Oikea Thaimaa

Anonyymi-ap

Saarituhero alkoi elvistelemään taas olleensa oikeassa Thaimaassa jo kauan ja meinaa että on oleskelemalla tullut suureksi guruksi ja suorastaan valaistunut.

Iskä voi kertoa pari sanaa aidosta Thaimaasta.

Oikea Thaimaa? Oikea Thaimaa ei ole turistikaupungin laitamille rakennetuissa betonikylissä, ei teollisuusalueilla eikä ostareilla, vaan se on maaseudulla.

Maaseutu on kaiken alkuvoima. Vaikka nykymaailmassa on muitakin toimenkuvia, niin thaimaalaisten juuret on maalla vahvasti, vaikka oltaisiin Bangkokissa opiskelemassa tai töissä.

Ruoka on perustarve ja niinpä tuoreet tuotteet on suuressa arvossaan. Ne tulee viljelijältä ja ne ei kasva kaupan takapihalla, kuten Saaritöhnö kuvittelee.

Oikea Thaimaa näyttää suunnilleen tältä.
https://media.istockphoto.com/id/821257432/photo/thailand-the-family-farmer-two-children-are-walking-behind-his-father.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=dx2YKf-KlVYPB1D4nghaYMZGQXVLYu8u611KIxd-vR4=

Oikeassa Thaimaassa tunnetaan alueen historia, tunnetaan kikat maanviljelykseen, eletään osittain omavaraisesti, kasvatetaan lapset siihen samaan elämään, tunnetaan termit, tunnetaan naapurit ja koko kylä.

Oikeassa Thaimaassa on yhteisöt joihin kaikki kuuluu, on kyläpäällikkö, kyläjuhlia ja aina joku joka auttaa. On talkoita ja koko perhe osallistuu tärkeisiin hetkiin kuten sadonkorjuuseen ja kylväntään.

Oikeassa Thaimaassa arvostetaan perinteitä, värit on tärkeitä ja niitä on jokaiselle viikonpäivälle.

Oikeassa Thaimaassa suhtaudutaan vaikeuksiin osana elämää ja positiivisena haasteena, eikä itketä ja valiteta kaikesta, kuten Kärsämö tekee.

Thaimaalaisuuden tunnusomainen piirre on sopeutuminen. Teit sitten Pattayalla kebabia turisteille tai käsitöitä maaseudulla, niin homma sujuu ja se tehdään kunnialla ja ammattiylpeydellä, eikä hutaisten.

Oikeassa Thaimaassa tiedetään, osataan ja TEHDÄÄN. Betonislummissa syödään, juodaan, istutaan paskalla ja käydään kaupassa ja ihmetellään netissä maailmaa.

2010

10

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä Pellenaama noin se muuttuu Juntilla jutut kun on nyt haavelandella, eikä paratiisissa.

      Katsoitko videon, mitä mieltä olet rakkaiden ravintolanäkemyksistä oikeassa thaimaassa jossa ja jonka ympäristössä kirjoittamasi toteutuu vaan ei Pattayalla?

      Kerro vielä siitä riisin häpäisemisestä muovipussissa, myös ravintoloissa, sekä ilmastoiduista korkeatasoisista ravintoloista oikeassa thaimaassa.

      '*'

      • Anonyymi

        Miksi muuten farmarin piti imuroida internetistä kuva, laita Pellenaama itsestäsi farmillasi kauniin perheesi kanssa.


    • Anonyymi

      Näin tällä kertaa ..... Betonislummissa syödään, juodaan, istutaan paskalla ja käydään kaupassa ja ihmetellään netissä maailmaa ..... No missä Tyttö Neitinen on viettänyt pääosan omasta elämästään?

    • Anonyymi

      Onhan sillä siellä oikeassa thaimaassansa ihan oikea traktorikin räps räps.

    • Anonyymi

      50 minuutissa neljä nillin-nillin-yhy-yhy- vastausta yksinpuhellen. Aika varhain korkkasit Savonlinnassa ja nyt on voimaa ja uhma päällä.

      Tähän aikaan kuusta on hemmottelun aika ja viet vaimon kuponkiruokalaan vellille, ehkäpä kaalia jäliruoaksi jos oikein alatte herkuttelemaan ja törsäämään.

      Alamäessä mopon voi sammuttaa ja tasasella vaimo voi tuuppaa. Säästyy bensiiniä 8)

      2010

      • Anonyymi

        Huomaatteko miljonäärin kieliasua taas havaittavissa.... urakalla.


    • Anonyymi

      Ja jakaa naapureille roskiksia, se on oikeaa thaimaata eikä vain pellenaama.

    • Anonyymi

      "Betonislummissa syödään, juodaan, istutaan paskalla ja käydään kaupassa ja ihmetellään netissä maailmaa"
      Ei pidä paikkaansa. Bumba käy myös kirppiksellä ja on melkein suunnitellut viisi vuotta räätälissä käyntiä joka tekisi hänelle ihan uuden naisten olka laukun ja lom pakon, jossa tasku titaaniselle amex kortille.

      • Anonyymi

        Älä unohda sitä retkeä kun isä-pasanen lähti Thaimaan hienoimpaan temppeliin mutta katseli kalaa, koska oli jo nähnyt temppeliin. Papa-Pasanen totesi minähän en mitään maksa kusisesta puutemppelistä enkä laita rahaa keräyspuuhun! Mielummin menen vaikka lammelle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä unohda sitä retkeä kun isä-pasanen lähti Thaimaan hienoimpaan temppeliin mutta katseli kalaa, koska oli jo nähnyt temppeliin. Papa-Pasanen totesi minähän en mitään maksa kusisesta puutemppelistä enkä laita rahaa keräyspuuhun! Mielummin menen vaikka lammelle!

        Pellenaaman päivän mietelause vaihteen vuoksi 24/7.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1195
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe