussia pitää syyä ja minhusilliä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se että kiisseliä ei saa ennen rinsapotaattia. Mutramuussia pitää syyä ja minhusilliä.

        Ai että mitä herkkuja! Kyllä pitäisi perustaa kaaloravintola.


    • Anonyymi

      Mustalainen ei syö mustaamakkaraa eettisistä syistä. Etenkään puolukkahillolla. Se tuo mieleen likaiset ajatukset.

    • Anonyymi

      Mie oon eettinen syöjä. Mie en syö esim. mammutteja enkä dinosauuksia.

      • Anonyymi

        Syötkö jeenomakkaraa?


    • Anonyymi

      Kyllä ne syö mitä sattuvat saamaan käsiinsä.

    • Anonyymi

      kunnon jeeno elää vain peelosta

    • Anonyymi

      Mie syön vain intijalaista ruokaa. Mie totuttelen siihen sillä mie muutan Intijaan esi-isien maille rasismia pakoon.

      Mertsi-Raineri Mikkelistä vaan

    • Anonyymi

      Aloituksen kuvaus oli sekavasti kirjoitettu. Kaiken lisäksi sen, mitä sai selvää, oli sisällöltään sejavaa. Yhteenvetona Romanien syömiseen liittyy 2 päätabua
      A Käsitys naisen alavartalon saastaisuudesta joka yhdistää edelleen useita alikehittyneitä kulttuureja ja uskontoja ympäri maailmaa.
      B Tapa omia valikoivasti ja täysin epäloogisesti kulttuurillisia ruokatabuja ympäröivästä ei-romani-kulttuurista.

    • Anonyymi

      Tyypillinen romaniruoka on hameen sisällä muhinut pakastepitsa.

    • Anonyymi

      Möhömaha-Mertsi on tosi herkullisen näköinen, mutta sivistyneenä jeenona mie en syö ihmisiä.

      • Anonyymi

        Möhis veistää pekonia omasta rinsasta ja tarjoaa sitä gayman saarilla.


    • Anonyymi

      Ollessani noin 16-vuotias seurustelin jonkin aikaa erään mustalaisen kanssa. Suhde kaatui siihen että lähdin käymään peruskouluani loppuun toiselle paikkakunnalle eli minä olin meistä se isompi pahis kun olin pistänyt peruskoulun viimeisen vuoden leikiksi ja tehnyt kaikkea sitä mitä koulussa ei olisi pitänyt. :)
      Hän oli ns parempi mustalainen, oli pehmeä eikä tehnyt rötöksiä. Hänen nimensä oli Ari, joka ei edes ole tyypillinen mustalaisnimi ja hän näytti enemmänkin ulkomaalaiselta kuin mustalaiselta. Perhe oli kunnollinen, koko suku oli ystävällisiä ja hyvin käyttäytyviä. Kävin heillä usein, asuivat Vesalassa ja aina oli ihana vastaanotto. <3
      Heillä on hienoja sääntöjä, joita voisi ottaa hyvin kantaväestönkin käyttöön. Mieletäni tärkein näistä vanhempien kunnioittaminen. Nuoret kohtaavat vanhempia kunnioittavalla otteella, osa teitittelee.
      Keittiö on puhdas paikka ja pöydän reunalle istuminen olisi suurin synti. Mustalaiset ei asu mielellään päällekkäisissä asunnoissa ja muuta vastaavaa muistan näiltä ajoilta.
      Jos en olisi lähtenyt päättämään kouluani toiselle paikkakunnalle, niin ehkäpä minusta olisi tullut mustalaisrouva.
      Tätä se Ari lauloi minulle upealla äänellään kun ennen syksyä ja kouluun lähtöä. <3

      Suudelmin suljetut kirjeet
      https://youtu.be/3tWF4IkEoD0

      • Anonyymi

        Tässä vielä tuosta biisistä sanat. Oli kyllä siihen tilanteeseen niin sopivat. <3

        Nyt kun kesä mennyt on syksy saapuu
        meidätkin erottaen niin kirje kuitenkin sinun luoksesi löytää uskothan sen

        Ja kun kirjeeni sä saat muista silloin se viesti on rakkauden sen suljen suudelmin siinä on kesälämmin uskothan sen

        Nyt on syys mutta jälleen kun kukkiin puhkeaa maa niin silloin tapaamme jälleen taas haaveet todeksi saa

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Se viesti rakkauden
        Se viesti rakkauden


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä vielä tuosta biisistä sanat. Oli kyllä siihen tilanteeseen niin sopivat. <3

        Nyt kun kesä mennyt on syksy saapuu
        meidätkin erottaen niin kirje kuitenkin sinun luoksesi löytää uskothan sen

        Ja kun kirjeeni sä saat muista silloin se viesti on rakkauden sen suljen suudelmin siinä on kesälämmin uskothan sen

        Nyt on syys mutta jälleen kun kukkiin puhkeaa maa niin silloin tapaamme jälleen taas haaveet todeksi saa

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Siis kun kirjeen kirjoitan sulle rakkain
        suudelmin suljen sen ja mielestäsi taas pois syksyn vie silloin se viesti rakkauden

        Se viesti rakkauden
        Se viesti rakkauden

        Mutta tarjosiko pojan perhe tyypillistä romani ruokaa? Eli varastettuja eineksiä.


    • Anonyymi

      Aloittaja käyttää romaneista sanoja joita käyttävät
      vain hänen kaltaisensa.

    • Anonyymi

      Mie ja miun sakit ei käyvvä Mäkkärissä koska Limperin sakit siellä ammuskelee. Met käyvvään vain PurkerGinkissä. Mäkkärin "hampurilaisia" miun sakit eivät suuhunsa laita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      274
      7200
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3919
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      270
      3218
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1959
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1417
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1232
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1097
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1053
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1002
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      981
    Aihe