Kaikki otsikossa. Mahtaneeko passin tilaus verkossa onnistua ja sitten vain valtakirja sen noutamiseen jollekin Suomessa asuvalle.
Vai jämähtääkö homma e-passikuvaan, sillä se tulisi tehdä suomalaisessa kuvaamossa tai toimittaa paperikuva henkilökohtaisesti (?) poliisilaitokselle.
Muutoinhan poliisilaitoksella käynti ei ole tarpeellinen jos sormenjälkien otosta ei ole yli kuutta vuotta.
"Passin tai henkilökortin hakeminen ulkomailla"
- https://um.fi/hakeminen-ulkomailla
Hae valmis passi: https://poliisi.fi/hae-valmis-passi-selkokielella
Passi verkossa ja valtakirjalla Suomesta?
7
894
Vastaukset
- Anonyymi
Passin hakeminen voi olla niin monimutkainen prosessi etten jaksa koko saagaa selittää, mutta kerronpa nyt yhtenä yksityiskohtana että kuvautin viime vuonna Suomen visiitilläni oikeaoppisen passikuvan suomalaisessa kuvaamossa. Itse kuvaus sujui laakista parissa minuutissa, mutta jos digikuva koskaan päätyi suomalaiselle poliisiasemalle niin siitä ei ainakaan tullut minulle mitään tekstiviestiä kuten paikallisille. Onneksi osasin pyytää kuvaamosta itselleni saman tien sekä digikuvan sähköpostitse että paperikuvan. Suomalaisesta ulkomaanedustamostahan passia haettassa kelpaa vain tuo paperikuva, enkä Suomesta tietenkään suoraan viitsinyt passia hakea luettuani pitkistä hakuajoista, postin hukkaamista passeista sun muista viranomaissählingeistä, sillä työssäkäyvänä minulla ei sellaisiin mahdollisiin odotteluihin ole aikaa.
- Anonyymi
No, en nyt sen moninmutakisuudetsa tiedä ja avaukseen laittamissani linkeissä asia on selkeästi esitetty.
Edellisellä kerralla olin pitään "kolmannessa" EU-maassa, jossa oli lähetystö samassa kaupungissa ja homma hoitui sujuvasti (kuva-automaatin paperikuvalla ja varsin vanhoilla ID-dokkareilla). Olisivat lähettäneet lähteystöstä passin tilapäiseen osoitteeseen, mutta hain sen paikan päältä. Tieto dokumenttien saapumisesta tuli muistaakseni sekä e-maililla että tekstiviestillä.
Mutta nyt lähin lähetystö on varsin kaukana, eikä liiemmin motiivia reissaamiseen passin vuoksi, mikäli vain sen voisi välttää ja siksipä avaksen kuva-asia.
Selvittelin asiaa myös soittamalla poliisin palveluun. Ulkomailta käsin on teknisesti mahdollista tilata passi ja henkilötodistus netissä, mikäli systeemi ei kerro vaatimusta poliisin pakeilla käyntiin, jota lähtökohtaisesti ei tarvita mikäli sormenjälkien otosta ei ole yli kuutta vuotta. Sitten vain valtakirja noutajalle.
Passikuvan voi liittää hakemukseen oheisen virallisen sivun kautta, joka antaa myös sen tarvittavan kuvakoodin:
- https://lupakuvienvastaanotto.fi/Default.aspx
Mutta sitten tulee vastaan homman tekninen haaste kun paperikuva tulisi skannata ja muutaa pikselilleen tasan tarkoin oikeaan kokoon ja ongelmana on se, että systeemi ei kerro onko kuva kelvollisessa muodossa, joka selviää vasta hakemuksen jo verkossa jätettyään.
Suomalaisen ns. valtuutetun kuvaamon kauttahan homma olisi reilassa suorin tein ja koodin saa molempiin, e-mailiin sekä tekstivietillä. - Anonyymi
"Suomen visiitilläni oikeaoppisen passikuvan suomalaisessa kuvaamossa. Itse kuvaus sujui laakista parissa minuutissa, mutta jos digikuva koskaan päätyi suomalaiselle poliisiasemalle niin siitä ei ainakaan tullut minulle mitään tekstiviestiä kuten paikallisille."
Kuvaamo lähettää asiakkaalle s-postiin ja / tai tekstiviestillä kuvakoodin, jonka passin hakija sitten laittaa verkosa hakemukseen. Perin outoa jos kuvaamo ei ole pyytänyt yhteystietoja eikä asiakas niitä tarjonnut.
Se mikä on outoa, että Suomessa passi lähetetään noutopisteeseen kuten R-Kioskiin, mutta sitä ei lähetetä ulkomaille vaikkapa lähimpään konsulaattiin, sillä osalla konsulaatti saattaa olla kohtuullisen matkan päässä, vaikka lähetystö saattaa olla liiankin kaukana. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17845324T
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Meni Suomen passi vanhaksi , en viitti uusia ku on Ruotsin passikin :)
Gubbe 74- Anonyymi
Miten tuo liittyy avauksen aiheeseen, eli passin ulkomailta käsin tilaaminen verkossa, kuvan siihen liittämiseen sen teknisine haasteineen ja sitten valtakirjalla jonku se noutopisteestä hakemaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tuo liittyy avauksen aiheeseen, eli passin ulkomailta käsin tilaaminen verkossa, kuvan siihen liittämiseen sen teknisine haasteineen ja sitten valtakirjalla jonku se noutopisteestä hakemaan?
Tarkoittaa että: Jag skiter i finnepasset !
D.S.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849