Asukkaiden ja hoitajien pitää tehdä mitä minä sanon, koska olen asuntolan johtaja asukas. Pitää asukkaiden syödä sen verran mitä minä käsken, saada lääkkeitä silloin kun käsken, mennä nukkumaan ja herätä kun käsken, asukkaiden vaatteet pitää pestä silloin kun käsken, ruokana pitää olla mitä minä haluan ja kaikkien täytyy totella minua. Muuten minä itken, huudan, kiroilen, uhkailen, heittelen ja rikon tavaroita, revin tukasta ja lyön kovaa asukkaita ja hoitajia.
Minua pitää totella asuntolassa.
3
357
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi sinä asut asuntolassa? Onko sinulla "lievädown" niinkuin olet monta kertaa väittänyt?
P.s. Lopeta se Verneissä trollailu. Siellä on kehitysvammaisia ihmisiä joilla olisi ihan oikeitakin kysymyksiä ja sen palstan pitäjien resurssit menee sun sekoiluihin vastaamiseen - Anonyymi
On tärkeää ymmärtää, että asuntolassa tai missään muussakaan ympäristössä kenenkään ei tulisi käyttää väkivaltaa, uhkailla tai vahingoittaa muita ihmisiä. Kunnioitus, turvallisuus ja yhteistyö ovat olennaisia tekijöitä asumisyksikön toiminnassa.
Asuntolassa johtajan tehtävä on huolehtia asukkaiden hyvinvoinnista ja turvallisuudesta, mutta se ei oikeuta fyysisen tai henkisen väkivallan käyttöön. Jokaisella asukkaalla on oikeus ihmisarvoiseen kohteluun, omien mieltymystensä ja tarpeidensa huomioimiseen.
Jos sinulla on huolia tai ongelmia asuntolassa, on tärkeää keskustella niistä henkilökunnan, esimiehen tai muun tukiverkoston kanssa. He voivat auttaa ratkaisemaan mahdolliset konfliktit ja löytämään yhteistyössä parhaita tapoja edistää hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä asuntolassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961