Kaikki otsikossa. Mahtaneeko passin tilaus verkossa onnistua ja sitten vain valtakirja sen noutamiseen jollekin Suomessa asuvalle.
Vai jämähtääkö homma e-passikuvaan, sillä se tulisi tehdä suomalaisessa kuvaamossa tai toimittaa paperikuva henkilökohtaisesti (?) poliisilaitokselle.
Muutoinhan poliisilaitoksella käynti ei ole tarpeellinen jos sormenjälkien otosta ei ole yli kuutta vuotta.
"Passin tai henkilökortin hakeminen ulkomailla"
- https://um.fi/hakeminen-ulkomailla
Hae valmis passi: https://poliisi.fi/hae-valmis-passi-selkokielella
Passi verkossa ja valtakirjalla Suomesta?
6
1162
Vastaukset 6
- Anonyymi
Passin hakeminen voi olla niin monimutkainen prosessi etten jaksa koko saagaa selittää, mutta kerronpa nyt yhtenä yksityiskohtana että kuvautin viime vuonna Suomen visiitilläni oikeaoppisen passikuvan suomalaisessa kuvaamossa. Itse kuvaus sujui laakista parissa minuutissa, mutta jos digikuva koskaan päätyi suomalaiselle poliisiasemalle niin siitä ei ainakaan tullut minulle mitään tekstiviestiä kuten paikallisille. Onneksi osasin pyytää kuvaamosta itselleni saman tien sekä digikuvan sähköpostitse että paperikuvan. Suomalaisesta ulkomaanedustamostahan passia haettassa kelpaa vain tuo paperikuva, enkä Suomesta tietenkään suoraan viitsinyt passia hakea luettuani pitkistä hakuajoista, postin hukkaamista passeista sun muista viranomaissählingeistä, sillä työssäkäyvänä minulla ei sellaisiin mahdollisiin odotteluihin ole aikaa.
- Anonyymi
No, en nyt sen moninmutakisuudetsa tiedä ja avaukseen laittamissani linkeissä asia on selkeästi esitetty.
Edellisellä kerralla olin pitään "kolmannessa" EU-maassa, jossa oli lähetystö samassa kaupungissa ja homma hoitui sujuvasti (kuva-automaatin paperikuvalla ja varsin vanhoilla ID-dokkareilla). Olisivat lähettäneet lähteystöstä passin tilapäiseen osoitteeseen, mutta hain sen paikan päältä. Tieto dokumenttien saapumisesta tuli muistaakseni sekä e-maililla että tekstiviestillä.
Mutta nyt lähin lähetystö on varsin kaukana, eikä liiemmin motiivia reissaamiseen passin vuoksi, mikäli vain sen voisi välttää ja siksipä avaksen kuva-asia.
Selvittelin asiaa myös soittamalla poliisin palveluun. Ulkomailta käsin on teknisesti mahdollista tilata passi ja henkilötodistus netissä, mikäli systeemi ei kerro vaatimusta poliisin pakeilla käyntiin, jota lähtökohtaisesti ei tarvita mikäli sormenjälkien otosta ei ole yli kuutta vuotta. Sitten vain valtakirja noutajalle.
Passikuvan voi liittää hakemukseen oheisen virallisen sivun kautta, joka antaa myös sen tarvittavan kuvakoodin:
- https://lupakuvienvastaanotto.fi/Default.aspx
Mutta sitten tulee vastaan homman tekninen haaste kun paperikuva tulisi skannata ja muutaa pikselilleen tasan tarkoin oikeaan kokoon ja ongelmana on se, että systeemi ei kerro onko kuva kelvollisessa muodossa, joka selviää vasta hakemuksen jo verkossa jätettyään.
Suomalaisen ns. valtuutetun kuvaamon kauttahan homma olisi reilassa suorin tein ja koodin saa molempiin, e-mailiin sekä tekstivietillä. - Anonyymi
"Suomen visiitilläni oikeaoppisen passikuvan suomalaisessa kuvaamossa. Itse kuvaus sujui laakista parissa minuutissa, mutta jos digikuva koskaan päätyi suomalaiselle poliisiasemalle niin siitä ei ainakaan tullut minulle mitään tekstiviestiä kuten paikallisille."
Kuvaamo lähettää asiakkaalle s-postiin ja / tai tekstiviestillä kuvakoodin, jonka passin hakija sitten laittaa verkosa hakemukseen. Perin outoa jos kuvaamo ei ole pyytänyt yhteystietoja eikä asiakas niitä tarjonnut.
Se mikä on outoa, että Suomessa passi lähetetään noutopisteeseen kuten R-Kioskiin, mutta sitä ei lähetetä ulkomaille vaikkapa lähimpään konsulaattiin, sillä osalla konsulaatti saattaa olla kohtuullisen matkan päässä, vaikka lähetystö saattaa olla liiankin kaukana.
- Anonyymi
Meni Suomen passi vanhaksi , en viitti uusia ku on Ruotsin passikin :)
Gubbe 74- Anonyymi
Miten tuo liittyy avauksen aiheeseen, eli passin ulkomailta käsin tilaaminen verkossa, kuvan siihen liittämiseen sen teknisine haasteineen ja sitten valtakirjalla jonku se noutopisteestä hakemaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tuo liittyy avauksen aiheeseen, eli passin ulkomailta käsin tilaaminen verkossa, kuvan siihen liittämiseen sen teknisine haasteineen ja sitten valtakirjalla jonku se noutopisteestä hakemaan?
Tarkoittaa että: Jag skiter i finnepasset !
D.S.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää62763- 154731
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25730Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.98702Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93667Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193626- 22582
- 61572
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks34508- 39455
- 57445
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit76431Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25427- 70423
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9419sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.74412- 53399
On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397