Hirvet ja muut elikot

Anonyymi-ap

Joka vuosi noita hyppii eteen.

Viime vuonna 5 läheltä piti tilannetta kauriiden kanssa, joista kaksi oli todella lähellä, kun en ehtinyt jarruttaa vaan väistin elukkaa sarvet hipoen, kolmessa tapauksessa riitti jarrutus mutta 10 lisää vauhtia niin olisin ollut päin. Onneksi näin koska yhdessä tapauksessa väistö olisi ollut mahdoton koska lauma peitti koko tien leveyden.

Tänä vuonna jo kolme kertaa hypännyt kauris eteen, joista yksi oikein lähellä.

En onneksi aja koskaan lujaa, kaikki nämä tapahtuneet 50-70kmh vauhdissa.

Pyörä menee myyntiin kunhan saan kameran tai jonkun ottamaan kuvia. Ei ole hengen uhalla leikkiminen järkevää touhua. Eikä siinäkään ole järkeä että kävin juuri ajelulla ja 40kmh oli suurin vauhti jota uskalsin ajaa. Pelotti aivan saatanasti.

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tauon jälkeen pelottaa ajaa millä vaan, eikä se lähde kuin ajamalla. Pikku hiljaa nostamalla nopeutta.

    • Anonyymi

      En tiedä missä asut ja paljonko ajat, mutta enemmän sinulle on tullut vuodessa kohtaamisia moottoripyörällä sorkkaeläinten kanssa, kun itselle 20 vuodessa. Peuroja on kyllä joillakin alueilla erityisen paljon, joten riippuu siitäkin.

      Kyllä ne elikot riskin muodostaa, pitää katsoa missä ajelee ja kuinka kovaa ja seurata niitä maantien sivuja. Hirviaitoihinkaan ei voi luottaa täysin, eläimiä voi ajoradalla olla siitä huolimatta, myös moottoriteillä, pimeällä ja vasta-auringossa erityisen vaarallista.

      Jos ei uskalla ajaa 40 lujempaa, kannattaa myydä pyörä pois, en kyllä ymmärrä sitä pelkoa, monilla teillä voi turvallisesti ajaa lujempaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      189
      8603
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4738
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4238
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3792
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3216
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2980
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2676
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2491
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      41
      2218
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2203
    Aihe