Pitääkö 6. luokkalaisen tehdä itse ruokansa

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette siitä, et 6. luokkalainen joutuu itse kokkailemaan ruokansa koulupäivän jälkeen?
Vanhempi tekee usein iltavuoroa eikä muutenkaan kokkaile, no ehkä viikonloppuna.
vanhempi ei siis esivalmistele mitenkään vaan 6. luokkalainen valmistaa ruokansa itse. Nyt ostettu airfryer jotta lapsen helpompi kokata.
Lapsi kertoi et usein väsy eikä jaksaisi kokata. Minusta tämä on niin väärin, en tiedä mitä tehdä asialle? Vanhemmalle turha enää vihjailla , ei mene perille.

6

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Semmoista se on työelämän vaatimuksissa. Suomessa ei olla perhekeskeisiä ollenkaan, toimet yhteiskunnan puolelta aivan toisen suuntaiset vaatimuksineen. Arvot muuttuu ajan myötä. Monet eivät tunne edes lapsiaan koska eivät voi olla heidän kanssaan vaatimuksiaan täyttäessään. Vanhempien syyttely ei asiaa muuta eikä auta mitään.
      Rahaa tarvitaan elämiseen tässä ylikalliissa maassa.

      • Anonyymi

        Jos ei vanhempi olisi työssä, varmaan valittaisit että talossa ei ole ruokaa tai että se on halpaa ja epäterveellistä. Miksi arvostelijat ja haukkujat eivät laita itseään likoon epäkohtien korjaamiseksi jos kerran noin huolissaan ovat? Olen huomannut paljon tekohurskastelua. Oikeasti ei olla aidosti huolissaan vaan valittamisen halusta toimitaan ja muita tuomitaan.


    • Anonyymi

      Kyllä sen ikäinen jo hyvin osaa itselleen ruokaa laittaa! Ja kun on vielä ostettu airfryer
      Joten ei se ruuanlaitto voi rasittaa niin kovasti että siitä väsyy , Airfryer hoitaa ruuan valmistuksen ilman että hänen tarvitsee tehdä mitään.
      Joten ei tartte mitenkään sääliä lasta joka oppii jo tuossa iässä asioita mitä tulee tarvitsemaan kun tulee aikuiseksi .
      Yleensä juuri lapset jotka ovat saaneet oppia tekemään asioita pärjäävät paremmin aikuisten maailmassa, kun ne joiden ei ole koskaan tarvinnut mitään tehdä kotona

    • Anonyymi

      Toki lapsi oppii laittamaan ruokaa ja hyvä niin. SE EI kuitenkaan saa olla jokainen päivä lapsen vastuulla. Yleensä iltaan asti yksin kotona ja huolehtii ruuanlaitosta ja miettii mitä valmistaa.

    • Anonyymi

      Ihan normaalia. 6. luokkalainen voi tehdä ruoan tai iltapalan valmiiksi töistä tuleville vanhemmilleenkin. Läksyihin jää aikaa ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe