mutta mihin voi viedä nämä kerätyt roskat? Ei mahdu ainakaan omaan jäteastiaan, sillä sen tyhjennyskerrat on mitoitettu omasta taloudesta tulevan jätteen mukaan.
Sysmän kunta mukana Miljoona roskapussia -kampanjassa,
12
538
Vastaukset
- Anonyymi
Höh, hämärän laskeuduttua pujotat pussin naapurin roskikseen. Sysmässä ajatellaan että joku muu vastaa jätteistä. Ja jollet jaksa viedä naapuriin niin ympäriinsä on paljon maa-alueita jonne voi kerätä kaikkea romua. Sinne vaan muitten romujen sekaan.
- Anonyymi
Joo niinkuin tori viikoloppuna , roskat levällään nuorison jäljiltä !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo niinkuin tori viikoloppuna , roskat levällään nuorison jäljiltä !
Aivan juurikin niin. Pistä myyntiin tori.fissä.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17845374w
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Kunta voisi olla mukana kampanjassa miljoona kuoppaa Sysmän kunnan teissä. Kyllä on naurettavaa pelleilyä tämä kunnan touhu. Voi sentään. Kukaan ei pane tikkua ristiin että se hiton tienpätkä saataisiin oikeasti korjattua. Ei kuilu minulle, sanoo kunta, siirretään pöydältä toiselle elykeskuksessa. Kunnan vetelä insinööri kerää miljoona roskapussia. Antakaa jollekin mitali tai pari taas tälläisesta puuhastelusta. Ennen oli miehet rautaa ja sai hommat tehtyä. Nykyään saa tarran ja paijausta tälläisesta hyvesingnaloinnista. Onko tämäkin roskapussikampanja ollut jonkun kokouksen asialistalla? Montako minuuttia käytettiin tämän päättämiseen? Tämä pelle kampanja saa palstatilaa lehdissä . No niin kun on hienoa. Voisiko joku käyttää työaikansa niiden kuoppien korjaamiseen? Tai korjaamisen edistämiseen? Onko tämä todellakin tässä? Kuopat jää ja joku kerää miljoona roskapussia ja saa tarran? Voi vittu
Sysmän kunta on malliesimerkki roskattmasta kunnasta, saa suurennuslasilla etsiä keväisin roskaa. Ei eläkeläiset roskaa! On niin siistiä että.- Anonyymi
Sysmässä ei mielestäsi taida olla mitään hyvää, silti elät ja olet täällä, purat pahaa oloasi S24 suoleen.
Miljoona roskapussia ei ole mikään Sysmän kampanja, vaan se on valtakunnallinen kampanja, jossa myös Sysmä mukana. Hyvä kampanja, koska nykyään on niin paljon ihmisiä joilla on paha olo, eikä välitetä mistään mitään, roskatkin heitetään luontoon, mikä on todella surullista.
Ainakin aluekeräyspisteille pitäisi voida jättää nämä tienvarsilta ja luonnosta kerätyt roskat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sysmässä ei mielestäsi taida olla mitään hyvää, silti elät ja olet täällä, purat pahaa oloasi S24 suoleen.
Miljoona roskapussia ei ole mikään Sysmän kampanja, vaan se on valtakunnallinen kampanja, jossa myös Sysmä mukana. Hyvä kampanja, koska nykyään on niin paljon ihmisiä joilla on paha olo, eikä välitetä mistään mitään, roskatkin heitetään luontoon, mikä on todella surullista.
Ainakin aluekeräyspisteille pitäisi voida jättää nämä tienvarsilta ja luonnosta kerätyt roskat.Meissä ihmisissähän se vika on , että roskat ovat luonnossa ei ne siellä itsekseen kasva ja levii ! Ja kakarat keräämään kun niitä pitkin mäkiä heitteleevät !
- Anonyymi
Helsingissä roskasi valkolakit vappuna maat ja mannut ja ei se hyvää esimerkkiä ole ja sieltä laitetaan alulle sitten roskien kerääminen koko Suomeen.
- Anonyymi
muuta muualle..
- Anonyymi
Silloin ennen, sinun olisi kannattanut vähän käydä kouluja. Ei paljon mutta sen verran, että edes ymmärtäisit jotain asioita. Terapiasta ei myöskään taitaisi olla yhtään haittaa, kunhan käyt yksityisellä. Kun nuo kunnan, ovat mielestäsi niin velttoja.
- Anonyymi
RuokaKaupan roskiksiin tietenkin, tai ruokakauppojen pihalle.Kyllä ruokakauppiailla on varaa palkata muovipussin kerääjät tähän hommaan, jokainen ruokakauppias (S-market, K-market)tienaa about 140k vuodessa pelkästään kaupalla.Toki tämän on yrittämistä mutta come on, ne on tuottajia ja kuluttajia raiskaavien monopolien etujärjestö, markkinoidaan ihanina ja luovina pelastajina joita ilman kylä ei voisi elää. Totuuttahan siinä on sen verran että ihminen kuolee ilman ruokaa.
Niin monopolisoitu ala että pyramidin alajaostolla eli kauppiailla on tiukat vaitiolovelvollisuudet edustamansa mafian toiminnasta lue.hämeenmaa/kesko.
Tämän lisäksi kauppiaiden etuudet avoimen verotettavan palkan lisäksi on ihan naurettavia, käytännössä ilmaista
-ruokaa
-alkoholia
-tupakkaa
-polttoaineita
-yksityiset vakuutukset
-matkustaminen
-Ympäri maailman alennuksia ja ilmaisia öitä hotelleissa
-tiedän muutaman kauppiaan jotka onnistuneet jopa kikkailemaan autoedun itselleen, tällä alalla vaan taivas on rajana.
-Lukemattomia muita alennuksia ravintoloista, kulttuurin ja taiteen puolelta yms.
Ihmettelen miksi MOT ei tee tälläisistä mafian tyylisistä monopoleista kuten alko, hämeenmaa tai kesko isompaa ohjelmanumeroa.
Mutta joo näillä perusteilla viekää kaikki roskanne lähimmän RUOKAkaupan parkkipaikalle tästä lähtien.300euron vaihtolavan tilaaminen ei tuota heidän palkoillaan ongelmia, se on noin 3 tunnin palkka jommankumman lafkan ruokakauppiaalle.
Terveisin Ent.Hämeenmaalainen. 64euron tuntipalkalla, työläisenä.- Anonyymi
Hyvä idea, ja hyvin perusteltu.Vois irtisanoa oman sopimuksen ja käydä kippaamassa sisäänkäynnin eteen omat paskat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883169Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin962421Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151649Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701408- 981280
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä421208- 501021
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11021Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561020