onko moni harrastanut

Anonyymi-ap

onko moni täällä nussinut tai pussaillut tai ottanut poskeen yms, koulussa ja jos on niin milloin ja minkä ikäinen olit. kerro ihmeessäkoko tarina😉

10

7105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan huippu hyvä novelli, jatka samaan malliin. ..

      "Novelli (ital. novella ’uutinen’[2]) on kirjallinen proosateos, joka esittää jonkin tapahtumasarjan tai tilanteen tiiviissä muodossa.[2] Sen pituuden määrittäminen on hankalaa, eikä ole aina selvää milloin teosta tulisi kutsua pienoisromaaniksi ja milloin novelliksi. Klassisen määritelmän mukaan novelli on riittävän lyhyt luettavaksi yhdellä kertaa. Tavallisesti suomalainen novelli on noin 1 000 – 8 000 sanaa pitkä.

      Ensimmäiset novellit kirjoitettiin jo 1300-luvulla, mutta nykymuotoon novelli kehittyi 1800-luvulla eri puolilla Eurooppaa.

      Romaanista novellin erottaa lähinnä sen tiivis ja ytimekäs kerronta. Lyhyt esitysmuoto rajaa myös tarinassa esiintyvien henkilöiden määrää. Tunnettuja suomalaisia novellisteja ovat muun muassa F. E. Sillanpää, Veikko Huovinen, Martti Joenpolvi, Rosa Liksom ja Joni Skiftesvik. Maailmalla yksi kuuluisimmista novellikokoelmista lienee Giovanni Boccaccion Decamerone. Tärkeitä novellin kehittäjiä olivat muun muassa ranskalainen Guy de Maupassant ja venäläinen Anton Tšehov, nykyaikana amerikkalainen Raymond Carver.

      Englannin kielen sana novel tarkoittaa romaania eikä novellia. Englanniksi novelli on short story. Termiä novella taas käytetään pitemmistä novelleista tai pienoisromaaneista, jotka ovat kuitenkin lyhyempiä kuin romaanit (tavallisesti pituudeltaan n. 20 000 – 40 000 sanaa). Käytössä on myös englanninkielinen termi novelette, joka on myös pidempi kuin novelli, mutta lyhyempi kuin novella (n. 8 000 – 20 000 sanaa).lähde?

      Novelleja julkaistaan monissa lehdissä sekä novellikokoelmissa, jotka voivat sisältää yhden tai useamman kirjoittajan tekstejä." Lähde Wikipedia.

    • Anonyymi

      Kaveri imi koulussa monet kerrat mun kyrpää . Ei jääty kiinni . Oltiin 15v . Nyt 42v . Oli hauskaa .

      • Anonyymi

        Jep jep spede se taas jaksaa satuilla


    • Anonyymi

      onhan sitä koulussa nussimista tullut kokeiltua

      • Anonyymi

        Tuokin vain unelmissas eunukki


    • Anonyymi

      Olen joitakin kertoja yläasteella sekä lukiossa. No, en ole ottanut poskeen sen vuoksi, kun olen poika, mutta muutaman kerran sain poskihoidon joltain tytöltä.
      Ja pussaillut, nussinut, nuollut pillua..

    • Anonyymi

      Lukion ekalla naitiin yhden tytön kanssa, kun molemmilla oli vapaatunti keskellä päivää ja oli meillä vähän jotain kiinnostusta muutenkin keskenämme. Seurusteltiinkin muutama kuukausi yhdessä vaiheessa.
      Oli aika perinteinen pano, mentiin yhden vesan inva-koppiin, kun siellä oli paremmin tilaa ja tietysti tehtiin ne perinteiset jutut, mä nuolin hänen pilluaan ja hän imi mua ja kaikkea tällaista.
      Ja sitten panin häntä takaapäin, kun hän kääntyi selkä muhun päin ja nojautui vessanpönttöä vasten.
      Oli vähän rivon tuntuista, kun loppuvaiheessa joku tuli vielä vessaan ja siihen viereiseen koppiin asioilleen.
      Olin just lauennut ja olin hänen sisässään vielä, eikä nyt kuitenkaan haluttu että joku kuulee tai huomaa muuten, mitä ollaan tekemässä. Niin joutui olemaan ihan hiljaa ja odottamaan liikkumatta kalu hänen pillussaan sen aikaa, etä naapurikopin kävijä sai asiansa hoidettua ja lähti menemään.
      Sitten kun hän lähti ja kuului ulko-oven kolahdus, niin vedin kiireesti kaluni ulos hänestä ja paperilla putsattiin alapäistä isommat sotkut pois ja lähdettiin jatkamaan hyppäriä.

      • Anonyymi

        Spedellä taas rulaa ja housuissa kuraa trallallaa


    • Anonyymi

      Olin peruskoulun ekaluokalla 7 vuotias, kun panin opettajaa takaapäin.

    Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      123
      7120
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4907
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4235
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3453
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      723
      2250
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      271
      1671
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1455
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1418
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1374
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1356
    Aihe