Longlife startit

Anonyymi-ap

Minkälaisia ovat Longlife sähköosat (kiinalaisia), joita myydään kaikissa traktoriliikkeissä harhaanjohtavasti Lucasina. Mahlea liene tuohon hintaan missään.

7

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tervehdys kaikille.

      Starttien kanssahan on sellainen juttu että Vanhan mallin esim Lugas M50 käynnistintä (yleinen vanhoissa traktoreissa) ei ole mistään saatavana ei alkuperäisenä eikä tarvikkeena.

      Erittäin hyvä yksinkertainen ja toimiva laite. Esimerkiksi kaksivaiheinen jännitteen kytkentä solenoidilta startille.
      Tarkoittaa seuraavaa.

      Säästää esim bendix pyöriä ja vauhtipyörän hammaskehiä.

      Tätäkin vielä parempi ja tehokkaampi malli oli aikanaan CAV CA 45 sarjan
      Käynnistimet Cmalli D malli F malli CS malli ja niin edellleen.
      Tehoa riitti käynnistykseen vaikka kuinka kovilla pakkasilla.

      Näitä näyttäis joitakin saavan tarvikkeena nettikaupoista.

      Myös vanhat Bosch sarjan käynnistimet esim työntöankkuri mallit kuuluu sarjaan toimivat vanhat laitteet.

      Summa summarum.

      Osia kaikkiin saa jonkunverran alkuperäis osia ja ainakin tarvikkeena.
      Korjaus on työn osalta haastavampaa. Ei suju ihan noin vaan.

      Korjaamokäsikirjat on kaikkiin saatavana. Voi haetattaa hetken ennenkun löytyy.
      OIKEIN KORJATTUINA NÄMÄ VANHAT LAITTEET PÄIHITTÄÄ NYKYSTARTIT TULLEN MENNEN. Myös Startin ohjaus on oltava kunnossa laitteen puolelta.

      Kun tuli esim lohkolämmittimet moottoreihin valmistajat pienensi startin tehoja. ? Tai jostain muusta syystä.

      Lisäkuormaa nykylaitteissa on hydrauliikan ja
      voimansiirron aiheuttamat kuormat starttaushetkellä.

      Kiinnostavaa olis lukea kommentteja esim Maatalouskoneiden
      starttiasioista tänäpäivänä.

    • Anonyymi

      Tekisi mieli kysyä millä mekanismilla ns. Kaksivaiheinen startin kytkentä säästää bendix-tai vauhtipyörän hammaskehiä?
      Muutenhan lucas ei ole koskaan muuta tehnytkään kuin hajoavia sähkölaitteita.

      • Anonyymi

        LUGAS M50 käynnistimen kaksivaiheinen kykentä

        Solenoidissa on kaksi kärkiparia josta teho lähtee itse moottorille.

        S1 ensimmäisen vaiheen kärjet lähtö solenoidista kumipäällysteisellä johdolla
        S2 toisen vaiheen kärjet lähtö solenoidista kupariliuskalla .

        Kytkentäpaikat S1 JA S2 merkitty solenoidiin.

        Toiminta

        Jos kytkennässä hampat osuvat vastakkain kytkeytyvät solenoidin ykköskärjet, jolloin ainoastaan yhden kenttäkäämin läpi kulke virta aiheuttaen pienen pyöritysvoiman, jolloin hampaat kiertyvät lomittain. Tämä vähentää startin bendiksin ja vauhtipyörän hammaskehävaurioita.

        Kun hammaspyörä on saavuttanut täyden hammaskosketuksen, kytkeytyvät solenoidin kakkoskärjet , jolloin käynnistin saavuttaa täyden pyöritysmomentin.

        Jos hammaspyörän hampaat osuvat heti kytkeytymisvaihessa lomittain vauhtipyörän hammaskehän hampaille, kytkeytyvät solenoidin molemmat kärjet samanaikaisesti.

        Käynnistimen hammaspyörän siirtohaarukassa sen läpi menevässä tapissa on epäkeskosäätö jossa säätö ja lukitusruuvi. sen säätö on oltava tehty oikein että kummankin kärjen kytkentähetki on oikein käynnistimen hammaspyörän asentoon suhtessa vauhtipyörän hammaskehään.

        Huomionarvoinen asia on myös se että solenoideissa yleensä on aina veto ja pitokäämi.
        Solenoidin vedon alkuvaiheessa on hetken molemmat käämit vetäneenä ja solenoidin ottama virta on hetken suuri.
        ERITTÄIN MONISSA KONEISSA JA LAITTEISSA SOLENOIDIA OHJATAAN SUORAAN VIRTALUKOLLA.
        OIKEA MENETELMÄ ON ETTÄ STARTIN SOLENOIDIN OHJAUSPUOLELLA ON RELE MITÄ OHJATAAN VIRTALUKOLLA. SILLOIN KESTÄÄ LUKOT PAREMMIN EIKÄ SOLENOIDIN HERÄTINVIRTAPIIRISSÄ TULE JÄNNITEHÄVIÖITÄ.


        Sekä CAV 45 sarjan ja vanhoissa Bosch käynnistimissä joissa solenoidi on startin sisällä
        Niissä on myös kaksivaiheinen kykentä.

        Korjaus näissä kaikissa on haastavampi jos se tehdään oikein.
        Lopputuloksena jos on oikein korjattu ja herätinvirtapiiri kunnossa saavutetaan kaikilla näillä erittäin pitkä toimiva käyttöikä.

        Korjauksella jos sen osaa (TAI ON HALUA OPETELLA) vanhoista laitteista saa tomivia
        laitteita.

        Miten on uusissa nykykoneissa jos on kova pakkanen eikä moottoria esilämmitetä.
        Lähtevätkö hyvin käyntiin


      • Anonyymi

        Omassa 3070 mallissa meni juuri lucas vaihtoon eli 32 vuotta oli paikalla, massikan 165:ssa on vielä alkuperäinen eli ei ne nyt niin huonoja ole. Lisäksi nytkin lucas tuli tilalle, ei mitään IKH krääsää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omassa 3070 mallissa meni juuri lucas vaihtoon eli 32 vuotta oli paikalla, massikan 165:ssa on vielä alkuperäinen eli ei ne nyt niin huonoja ole. Lisäksi nytkin lucas tuli tilalle, ei mitään IKH krääsää.

        Samaa mieltä


        Millainen laite on 3070

        Ja mikä on Lucaksen startin tyyppi joka siinä oli ja mikä on uuden startin Lucas tyyppi jonka siihen sait. Mistähän niitä sais.

        Voiskohan joku kertoa mihin perustuu ne jutut että lucas on huono sähkölaitteiden valmistaja.

        Valmis laite esim traktori on kokonaisuus, kaikki vaikuttaa kaikkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä


        Millainen laite on 3070

        Ja mikä on Lucaksen startin tyyppi joka siinä oli ja mikä on uuden startin Lucas tyyppi jonka siihen sait. Mistähän niitä sais.

        Voiskohan joku kertoa mihin perustuu ne jutut että lucas on huono sähkölaitteiden valmistaja.

        Valmis laite esim traktori on kokonaisuus, kaikki vaikuttaa kaikkeen.

        Maine perustuu varmaan siitä kun ne on aina rikki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe